Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Servis pro samosprávu > Rada kraje


 

Geneze a symbolika nejvyšších ocenění

 
 
 

Medaile-Nejvyšší ocenění Kraje Vysočina jsou jedním z velmi zajímavých výtvarných počinů, který se na území kraje v poslední době odehrál. Propracovaná a důkladně promyšlená řada působí jako kompaktní útvar, zároveň ale její jednotlivé kusy velmi dobře fungují i samostatně. Kromě kamenné, skleněné a dřevěné existuje navíc medaile bronzová, která neplní funkci hodnotící, ale je medailí pamětní.

Všechny typy ocenění jsou zpracovány jedinečnou technologií, která je v některých případech i výtvarně nezvyklá a byla vyvinutá přímo pro tento účel. Medaile se vyznačují vysokým podílem ruční práce a samy jsou tak hodnotným uměleckým dílem. V neposlední řadě mají medaile propracovanou symboliku tvarů, čísel a jednotlivých prvků, které přímo či nepřímo odkazují k Vysočině, jako historické, kulturní krajině, jako k k území s hlubokou duchovní tradicí.

Průměr dřevěné medaile je 100 milimetrů. Průměr skleněné medaile je 100x1,618, tedy 161,8 milimetrů. Průměr kamenné medaile je 161,8 x 1,618, tedy 261,8 milimetrů. Vzájemný poměr všech tří medailí tak respektuje „zlatý řez“, tedy číslo „φ“ (Fí).

Všechny tři medaile spojuje motiv tří navzájem se překrývajících částí. Vzájemným překrytím segmentů vzniknul vnitřní otvor ve tvaru sférického trojúhelníka, který propojuje obě strany medaile a prorůstá jím heraldický strom Vysočiny - jeřáb ptačí. 


 
  • Kamenná medaile (9.2.2011)
    Kamenná medaile

    Ručně tesaný artefakt z mrákotínské žuly o průměru 261,8 milimetrů. Autorem je sochař Radomír Dvořák, medaili vyrobilo Kamenosochařské středisko Lipnice nad Sázavou při Akademii ve Světlá nad Sázavou.

    Hlavním výtvarným motivem je souběh tří pomyslných půlměsícových segmentů, které se vzájemně překrývají a uprostřed vzniká trojúhelníkový otvor. Ten má tvar sférického trojúhelníku, tedy motivu, který se na Vysočině objevuje nejmasivněji zejména v díle Jana Blažeje Santiniho. Trojúhelníkem na obě strany medaile prorůstá strom – jeřáb. Krajinu a brázdy polí symbolizují tesané linie cesty a stylizovaný nápis Vysočina. Symbolický je i materiál, protože žula je nejtypičtějším kamenem Vysočiny.

     
  • Skleněná medaile (9.2.2011)
    Skleněná medaile

    Vyrobená metodou takzvaného lehaného skla, kterou speciálně pro tento účel upravil MgA. Milan Krajíček. Autory medaile jsou Radomír Dvořák a MgA. Milan Krajíček, vyrobila ji Akademie ve Světlé nad Sázavou.

    Trojúhelníkové segmenty se na principu fotografické clony překrývají nejen fyzicky, ale i barevně tak, jak to průhledný materiál umožňuje. Český lev a moravská orlice, linie cest a polí a stylizovaný jeřáb ptačí symbolizují Vysočinu zejména jako stabilní a klidné spojení Čech s Moravou. Sklo jako materiál je pro Vysočinu charakteristický, sklářské hutě a výroba skla vůbec je na Vysočině historicky jeden z hlavních průmyslových oborů.

     
  • Dřevěná medaile (9.2.2011)
    Dřevěná medaile

    Ručně vyřezávaná ze dřeva jeřábu ptačího. Autorem i řezbářem je Radomír Dvořák.

    V dřevěné medaili se potkávají a překrývají tři půlměsícové segmenty na principu fotografické clony tak, aby zůstal vnitřní otvor tvaru Santiniho sférického trojúhelníka. Obě strany medaile propojuje strom, který jakoby prorůstá otvorem. Hladké plochy jsou členěny oblými liniemi, symbolikou krajiny a cest Vysočiny. Brázdy polí pak tvoří stylizovaný nápis Vysočina. Dřevo jeřábu ptačího má hned dvojí symboliku. Jeřabiny jsou heraldickým znamením Vysočiny, dřevo jeřábu se v minulosti používalo pro své netypické vlastnosti například v kolářství, zároveň ale v lidové tradici bylo mocným magickým materiálem.

     
  • Bronzová medaile (9.2.2011)
    Bronzová medaile

    Odlévaná z bronzu, autorem výtvarného návrhu je Radomír Dvořák. Medaili odlila Slévárna a modelárna Nové Ransko a.s.

    Vnitřní trojúhelníkový otvor, vzniklý pomyslným překrytím půlměsícových segmentů prorůstá na obě strany medaile strom se stylizovanými jeřabinami. Krajinu naznačují oblé linie a nápis Vysočina ve tvaru brázd polí. Materiál je pro pamětní medaile typický, způsobem zpracování ale odkazuje na zvonařskou tradici a dávnou historii kraje.

     
  • Nejvyšší ocenění kraje - geneze a symbolika (ke stažení) [PDF, 2 MB] (9.2.2011)
    Nejvyšší ocenění kraje

    V knize si můžete přečíst nejen zajímavé informace o vzniku, významu a symbolice nejvyšších ocenění, ale dozvíte se i podrobnosti o autorech a o výrobě medailí.

     
 
 

Kontext

Umístění: Složky dokumentů > Nejvyšší ocenění Kraje Vysočina > Geneze a symbolika nejvyšších ocenění

Zobrazit aktuální dokumenty | archiv dokumentů | dokumenty včetně archivu

Počet návštěv: 326196

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek