Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Informační technologie > Archiv
Jak dodává náměstek Lukáš Vlček, Kraj Vysočina finančně podporuje spolkové organizace už od roku 2005 a v posledních letech každoročně přispíval Českému zahrádkářskému svazu částkou ve výši 150 000 korun. V každém okrese jsou kontaktní osoby Českého zahrádkářského svazu, které poradí a pomohou začínajícím zahrádkářům s pěstováním zeleniny, květin nebo ovocných stromů.
Informace o krajových a starých odrůdách lze najít na www.stareodrudy.cz. V okrese Pelhřimov se v obci Košetice nachází stará ovocná alej s odrůdou jabloně tzv. Práškovo jablko. Zahrádkář ovocnařící na svém kousku půdy, musí pečlivě uvažovat o nejlepším využití svého pozemku, aby byl spokojen nejen s určitým druhem, ale i odrůdami, které by mu byly schopny poskytovat čerstvé ovoce po celý rok.
V Kraji Vysočina bylo v roce 2019 podle statistických údajů evidováno 627 ha sadů a nejčastějším ovocným stromem je jabloň. Jabloní je evidováno více jak 55 000 a druhou nejčastější dřevinou jsou švestky, přes 19 000 kusů, protože jsou dřevinami mírného klimatu a v našich přírodních podmínkách neobyčejně dobře prospívají. Ze statistik posledních let vyplývá, že nejčastější pěstovanou odrůdou jabloní na Vysočině jsou: Boskop Rouge, Cox Orange, Golden Delicious, Idared, Jonagold, Red Delicious, Shampion. Celkem se na Vysočině nachází cca 100 odrůd jabloní, ale nejvhodnější do našich nadmořských výšek (400–550 m. n. m), a to hlavně z důvodu aby netrpěly strupovatostí, jsou dle názoru zástupců Českého zahrádkářského svazu Kraje Vysočina tyto: Admirál, Orion, Luna, Bohemia, Sirius, Rozela, Red Topaz a v nižších polohách jsou to odrůdy Sirius, Red Bohemia, Shalimar, Santana.
Víte že, Český statistický úřad uvádí, že spotřeba potravin v Česku na obyvatele dle statistiky z roku 2019 je ve spotřebě jablek na osobu 23,9 kg, hrušek 3,1 kg a švestek pak 5,1 kg.
O vánočních svátcích bývalo zvykem, aby na stole ležela jablka, nejčastěji odrůda Panenské české, která se rozkrojila a věštila se budoucnost – hvězda nebo kříž. Dnes se již tato tradice využívá málo, ale přesto bychom měli mít ve svých kuchyních v zimním období dostatek ovoce, ať čerstvé nebo sušené z důvodu zajištění vitamínů. Jablka téměř neobsahují bílkoviny, mají však vysoký obsah vody, málo sacharidů a ve slupce nepatrné množství vody. Mimořádně jsou bohatá na vitamíny a stopové prvky. Jablka mají vysoký obsah draslíku a až 30 % vlákniny. Regenerují a očišťují organizmus, snižují hladinu cholesterolu a cukru v krvi. Víceré výzkumy potvrdily, že konzumace jednoho jablka ráno a večer výborně regeneruje a očišťuje organizmus. Jsou účinná při bolestech hlavy a závratích. Pomáhají proti průjmu a zácpě. Jablka působí jako vynikající omlazovací kúra. Odvar z jabloňových květů má uklidňující účinky a zmírňuje záchvaty kašle. Kromě jabloní se na Vysočině pěstují často také hrušky, meruňky, švestky, třešně a višně. „Pomozte zachraňovat staré odrůdy i vy. Mohou růst na vaší zahradě, lemovat vaše každodenní cesty, v alejích nebo jako solitér. Přispějte svou volbou – výsadbou na jejich záchranu a pomozte zachovat takto dědictví našich předků dalším generacím. Ovocné stromy se vysazují v době vegetačního klidu, který nastává koncem října a trvá zhruba do konce dubna. Nyní je Vysočina zasažena kůrovcovou kalamitou, proto i výsadba ovocných stromů pomáhá zachovávat vodní režim, snižuje vodní i větrnou erozi půdy a přispívá k zachování rovnováhy v krajině,“ dodává náměstek Vlček.
Kontaktní osoby zahrádkářů v okresech:
Havlíčkův Brod – Ing. Ladislav Hladík, email: hladikl@seznam.cz;
Jihlava – Josef Benda, email: czsjihlava@seznam.cz;
Pelhřimov – František Jelínek, email: pelhrimov-us@seznam.cz;
Třebíč – Blažej Bobek, email: blazej.bobek@seznam.cz;
Žďár nad Sázavou – Josef Hedbávný, email: josef.hedbavny@gmail.com
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se