Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > e-bezpečnost Kraje Vysočina > Aktuálně z bezpečnosti
Výstavu tvoří konvolut vybraných originálních děl J. A. Venuta uchovávaných v Rakouské národní knihovně ve Vídni, doplněný o díla téhož autora ze sbírkových fondů paměťových institucí v České republice. Nedílnou součástí je obsáhlá česko-německá publikace věnované životu a dílu Jana Antonína Venuta. Třetí část projektu představuje putovní výstava, která je umístěna ve vstupních prostorách havlíčkobrodské Staré radnice a přináší reprodukce dalších pěti desítek Venutových vedut.
„Umělecká tvorba duchovního, malíře a sběratele Jana Antonína Venuta (1746-1833) je na území České republiky takto souborně představena úplně poprvé“, upozorňuje Aleš Veselý, kurátor výstavy, autor dvojjazyčné česko-německé publikace a zástupce ředitelky Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě. „Katalog představuje a zpřístupňuje veřejnosti v ucelené podobě dílo malíře a vedutisty Jana Antonína Venuta, který ač nebyl školeným malířem, zanechal mimořádně přínosné dílo, mnohostranně využitelné v topografii a především památkové péči, kde se v řadě případů menších městeček jedná o nejstarší známá vyobrazení“, doplňuje Aleš Veselý.
„Spolupráce s Rakouskou národní knihovnou, která ve svých sbírkách uchovává 398 akvarelových vedut, byla zahájena před dvěma lety. Venutova sbírka je součástí sbírky map a muzea glóbů knihovny a nebyla dosud vědecky zpracována“ upřesňuje ředitelka havlíčkobrodské galerie Hana Nováková.
„Návštěvníkům výstavy se odkrývá podoba řady měst, městeček, hradů, zámků i dalších pamětihodností z přelomu 18. a 19. století tak, jak je ztvárnil tento malíř, případně jeho vrstevníci z řad amatérských i profesionálních malířů. Nabízí na sto těchto pohledů, z Vysočiny jsou k vidění např. kresby Havlíčkova (Německého) Brodu, Pelhřimova, Polné, Golčova Jeníkova, Světlé nad Sázavou, Ledče nad Sázavou a další. Panská sídla našeho regionu jsou zastoupena kresbami hradů Lipnice nad Sázavou a Kámen, kláštery pak pohledem na premonstrátský klášter v Želivě“, vyjmenovává Hana Nováková.
„Výstava Jana Antonína Venuta je významným počinem pro oblast kultury, památkové péče, svým zpracováním představuje ojedinělý soubor s výjimečnou historickou a dokumentační hodnotou. Tato výstava má i značný přeshraniční dopad a našim záměrem je, aby se dostala do širokého povědomí a byla inspirací k obdobným společným projektům“, uvedla Jana Fischerová, náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů.
Výstavní projekt Jan Antonín Venuto probíhá pod záštitou Ministerstva kultury, náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina Jany Fischerové, za finanční podpory zřizovatele Kraje Vysočina, grantového programu Ministerstva kultury, finančního daru Města Havlíčkův Brod a finanční podpory Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska.
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Zpět do intranetu, Přihlásit se