Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Kultura > Příspěvkové organizace zřizované Krajem Vysočina > Ohlédnutí za uplynulými roky > 2021


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Ohlédnutí za uplynulými roky

Záložky hlavní nabídky

Vyberte:

Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě

 

 
 

Jaký byl rok 2021 z pohledu Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě?


Také rok 2021 byl poznamenán opatřeními spojenými s pandemií COVID 19. I přes omezení a uzavírky s tím spojené jsme se snažili rychle přizpůsobovat neustále se měnícím podmínkám a operativně řešit danou situaci. V souladu s výstavním plánem proběhly 3 základní výstavy výtvarného umění v prostorách galerie a to „Hříchy a hříčky naší doby" - výtvarný humor Pavla Matušky, Petrkov v nás aneb pocta Bohuslavu Reynkovi, Ondřej Sekora - Ze života nejen hmyzu. Výstava děl Josefa Jambora pořádaná ve spolupráci s Moravskou galerií musela být přesunuta na rok 2023. Místo ní jsme připravili výstavu z tvorby manželů Tomanových – Rytíř a krásná paní.

K výročí 200 let od narození Karla Havlíčka Borovského jsme zpřístupnili novou stálou expozici ze sbírek „… plivni si stokrát do moře, ono se nezpění" věnovanou ilustraci poetického díla Karla Havlíčka Borovského. Vedle výstavy jsme se zapojili i do přípravy oslav a spolupracovali především s vedením města, pro které jsme mimo jiné zajistili přípravu a realizaci Pamětního listu, podobu externích panelů a jejich umístění poblíž míst spojených s KHB.

KHBKHB















Mimo plán jsme ve spolupráci s výtvarným oborem ZUŠ v Havlíčkově Brodě realizovali výstavu „… na Vaška! Hommage á Václav Černoch“ a na závěr roku především pro děti výstavu Tradiční lidové dřevěné hračky z Hlinecka.


Ze sbírek galerie proběhly dvě výstavy a to ve Východočeské galerii v Pardubicích Zdeněk Seydl – Abeceda a na Chvalském zámku Jan Kudláček. Dále jsme na objednávku realizovali výstavy děl J. A. Venuta pro Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě a Muzeum stříbra v Kutné Hoře.


V době uzavírek galerie jsme veškeré naše aktivity přesunuli na web a facebook. Pro všechny milovníky umění jsme náhradou připravili online výstavu ke Dni památky obětí holocaustu, 3 online výstavy Hříchy a hříčky naší doby, dále Velikonoce, Dílo Vladimíra Suchánka v grafické a ilustrační sbírce, Dvojité výročí Fjodora Michajloviče Dostojevského a ilustrace k jeho dílům v naší sbírce, Ilustrace k českým pohádkám z našich sbírek. Tyto výstavy pak doplnil cyklus on-line výstav „Z nových akvizic“ - Nové ilustrace ve sbírkách.


Vyhlásili jsme výtvarnou soutěž pro děti „Nakresli/namaluj vtip!“ Ze zaslaných děl jsme kromě zveřejnění výsledků s ukázkami na webu galerie uspořádali výstavku zpřístupněnou po otevření galerie.


Především na facebooku galerie jsme si pravidelně připomínali významné události / dny zveřejněním krátkého článku doplněného obrázkem díla z našich sbírek vztahující se k danému tématu (34 různých příspěvků).


Zájemcům o místní historii jsme připravili sérii 15 příběhů vybraných domů Havlíčkova (Německého) Brodu z období od konce 18. století až do 1. poloviny 20. století. Na rozdíl od úspěšné výstavy Příběhy brodských domů a stejnojmenné publikace z roku 2016, která byla již během výstavy rozebrána, na webu prezentujeme rozšířené texty a doplněnou fotodokumentaci.


Vedle výstav jsme i v druhém pololetí roku pokračovali v pořádání doprovodných programů k nim i tolik oblíbených výtvarných dílen pro děti. V rámci prázdninových pondělků jsme uspořádali pro děti 4 celodenní dílny. Dále jsme pokračovali v pořádání výtvarných dílen pro dospělé.


Výtvarný kroužek pro děti mladšího školního věku fungoval zpočátku online a potom prezenčně. Nejen pro jeho účastníky, ale i pro všechny zájemce o výtvarné tvoření doma s dětmi jsme během uzavírky galerie na webu zveřejňovali podrobné návody na realizace Dekorace ze slaného těsta, Velikonoční pozdrav, Malujeme zátiší, Na chvíli ilustrátorem, Větrník, Tvoř Jako Věroslav Škrabánek!, Tisk z koláže, Tisk z papírové koláže, Zasněžená noc, Šiškuláci (Sněhuláci ze šišek), Tříkrálovská koruna. 


Pravidelná setkání s uměním určená klientům domovů pro seniory jsme nahradili „Korespondenční spoluprací“ s domovy pro seniory. Edukátorka vytvářela pracovní listy vždy na určité téma, jejichž součástí byly úkoly procvičující paměť a postřeh. Do listů vkládala ukázky děl z našich sbírek, návod na jednoduchý kreativní úkol s cílem procvičit jemnou motoriku seniorů, obálku s materiálem ke zhotovení úkolu. Součástí listu byl vždy průvodní dopis pro aktivizační sestry, které se seniory tyto listy procházely. Po zlepšení situace a za zpřísněných zdravotních podmínek začala opět docházet do domovů a pracovat přímo s jejich klienty. Ve spolupráci s dětmi docházejícími na Vánoční dílny také pro seniory připravila překvapení v podobě přání k Vánocům, které děti věnovaly seniorům z domova v Husově ulici.


Z periodických akcí jsme uspořádali pouze Mezinárodní den muzeí, Dny otevřených dveří, Noc v galerii, Dny evropského historického dědictví, Dny otevřených ateliérů na Vysočině.


Také jsme rozšířili nabídku edukačních aktivit galerie o doprovodné programy vytvořené na míru konkrétním požadavkům škol, skupin a institucí. Spolupráce se školami se zaměřila hlavně na „Podíl na tzv. šablonách“.


Během roku 2021 jsme významně doplnili i sbírkový fond spravovaný naší galerií. Díky mimořádné dotaci Kraje Vysočina jsme zakoupili obraz Věroslava Škrabánka. Dalším velkým přínosem bylo rozšíření sbírkového fondu o díla autorů, kteří dosud ve sbírkách nebyli zastoupeni vůbec jako Petr Poš, Ivo Křen, Josef Meyer, Josef Vaic, Jaroslav Šefl, Jindřich Novák, Pavel Matuška, Milada Marešová. Také darem jsme významně obohatili sbírky a to např. o 26 děl Jánuše Kubíčka, kresbu Davida Vávry, pastel Josefa Kosa, 3 grafiky Pavla Piekara, obraz Františka Škrabánka, kresbu Jiřího Wintera Neprakty a grafiku Jiřího Slívy.


V letošním roce jsme se velmi aktivně zapojili do spolupráce s Asociací nestátních otevřených památek zejména na náplni jejich webových stránek, tiskovin a dalších materiálů. Také jsme se připojili k jejich akci Objevuj památky s motivačním programem pro návštěvníky.


Podařilo se nám získat i finanční kompenzaci z „Programu udržitelnosti pro muzea II.“ pro rok 2021. Neuspěli jsme ale s žádostí o finanční příspěvek v Programu na zvyšování IT vybavení organizací zřizovaných Krajem Vysočina na nákup nového serveru počítačové sítě galerie, který jsme museli zakoupit z investičního fondu galerie. Po jeho instalaci se nám podařilo zvládnout přemigrování dat ze starého na nový a nastavit uživatelská data včetně přenosu celého účetnictví.


Která výstava/akce vzbudila mezi návštěvníky největší ohlas?


Největší zájem široké veřejnosti vzbudila výstava Ondřej Sekora – Ze života nejen hmyzu, která vznikla ve spolupráci s oddělením dějin literatury Moravského zemského muzea v Brně. Výstava představila výběr z rozsáhlé ilustrační tvorby Ondřeje Sekory z období od roku 1931 do roku 1964, ve které autor zúročil všechny své záliby. Už od dětství obdivoval a sbíral motýly a brouky, ale bavila jej i četba, kreslení a hrál fotbal. Jeho kreslené seriály (dnes bychom je označili jako komiksy) měly všechny náležitosti. Byly dějové, zábavné, živé, obohacující a rozvíjející fantazii dětí. Plně se v nich projevila autorova schopnost vyjádřit náladu a rozpoložení svých hrdinů jednoduchými prostředky. Z počátku se inspiroval příběhy, které vyprávěl a psal svému synovi. Díky knižní podobě Ferdy Mravence se začal více věnovat i psaní příběhů svého hrdiny a od veršíků a říkánek přešel k souvislému vyprávění. Dětská kniha se mu záhy stala výhradním tvůrčím dílem, vkládal do ní své literární a výtvarné ambice. Nechtěl se opakovat a hledal stále nová témata, kterým by se věnoval. Podařilo se mu docílit vzájemné souhry obou složek. Dovedl tvořivě rozvíjet nové, zdánlivě nesourodé formy jako bajka, dobrodružný příběh, pohádka a uměleckonaučná próza i vytvářet nové, osobité útvary. Vedle výtvarné tvorby se věnoval také maňáskovému divadlu a mimo jiné se zasloužil o vznik a propagaci zoologické zahrady v Praze, spolupracoval s Československým rozhlasem a stál i u počátků vysílání Československé televize. Právě jeho široký tvůrčí záběr jsme na výstavě návštěvníkům ukázali. K výstavě probíhal také edukační program pro školní i mimoškolní kolektivy, který proběhl 37x a absolvovalo jej 802 dětí a 63 pedagogů.


SekoraSekora
















Velmi mile nás překvapil i zájem veřejnosti z celé republiky o výstavu Petrkov v nás, kterou jsme otevřeli 5. července a během prázdninových měsíců ji zhlédlo 1492 návštěvníků, což je rekord za posledních pět let. Výstavu jsme připravili s architektem Davidem Vávrou a dalšími třemi výtvarníky, sdružujícími se kolem Divadla Sklep a jeho domovské scény Divadla Na Dobešce. Dvě malířky Marcela Burdová, Jitka Hilská, malující architekt David Vávra a scénograf Vítězslav Fejlek pro naši galerii vytvořili díla inspirovaná osobností, životem i dílem básníka, grafika Bohuslava Reynka a geniem loci zámečku v Petrkově. Díla všech čtyř autorů pak doplnila ukázka z inspirační výtvarné tvorby Bohuslava Reynka ze sbírek naší galerie.


vávraPetrkov

























Co zajímavého připravujete v roce 2022?


Po zkušenostech ze dvou posledních let a především po neustálých změnách plánů výstav, jsme na rok 2022 přesunuli několik projektů, jež jsme z důvodu uzavírek museli odložit. Jsou to především výstavy spojené s připomínkou významných výročí výtvarníků majících vztah k našemu regionu a to Petra Máši a Jana Exnara. Na závěr roku je přeložen reprezentativní výběr obrazů Josefa Jambora připravovaný ve spolupráci s Moravskou galerií a Horáckou galerií v Novém Městě na Moravě. Pracujeme i na dalších a doufám, že se nám je podaří uskutečnit. Z nich bych chtěla pozvat hned na první výstavu, kterou je Humor Jiřího Slívy, jíž chceme trochu odlehčit problémy spojené s pandemií a umožnit návštěvníkům se pobavit a načerpat trochu optimismu. 


Na co - kterou výstavu/projekt se těšíte nejvíce Vy osobně? Vaše očekávání, přání?


Těším se a velmi si přeji, aby se nám všechny již výše zmiňované výstavy podařilo úspěšně zrealizovat, abychom mohli pokračovat v pořádání vzdělávacích programů pro školy, výtvarných a řemeslných dílen i periodicky pořádaných akcí, které jsme v uplynulých dvou letech museli rušit. Příprava a realizace každé výstavy či akce je jedinečná a něčím přínosná, byť je mnohdy hektická a náročná, ale je to práce, která mne baví, mám ji ráda a chci mít možnost ji vykonávat i nadále.

Doufám, že hned v lednu všechny návštěvníky potěší a rozesměje humor Jiřího Slívy stejně, jako baví
a rozesmává mne. Musím přiznat, že nejtěžší na její přípravě byl proces zúžení výběru děl do našich komorních výstavních prostor, protože všechny grafiky jsou báječné a smích je nejlepší lék. Budeme jej s chutí poskytovat všem, kdo k nám do galerie najdou cestu.


Na otázky odpovídala: Mgr. Hana Nováková, ředitelka Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě

 
 
Zodpovídá: Veronika Landsmanová
Vytvořeno / změněno: 22.12.2021 / 22.12.2021

Počet návštěv: 1277
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek