Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Školský portál > Ekonomika školství > Rozpočet přímých NIV
Vyberte:
Vincenc Furch (1817 Krasonice – 1864 Vídeň) - básník
Na hřbitově sv. Anny v Telči je pohřben od roku 1928 básník, vlastenec a milovník Telče, Vincenc Furch. Zemřel ve Vídni 5. ledna 1864, jeho ostatky byly do Telče, kde si přál po smrti odpočívat, převezeny v roce 1928.
Básník Vincenc Furch se narodil 8. srpna 1817 v nedalekých Krasonicích, mládí však prožil v Telči, kde byl jeho otec od roku 1830 správcem telčského panství hrabat Podstatských z Lichtenštejna. Zde také získal základní vzdělání, zde se v něm zrodila láska k českému národu. Třebaže jeho otec byl Němec a on vystudoval německé gymnázium v Jihlavě, byla to především výchova české maminky a vliv českého prostředí v Telči, které způsobily jeho vlastenecké cítění.
Později je ještě rozvinuli moravští učitelé a vzdělanci F. M. Klácel, F. Sušil a A. V. Šembera, s nimiž se sblížil na studiích v Brně a Olomouci. Od roku 1841 žil ve Vídni, své básně a dramata však psal česky. Postupně vytvořil několik básnických sbírek (Písně a balady z války turecké, Barvy a zvuky, Hlasy velehradské, Polské dumky atd.) a dramata Slavibor na Štramberce a Poslední boje baltických Slovanů. Některé jeho básně byly také zhudebněny.
Básníkův hrob nese na pomníku nápis: „Zde odpočívá básník probuzené Moravy Vincenc Furch“. Náhrobní deska z původního hrobu Furchova hrobu ve Vídni, dnes uložená v telčském muzeu, nese tyto české verše: „Nezapomene národ Tvůj na Tebe, pěvče milý, a nad předčasným rovem Tvým v horkých slzách kvílí“.
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se