Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Doprava > Silniční síť kraje
Jaký byl rok 2015 z pohledu Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě?
V roce 2015 si havlíčkobrodská galerie připomínala padesát let své existence. K tomuto výročí jsme připravili novou stálou expozici nazvanou „Fenomén papír“, neboť převážná většina námi spravovaných uměleckých děl je na papíře nebo z papíru, tedy materiálu, který provází výtvarnou tvorbu od nepaměti, ale také vyžaduje speciální péči. Vedle seznámení veřejnosti se třemi kmenovými sbírkami – kresbou, ilustrací a grafikou – jsme do expozice vybrali výjimečné akvizice získané během půlstoletí existence galerie. Bohužel se nám nepodařilo získat finanční prostředky na připravovanou publikaci, v níž jsme obšírněji chtěli zmapovat uplynulých padesát let, proto budeme některé příspěvky zveřejňovat prostřednictvím našich nových webových stránek, které se nám díky získanému grantu Kraje Vysočina podařily v závěru loňského roku zprovoznit.
K výročí galerie jsme uspořádali i besedy o vybraných autorech, jejichž díla jsou zastoupena v kmenových sbírkách (Oldřich Kulhánek, Jaroslav Šerých, Josef Saska, Ladislav Čepelák, Bohuslav Reynek, Jaroslav Panuška).
Připravili a realizovali jsme všechny plánované výstavy a to: Společné dílo sourozenců Evy a Jiřího Brodských; Oldřich Kulhánek - tvář, tělo, svědomí; Fimfárum Jana Wericha aneb Do třetice všeho dobrého; Mikoláš Axmann – !lustrace; Pavel Sukdolák - V čase; BAOŘEZ – 15 let, 15 autorů z Baobabu a Poklady Vysočiny. Pro návštěvníky jsme navíc připravili i 4 výstavy děl umělců Vysočiny, žáků a studentů místních škol.
Ke všem plánovaným výstavám naše edukátorka připravila různé doprovodné programy. Ani v loňském roce jsme nezapomněli na akce k připomenutí Mezinárodního dne muzeí, Noci kostelů, Noci v galerii, Dne evropského historického dědictví, Dnů otevřených ateliérů a Podzimního knižního veletrhu. Poprvé jsme se ve spolupráci s Krajskou knihovnou Vysočiny zapojili do čtenářského happeningu Noc literatury 2015, který organizují Česká centra, ve spolupráci s pražským sdružením evropských kulturních institutů sítě EUNIC a kulturními odděleními zahraničních velvyslanectví. Velký zájem byl i o již tradiční sobotní a nedělní výtvarné dílny. V sobotu 5. prosince jsme již po jedenácté realizovali tradiční akci Peklo v galerii, na kterou opět stáli zájemci frontu a zaznamenali jsme rekordní návštěvnost 1286 osob.
Velkým přínosem roku 2015 je rozšíření sbírkového fondu o díla autorů zatím ve sbírkových fondech nezastoupených za velmi vstřícné ceny (Mikoláš Axmann, Dobroslava Bilovská, Václav Bláha, Boris Jirků, Ewa Nemoudry, Rastislav Novák) a doplnění děl autorů torzovitě zastoupených (James Janíček, Aleš Lamr, Zdeněk Mézl, Jiří Načeradský, Vladimír Tesař, Dana Puchnarová, Pavel Roučka, Ctirad Stehlík, Jan Souček, Boris Jirků).
Co se týče péče o sbírky, tak bych chtěla zmínit loňskou kontrolu sbírkového fondu pracovníky MK ČR na dodržování zákona č. 122/2000 Sb., která pro nás dopadla velmi dobře. Vedle udělené pochvaly si pracovníci ministerstva nafotografovali ochranné obaly, které naše správkyně depozitáře vyrábí z nekyselé lepenky, jako vzor pro ostatní instituce.
Která výstava/akce vzbudila mezi návštěvníky největší ohlas?
Největší zájem veřejnosti byl o projekt Fimfárum Jana Wericha aneb Do třetice všeho dobrého, která se vedle velkého zájmu návštěvníků setkala i se zájmem kolegů z jiných sbírkotvorných institucí. Bezprostředně byla reprízována v Městském muzeu ve Žďáře nad Sázavou a další reprízy proběhnou v letošním roce. Velké pozornosti se těšily i výstavy grafik Oldřicha Kulhánka a Pavla Sukdoláka.
Co zajímavého připravujete v roce 2016?
Pro rok 2016 jsme připravili velice pestrou a víceoborovou nabídku výstav, které budou realizovány i v prostorách stálé expozice. Především dětem je určeno hned několik výstav.
„Dětský svět očima Heleny Zmatlíkové“ je výstava ilustrací oblíbené české ilustrátorky druhé poloviny 20. století.
Výstava „Josef Lada nejen dětem“ představí tvorbu autora od jeho karikaturistických začátků a hledání vlastního charakteristického rukopisu, přes ilustrační tvorbu k vlastním autorským knihám.
Výstavou „Broučci Jana Karafiáta“ chceme veřejnosti připomenout, že letos je to 170 let od narození Jana Karafiáta a 140 let od prvního knižního vydání Broučků.
„Zpívánky Kornélie Němečkové“ přiblíží návštěvníkům jedinečné a lyricky laděné vystřihované obrázky, které navazují na tradiční lidové umění Valašska a Slovácka.
Broďáci a milovníci našeho města se mohou těšit na výstavní projekt „Příběhy brodských domů“, kterým chceme seznámit širokou veřejnost se stavebně historickým vývojem Havlíčkova (Německého) Brodu. Návštěvníkům budou zpřístupněny dosud neznámé a nezveřejněné architektonické plány přestaveb a novostaveb brodských budov z období od konce 18. století až do 1. poloviny 20. století. Tato výstava je našim příspěvkem k několika kulatým výročím, které si Havlíčkův Brod letos připomene.
Nezapomněli jsme ale ani na celostátní oslavy 700. výročí narození českého krále a římského císaře Karel IV. V souladu s naší specializací jsme připravili výstavu Karla IV. v české ilustraci a grafice. Milovníci Vysočiny se mohou těšit na konfrontační souznění dvojrozměrného a trojrozměrného zpodobnění krajiny Vysočiny generačně rozdílných autorů Lucie Novotné a Otakara Marcina.
V plánu máme i přehlídku studentských prací oboru umělecký kovář a pasíř Střední průmyslové školy Třebíči. Můžete se těšit například na volné kované plastiky, svítidla, věšáky, svícny, tepané a cizelované reliéfy a šperky.
Výstava nazvaná „Vrstvení“ je bilančním výběrem obrazů, grafik a kreseb z tvorby malířky, grafičky a pedagožky Jany Budíkové, která letos slaví významné životní jubileum.
Na závěr roku chystáme výstavu z tvorby brněnského výtvarníka Aloise Mikulky. Děti zde najdou ilustrace a autorské knihy. Pro jejich rodiče pak bude zajímavý výběr autorových malovaných příběhů, které nepostrádají humor, karikaturu a nadsázku.
Našim cílem je prostřednictvím různorodého výstavního plánu zvýšit celkové povědomí o české výtvarné tvorbě a rozšíření aktivní znalosti a informovanosti o procesu vzniku jednotlivých výtvarných technik u všech dotčených cílových skupin návštěvníků galerie.
Na které z již „tradičních akcí“ se mohou návštěvníci opět těšit a na kterou výstavu/projekt (2016) se těšíte Vy osobně?
Vedle již výše zmiňovaných výstav budou i v letošním roce probíhat vzdělávací programy pro školy, výtvarné a řemeslné dílny, různé volnočasové aktivity pro děti i periodicky pořádané akce. Pokračovat bude i výtvarný kroužek pro děti mladšího školního věku a setkání s uměním pro seniory v domovech pro seniory v Reynkově ulici a Husově ulici.
S ohledem na pestrou nabídku je i pro nás každá výstava či akce jedinečná a něčím přínosná. Osobně si myslím, že mnohé velmi překvapí ukázky karikatur a humoristických ilustrací Josefa Lady do dobových časopisů, které ukazují jeho smysl pro ironii a nadsázku, v mnohém jsou dodnes velmi aktuální. Také se těším na reakce návštěvníků na výstavu Příběhy brodských domů, která nám mimo jiné ukáže i řadu nerealizovaných přestaveb či novostaveb autorů, kteří dnes patří mezi elitu české architektury.
Na otázky odpovídala: Mgr. Hana Nováková, ředitelka Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se