Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Kulturní a přírodní dědictví Kraje Vysočina
Letošní výnosy konzumních brambor jsou podle odborníků příznivé. Ve srovnání s minulým rokem, kdy se kvůli suchu výnosy propadly, je tak situace pozitivnější. Přeji vám, ať se i nadále daří a ať je resortu zemědělství věnována pozornost, kterou si zaslouží,“ uvedl při zahájení odborného semináře Brambory 2016 Vladimír Novotný.
V havlíčkobrodském kulturním domě vystavovalo na 31 společností, které představovaly více než 130 odrůd. Nechyběly ochutnávky vařených brambor, hranolků nebo bramboráků. Žáci Obchodní akademie a Hotelové školy Havlíčkův Brod připravili bramborové špízy nebo zapékané brambory a na stánku Kraje Vysočina byly k ochutnání klobásky, sýry a sladké pečivo od regionálních výrobců i od šikovných žáků České zemědělské akademie v Humpolci.
„Návštěvníkům stánku jsme předávali informační materiály k Programu rozvoje venkova 2014-2020 a Celostátní sítě pro venkov, ale prezentovali jsme i tradiční místní produkty a úspěšně realizované projekty Programu rozvoje venkova v letech 2007 až 2013,“ prozradila vedoucí odboru životního prostředí a zemědělské krajského úřadu Eva Horná.
Součástí programu Bramborářských dní, které pořádají Český bramborářský svaz s Výzkumným ústavem bramborářským v Havlíčkově Brodě, jsou i soutěže Bramborový květ Vysočiny a Bramborová pochoutka Vysočiny. Největší znalosti například v poznávání vzorků brambor, částí strojů, ale také v oblasti praktických dovedností prokázal Daniel Cudlín z VOŠ a SZeŠ Benešov. Druhé místo patří Antonínu Kourkovi také z benešovské střední školy a na třetím místě v soutěži Bramborový květ Vysočiny 2016 skončil Ondřej Hatlák ze SZeš a SOŠ Poděbrady.
Bramborářské dny budou pokračovat i zítra, a to na Havlíčkově náměstí v Brodě, kde bude možné koupit konzumní i sadbové brambory, výrobky z brambor, prodávat se bude i ovoce a zelenina nebo potřeby pro pěstitele a zahrádkáře. Návštěvníci se mohou těšit na výstavu brambor, poradenskou službu, soutěže a kulturní program.
Zemědělské podniky na Vysočině podle Českého statistického úřadu letos nasázely brambory na 8 302 hektarů, což představuje 35 procent bramborových polí v Česku. Na Vysočině se pěstují později sklízené odrůdy, zatímco rané brambory dodávají hlavně pěstitelé na jižní Moravě a v Polabí. Sklizeň brambor na Vysočině zpravidla končí v říjnu.
Soutěž o bramborovou pochoutku Vysočiny
Soutěž určená pro žáky středních odborných škol a učilišť s gastronomickým zaměřením byla součástí Bramborářských dnů 2016 a uskutečnil se její devátý ročník. Kategorie zručnosti testovala, kdo za určitý časový limit oloupe co nejvíce brambor, které nakrájí na hranolky. Druhá soutěžní část zahrnovala přípravu bramborové polévky a třetí přípravu bramborového salátu. Soutěže se zúčastnilo sedm škol ze čtyř krajů. Soutěž vyhrálo duo Patrik Tacinec a Jakub Novák (pod oborným vedením Radomíry Machové) z Obchodní akademie, Střední zdravotnické školy, Střední odborné školy služeb a Jazykové školy s právem státní jazykové zkoušky Jihlava. Jen o bod druzí skončili zástupci Obchodní akademie a Hotelové školy Havlíčkův Brod Hana Uhlířová a Miloslav Bárta a třetí tým ve složení Nikola Buštová a Michal Pokorný ze Střední odborné školy a Středního odborného učiliště Třešť.
Vítězní Patrik Tacinec a Jakub Novák z OA, SZŠ a SOŠS Jihlava
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se