Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Památky > Památkový fond
Jiří Frejka (1904 Útěchovice pod Stražištěm – 1952 Praha) – divadelní režisér, spolutvůrce české divadelní avantgardy
Pocházel ze starého rodu svobodných dědičných myslivců a vyrůstal v blízkém propojení s přírodou. Po absolvování gymnázia se zapsal ke studiu filosofie, historie a estetiky na Univerzitě Karlově v Praze, ale jeho srdce a zájem je vedly k divadlu.
Společně s Jindřichem Honzlem a Emilem Františkem Burianem tvořil trojici zakladatelů české divadelní avantgardy. V roce 1920 se stal členem levicové kulturní skupiny Devětsil a spolu s J. Honzlem založil Osvobozené divadlo. Po sporu mezi hravým a nevázaným Frejkou a systematickým Honzlem Frejka z Osvobozeného divadla odešel a založil divadélko Dada. Uváděl hry poetistické i tradiční ve své úpravě.
V roce 1930 byl Frejka přijat do Národního divadla, na jehož scénu uvedl Nezvalovy milence z kiosku, Vančurovo Jezero Ukereve, Calderonovu Schovávanou na schodech, Aristofanovu komedii Ptáci, Gogolova Revizora a další inscenace. Spolupracoval s výtvarníkem Jiřím Trnkou.
Po roce 1945 byl jmenován ředitelem Divadla Na Vinohradech. V roce 1950 byl přeřazen do Hudebního divadla v Karlíně. Byl také zakladatelem a prvním rektorem AMU.
Z Frejkovy literární tvorby jsou známy půvabné knížky Outěchovice (první vydání ilustroval jeho přítel Jiří Trnka) a druhá Myslivecké poudačky, v nichž se vrací k idylickému světu svých mysliveckých předků.
Svůj život se Jiří Frejka rozhodl ukončit 27. 10. 1952.
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se