Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Rozpočet kraje > Mapa investic a oprav


 

Francouzský velvyslanec podpořil výuku francouzštiny a aktivně se zajímal o dostavbu elektrárny

Francouzský velvyslanec podpořil výuku francouzštiny a aktivně se zajímal o dostavbu elektrárny
Ve čtvrtek 26. 4. 2018 zavítal do Kraje Vysočina francouzský velvyslanec Roland Galharague. V Jihlavě se setkal s vedením kraje, v Třebíči pak navštívil gymnázium i tamní hotelovou školu. Velký prostor byl věnován otázkám budoucí dostavby 5. bloku Jaderné elektrárny Dukovany, který by měl okolo roku 2035 nahradit stávající kapacity elektrárny. V této věci diskutoval Roland Galharague se zástupce Energetického Třebíčska a také vedením dukovanské elektrárny. Velvyslanec kromě jiného podpořil i další působení francouzského lektora na vybraných krajských středních školách.
 

 
 

Kraj Vysočina v roce 2006 uzavřel partnerství s francouzským regionem Champagne-Ardenne, ten se po nedávné správní reformě začlenil do většího územního celku s názvem Grand Est. „Informoval jsem pana velvyslance, že tato změna trochu zkomplikovala vzájemné vztahy obou regionů. Nedaří se nám navázat s představiteli nového regionu Grand Est užší politické vztahy, navíc bylo francouzskou stranou avizováno, že provede revizi počtu svých zahraničních regionálních partnerů,“ sdělil hejtman Jiří Běhounek s tím, že vážně ohroženo bylo i působení francouzského lektora na krajských středních školách. „Společně s francouzskou stranou hledáme finanční zdroje a možnosti, jak zajistit výuku francouzštiny rodilým mluvčím i pro příští školní rok. Jednání jsou na dobré cestě  a pan velvyslanec tuto aktivitu velmi podporuje,“ doplnil hejtman Běhounek. Na třebíčském gymnáziu měl velvyslanec Galhargue možnost diskutovat s žáky, kteří si francouzštinu vybrali jako svůj druhý cizí jazyk, následně se celá delegace přesunula do místní hotelové školy. Tam zástupce Francie nabídl žákům možnost stáží na nejrůznějších akcích a recepcích pořádaných francouzskou ambasádou v Praze.


Velký prostor celé návštěvy byl věnován tématu jaderné energetiky, životnosti dukovanské elektrárny a nahrazení stávajících bloků novým zdrojem. Při této příležitosti se francouzský velvyslanec setkal s Vítězslavem Jonášem zastupujícím sdružení Energetické Třebíčsko. Návštěvu Vysočiny zakončil Roland Galharague prohlídkou Jaderné elektrárny Dukovany, kde měl možnost si prohlédnout část prvního bloku, včetně blokové dozorny a prostoru turbín. S ředitelem elektrárny Milošem Štěpanovským probírali budoucnost elektrárny i současný energetický mix České republiky s výhledem na předpokládané ukončení životnosti dukovanského provozu v roce 2035. 
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 27.4.2018 / 27.4.2018

Počet návštěv: 5598
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek