Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Kulturní a přírodní dědictví Kraje Vysočina


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Festival Horácko zpívá a tančí ve znamení česko-rakouské spolupráce

Festival Horácko zpívá a tančí ve znamení česko-rakouské spolupráce
Ve dnech 24. - 25. května proběhl ve Světlé nad Sázavou XII. ročník folklorního festivalu Horácko zpívá a tančí. Formou bienále je festival pořádán za finanční podpory Kraje Vysočina pod záštitou hostitelského města Světlá nad Sázavou v kooperaci s místním folklorním souborem Škubánek s uměleckou vedoucí a ředitelkou festivalu Evou Pejchalovou. Letošní ročník byl mimořádný zejména tím, že byl navázán na přeshraniční projekt česko-rakouské spolupráce INTERREG, díky němuž se na festivalu prezentovaly i soubory ze sousedního Jihočeského kraje a Dolního Rakouska. Společný projekt Volkskultur/Lidová kultura AT-CZ je zaměřen na nehmotné kulturní dědictví – tradice, zvyklosti, tradiční řemesla a vědomosti příhraničí a je založen na vzájemné spolupráci partnerů, která se odráží ve společných česko-rakouských aktivitách. Jeho výstupem je zejména prezentace tradiční lidové kultury prostřednictvím konání mnoha akcí s aktivní účastí jednotlivých partnerů.
 

 
 

Dopoledne prvního festivalového dne bylo věnováno školám a jejich žákům, kterým se ve dvou komponovaných blocích předvedly soubory Kalamajka, Šípek a Škubánek z Vysočiny a slovenský soubor Zemplínik z Michalovců. Mezi účinkujícími nechyběl ani Matěj Dohnal, který malé posluchače seznámil se skřipkami a předvedl několik ukázek tradiční skřipácké muziky z Jihlavska. Odpolední program pak pokračoval přehlídkovým pořadem dětských folklorních souborů a koncertem účastníků soutěže Zpěváček 2019, kde mimo jiné vystoupil soubor partnerského regionu Jihočeského kraje – Dubínek ze Sezimova Ústí. Večer obohatila svým koncertem skupina Čechomor a na své si přišli milovníci lidové hudby při posezení u cimbálu s Horáckou muzikou.


Hlavní sobotní festivalový den se nesl ve znamení vystoupení jednotlivých souborů před světelskou radnicí, k oživení života ve městě přispěl barevný průvod zúčastněných souborů od zámku až ke sportovně-kulturnímu centru Pěšinky, kde slavnost pokračovala velkým festivalovým programem. Na něm se prezentovalo více jak 15 souborů z celého Horácka, Slovenska a Rakouska. Pro festival Horácko zpívá a tančí byla ze strany rakouského partnera sestavena umělecká skupina, kterou vytvořili členové souborů lidových tanců Zemské mládeže z obcí Groß Gerungs, Großschönau a Rappottenstein. „Za účasti stovek posluchačů se tak v krásném městečku a za vlídného počasí rozezněla lidová muzika, která má na Horácku své hluboké kořeny a tradici, k níž se hrdě hlásí. Zároveň splnil letošní ročník i společný cíl projektu INTERREG navázat nové kontakty, další spolupráci a poznat kulturní tradice, lidovou  hudbu, kroje a zvyky i za hranicemi našeho regionu,“ uzavřela letošní folklorní festival Katina Lisá z Pracoviště tradiční lidové kultury Muzea Vysočiny Třebíč.



 
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 28.5.2019 / 28.5.2019

Počet návštěv: 6613
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek