Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Servis pro samosprávu > Rada kraje > Podklady pro jednání rady
Vyberte:
Jaký byl rok 2016 z pohledu Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě?
Galerie se v roce 2016 zaměřila oproti jiným letům především na krátkodobé výstavy. Bohatší výstavní činnost byla díky realizaci výstav i v prostorách stálé expozice, protože se nám podařilo získat grant MK ČR na celoroční výstavní činnost. V průběhu roku jsme realizovali tři mimořádné výstavní projekty věnované české ilustraci, které se setkaly s velkým ohlasem u návštěvníků. Prvním byla výstava „Dětský svět očima Heleny Zmatlíkové“, druhým „Josef Lada nejen dětem“ a posledním „Broučci Jana Karafiáta“. Návštěvnost těchto tří výstav byla 6.972 osob.
Rok 2016 byl také rokem několika výročí pro město Havlíčkův Brod. Nejvýznamnějším bylo 760 let od první písemné zmínky o městě. K tomuto výročí jsme ve spolupráci s Moravským zemským archivem v Brně – Státním okresním archivem Havlíčkův Brod, Městem Havlíčkův Brod a Střední průmyslovou školou stavební akademika Stanislava Bechyně připravili především na prázdninové měsíce výstavní projekt „Příběhy brodských domů“. Našim cílem bylo seznámit širokou veřejnost s architekturou a stavebně historickým vývojem Havlíčkova (Německého) Brodu prostřednictvím kolekce dosud nevystavovaných a nepublikovaných architektonických plánů, jejíž jádro tvořila plánová sbírka Státního okresního archivu Havlíčkův Brod. Na výstavě byly k zhlédnutí i konfrontace historických fotografií se současnou podobou místa. Nedílnou součástí výstavy byl 3D model Havlíčkova Brodu realizovaný studenty Střední průmyslové školy stavební akademika Stanislava Bechyně. K této výstavě jsme vydali i obsáhlou publikaci. Kniha získala ocenění Nejkrásnější kniha Vysočiny. Celý projekt byl návštěvníky velmi kladně hodnocen a hojně navštíven. Publikace byla kompletně vyprodána a zájemci o ni se stále ozývají.
Vedle těchto zmíněných projektů jsme realizovali další plánované výstavy a to: Otakar Marcin - Souznění, Lucie Novotná - Soumrak v tichu nádherném, Héfaistovi tovaryši, Jana Budíková – Vrstvení, Karel IV. v české ilustraci a grafice a Zpívánky Kornélie Němečkové. Pouze výstavu Aloise Mikulky – Létat je tak snadné jsme na žádost výtvarníka přesunuli na rok 2017 a místo ní jsme realizovali výstavu Hany Rysové - Zastavený čas, která byla plánovaná na rok 2017. Pro návštěvníky jsme navíc připravili výstavu studentských prací kovářských a kamenických oborů Akademie - VOŠ, Gymnázia a SOŠUP Světlá nad Sázavou a výstavu dětských prací ze soutěží vypsaných Krajskou knihovnou Vysočiny a naší galerií k osobnosti a době Karla IV.
Vybrané výstavy byly obohaceny o různé doprovodné programy, které jsou oblíbené především u škol všech typů. Ani v roce 2016 jsme nezapomněli na akce k připomenutí Mezinárodního dne muzeí, Noci kostelů, Noci literatury, Noci v galerii, Dne evropského historického dědictví, Dnů otevřených ateliérů a Podzimního knižního veletrhu. Dále jsme pokračovali v pořádání různých výtvarných dílen nejen pro děti, ale i dospělé. 5. prosince jsme realizovali již dvanáctý ročník tradiční akce Peklo v galerii, na kterou opět stáli zájemci frontu. Celková návštěvnost byla 906 osob.
Rok 2016 byl mimořádným rokem pro sbírkový fond, který se vedle plánovaných akvizic podstatně rozšířil především dary. Vedle děl Romany Rotterové, Jany Budíkové a Vladimíra Suchánka jsme totiž získali konvolut 110 obrazů, grafik a kreseb od českého výtvarníka Oldřicha Jelínka, který v roce 1981 emigroval do Německa. Díky mimořádné dotaci Kraje Vysočina se nám také podařilo zakoupit obraz Emila Artura Pittermanna/Longena s motivem dnes již neexistující části Havlíčkova Brodu, který jsme veřejnosti představili na výstavě Příběhů brodských domů.
V průběhu roku jsme uspořádali 9 přednášek a pokračovali v činnosti výtvarného kroužku pro děti mladšího školního věku i v pravidelných setkáních s uměním pro seniory v domovech pro seniory v Reynkově ulici a Husově ulici.
Ohlasy i zájem o námi pořádané výstavy a akce nás těší a je zaslouženou odměnou naší práce pro veřejnost.
Která výstava/akce vzbudila mezi návštěvníky největší ohlas?
Největší zájem návštěvníků byl o projekt Josef Lada nejen dětem, který se vedle rekordní návštěvnosti 2.671 osob setkal i s oceněním představení rané karikaturisticky a humorně laděné tvorby Josefa Lady, která zatím byla prezentována výjimečně. Velký ohlas vyvolalo i vystavení 2 zrestaurovaných velkoformátových obrazů Josefa Lady z roku 1928 z prvního českého komiksu „Jak se dělají noviny“, které jsou ve sbírkách naší galerie. Velmi mne těší, že 2.005 návštěvníků byli jednotlivci, respektive převládaly návštěvy prarodičů s vnoučaty. Velký zájem vzbudily i výstavy Heleny Zmatlíkové a Karafiátových Broučků, které budou reprízovány v galerii v Uherském Hradišti. O výstavu projevily zájem i další subjekty, ale z důvodů ochrany těchto děl na papíře další reprízy nebudou moci být realizovány. Brodští patrioti pak nejvíce ocenili „Příběhy brodských domů“ a kniha vydaná k této výstavě bude pod nejedním vánočním stromečkem.
Co zajímavého připravujete v roce 2017?
V roce 2017 si Sdružení českých umělců grafiků Hollar připomíná stoleté jubileum a zároveň vyhlásilo rok 2017 rokem grafiky. Protože se naše galerie také na grafiku specializuje a řada členů Hollaru je i kmenovými autory našich sbírek, rozhodli jsme se zapojit do těchto oslav. 3. února 2017 se díla Hollaristů z našich sbírek představí ve všech výstavních prostorách galerie a od 19. března pak bude dílčí výběr těchto autorů prezentován ve stálé expozici.
V roce 2017 také veřejnost seznámíme s výběrem děl Oldřicha Jelínka, která nám autor daroval do sbírek. Výstava představí obrazy, kresby i grafiku, které reprezentují tvorbu posledních čtyř desetiletí, jejichž podstatnou část strávil Oldřich Jelínek v Mnichově. Autorova díla odráží jeho charakteristický smysl pro humor, jemnou ironii až karikaturní nadsázku.
V rámci Podzimního knižního veletrhu představíme veřejnosti ilustrační tvorbu další české autorky – Anny Vojtěchové, která od roku 1971 žije a tvoří v Americe.
Agentura CzechTourism navrhla rok 2017 rokem barokní krajiny a jejích stavitelů. Nedílnou součástí barokních staveb byla umělecká výzdoba, a proto na závěr roku připravujeme výběr barokní nizozemské malby ze sbírek Národního památkového ústavu, který reprezentuje celou námětovou šíři od portrétů přes krajinomalbu, zátiší i žánrové náměty.
Vedle těchto výstav se návštěvníci mohou těšit na tvorbu Antonína Kanty, Aloise Mikulky i exkurzi do části našich sbírek mapujících českou karikaturu 20. století.
Na které z již „tradičních akcí“ se mohou návštěvníci opět těšit a na kterou výstavu/projekt (2017) se těšíte Vy osobně?
Každá z výše zmiňovaných výstav bude jiná a jinak zajímavá. K výstavám i stálé expozici pak budou připraveny doprovodné programy pro školy, komentované prohlídky, přednášky. Pokračovat budeme i v pořádání výtvarných dílen i dalších volnočasových aktivit a periodicky pořádaných akcí. Pracovat budou děti mladšího školního věku ve výtvarném kroužku a probíhat budou setkání s uměním pro seniory v domovech pro seniory v Reynkově ulici a Husově ulici.
Moc se těším na výstavu děl Oldřicha Jelínka, kterou beru i jako naší malou splátku nejen autorovi, ale i české veřejnosti.
Na otázky odpovídala: Mgr. Hana Nováková, ředitelka Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se