Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Kultura > Příspěvkové organizace zřizované Krajem Vysočina > Ohlédnutí za uplynulými roky


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Ohlédnutí za uplynulými roky

Záložky hlavní nabídky

Vyberte:

Hejtman Jiří Běhounek ocenil hrdiny záslužnou medailí

Hejtman Jiří Běhounek ocenil hrdiny záslužnou medailí
Hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek dnes večer předal v Horáckém divadle Jihlava devětadvacet záslužných medailí Kraje Vysočina za rozvoj krajského integrovaného záchranného systému a především za záchranu lidských životů. „Kraj Vysočina je dlouhodobě nejbezpečnějším krajem v rámci České republiky. Složky IZS jsou důležitým stabilizačním prvkem a kraj se k nim v žádném případě neotáčí zády, naopak dlouhodobě finančně podporuje nad rámec svých povinností vybavenost i připravenost všech složek napříč regionem,“ připomněl hejtman Jiří Běhounek.
 

 
 

V letošním roce ocenil hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek celkem 29 osob. Čtrnácti členům IZS byla udělena záslužná medaile II. stupně, patnáct osob bylo vyznamenáno medailí I. stupně, ve všech případech za záchranu lidského života. Mezi oceněnými záslužnou medailí Kraje Vysočina figuruje i jméno Petra Vejvody, oceněného in memoriam, za kterého cenu převzali rodiče.

 

Ocenění záchranáři Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina

Hana Fukalová

Ve zdravotnictví pracuje už od roku 1976, od roku 1982 je mimo jiné členkou výjezdové skupiny zdravotnické záchranné služby, kde pracuje dodnes. Aktivně se podílela na rozvoji samostatné záchranné služby na Třebíčsku. Odborně pomohla vychovat několik generací zdravotnických záchranářů. Svým vlídným přístupem ke spolupracovníkům vždy přispívala k vytváření příjemné atmosféry v kolektivu, a to i při stresových situacích. To, že je jí práce koníčkem dokazuje i dlouholeté členství v Českém červeném kříži.

 

Alena Kovářová

Vystudovaná dětská zdravotní sestra spojila podstatnou část svého profesního života s prací na operačním středisku zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina, kde pracuje už 25 let. Nominovaná je spolehlivá operátorka s výborným odborným přehledem. Je empatická a z tísňového hovoru se snaží vytěžit maximum informací.

 

Pavel Jenerál a Zbyněk Bukáček

Lékař Pavel Jenerál a řidič výjezdové skupiny Zbyněk Bukáček koordinovali a poskytovali přednemocniční neodkladnou péči v blízkosti ozbrojené útočnice, která držela loni na podzim rukojmí v budově střední školy ve Žďáře nad Sázavou. Společně vyzvedli rukojmí a resuscitovali zraněného studenta, a to i přes to, že byl prostor zamořený pepřovým sprejem a hrozilo jim bezprostřední nebezpečí. Prokázali tak nejen odvahu, ale i neobyčejnou rozvahu v mimořádné a stresující situaci. Svým osobním nasazením výrazně přispěli ke zvládnutí celé situace.

 

Tomáš Vaňatka

Jako lékař a vedoucí výjezdové skupiny letecké záchranné služby koordinoval v září loňského roku poskytování neodkladné přednemocniční péče při pádu mostu ve Vilémově. Nominovaný se aktivně podílel na vyproštění jednoho ze zasypaných dělníků. Mimo to reprezentuje Zdravotnickou záchrannou službu Kraje Vysočina na významných celostátních kongresech a konferencích a je pořadatelem konference Pelhřimovský podvečer pro záchranáře z Čech a Slovenska.

 

Ocenění příslušníci Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina

Hana Doležalová a Martin Zadina (záslužná medaile I. stupně)

Vloni při dovolené ve Francouzských Alpách při vysokohorské túře zachránili italského turistu, který spadl ze skály do břidlicového štěrku. Zaslechli jeho zoufalé volání a zhruba po hodinovém hledání mu poskytli nezbytnou první pomoc, ošetřili tržná zranění a do příletu vrtulníku zraněného utěšovali a uklidňovali. Poté pomohli záchranářům s jeho fixací do nosítek a transportem do vrtulníku. Oba nominovaní jsou členy Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina.

 

Jan Doležal (záslužná medaile I. stupně)

Při loňské dopravní nehodě osobního auta a dodávky u Kralic nad Oslavou, kdy byl mimo službu, poskytl neodkladnou první pomoc řidičce vozidla, která zraněná ležela v příkopu. Tím jí zachránil život. Nominovaný pracuje u Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina téměř sedm let ve funkci hasič strojní služba. Je velmi oblíbený v kolektivu a aktivně se zajímá o dění u sboru, zejména o předlékařskou pomoc. Je dárcem krve a od loňského roku je také v registru dárců kostní dřeně.

 

Luboš Vacek

K hasičskému záchrannému sboru nastoupil už před 24 lety. V současné době je velitelem stanice v Havlíčkově Brodě. Je hrdým nositelem titulu Hasič roku. Kolegové oceňují především jeho rozhodnost a vystupování, a to i u obzvlášť závažných událostí. V loňském roce velel například u pádu mostu ve Vilémově nebo při evakuaci Nemocnice Havlíčkův Brod. Ve svém volném čase působí také ve Sboru dobrovolných hasičů a organizuje řadu soutěží pro hasičskou veřejnost. Je ochotný pracovat i nad rámec služebních povinností, a pokud to okolnosti vyžadují, dokáže udělat i nepopulární rozhodnutí.

 

Jiří Chalupník

U hasičského záchranného sboru pracuje od roku 1992. Z pozice velitele družstva se vloni v květnu přesunul na pozici technika komunikačních a informačních systémů. Dokáže tak zužitkovat své znalosti techniky, věcných prostředků i metod a postupů a také své soukromé záliby v technice a informačních technologiích. Pracuje s plným nasazením a zapálením pro věc. Mimo jiné se účastnil i řady zásahů u mimořádných událostí po celé republice.

 

František Eli Svoboda

Nominovaný nastoupil na úsek požární ochrany už před 28 lety. Má platný kurz taktického řízení a aktivně si prohlubuje znalosti i v jiných kurzech jako jsou například zásady zásahu v prostoru kontaminovaném bojovými chemickými látkami, práce v divoké vodě nebo manipulace se zvířaty při mimořádných událostech. Působí také jako rozhodčí v soutěžích ve vyprošťování osob z havarovaných vozidel, a to jak na krajské, tak celorepublikové úrovni. Je držitelem zlaté plakety za dárcovství krve, členem sdružení dobrovolných hasičů Nejdek a také předsedou oddílu moderní gymnastiky.

 

Ocenění příslušníci Sboru dobrovolných hasičů Kraje Vysočina

Kamila Bartošková

Už deset let se intenzivně věnuje požárnímu sportu. Na kontě má několik individuálních úspěchů na republikové úrovni. Toho nejvýraznějšího dosáhla vloni, kdy se stala dorosteneckou mistryní republiky v běhu na 100 metrů s překážkami a vicemistryní ve dvojboji. Na Mistrovství světa získala bronzovou medaili v běhu na 100 metrů s překážkami a zlato jako členka vítězného reprezentačního týmu v požárním útoku a také za celkové prvenství českého týmu. Po maturitě chce studovat na lékařské fakultě. (Cenu za Kamilu převzali rodiče)

 

Břetislav Česnek

Členem Sboru dobrovolných hasičů Trnava je úctyhodných 46 let. Byl aktivním členem soutěžního družstva, pracoval i v radě mládeže při okresním sdružení hasičů. Své bohaté zkušenosti a organizační schopnosti také předával mladším kolegům. Pod jeho vedením získaly ženy a dorostenky z SDH Trnava jedenáctkrát po sobě titul mistryně ČR v požárním sportu. Jako starosta obce podporuje činnost dobrovolných hasičů i spolupráci s Hasičským záchranným sborem Kraje Vysočina. Za svou dlouholetou činnost byl oceněný mnoha vyznamenáními, vloni získal Řád svatého Floriána.

 

Zdeněk Novák.

Nominovaný je dlouhá léta vedoucím okresní odborné rady prevence a členem krajské odborné rady prevence. Pod jeho vedením se okresní rada po letech stagnace opět zapojila do práce a začala plnit svou službu. Má přirozenou autoritu a je dobrým příkladem pro ostatní členy. Pracuje velmi svědomitě a zodpovědně, účastní se odborných seminářů a školení a nové poznatky zapracovává na okresní i celokrajské úrovni. Dříve byl starostou městyse Štoky, kde se zasadil o rozvoj jednotek požární ochrany.

 

Jiří Jaroš

Nominaci si vysloužil za svou dlouhodobou činnost, dobrovolným hasičem je už přes 50 let. Ve 26 letech byl zvolený do čela hasičského sboru v Řídelově, ve kterém stojí dodnes. I přes nedostatek zkušeností si počínal zdatně a už více jak půl století patří k nejaktivnějším členům. Práci v hasičském sboru bere jako své poslání. Kolegové oceňují především jeho přirozenou autoritu, nadšení a čestnost.

 

Daniel Nečas (záslužná medaile I. stupně)

Tento mladý dobrovolný hasič z SDH Sněžné vloni v červenci zachránil na Milichovském rybníku na Žďársku dva handicapované účastníky tábora. Uprostřed rybníka se s nimi převrátila loď. Nominovaný uslyšel křik a vydal se jim s lodí na pomoc. Prvního tonoucího vytáhl, a ihned ho začal oživovat. Poté, co se mu podařilo obnovit jeho základní životní funkce, pustil se do záchrany druhého tonoucího, kterému docházely síly. Kvůli větší hmotnosti ho ale nedokázal vytáhnout z vody, snažil se ho tak udržet nad hladinou mezi loděmi a bezpečně ho dopravil na břeh.

 

 

Ocenění příslušníci Krajského ředitelství Policie Kraje Vysočina

Boris Broďák a Petr Novák (záslužná medaile I. stupně)

Mimořádnou odvahu a osobní statečnost prokázali vloni v říjnu při zásahu proti nebezpečné a ozbrojené pachatelce, které držela rukojmí v budově střední školy ve Žďáře nad Sázavou. Poté co se policejní vyjednavač Petr Gruber domluvil s útočnicí na výměně za rukojmí, použili elektrický paralyzér, pomocí kterého nebezpečnou ženu zadrželi a zachránili tak pobodanou dívku.

 

Petr Gruber (záslužná medaile I. stupně)

Policejní vyjednavač se podílel na zadržení ozbrojené útočnice v budově střední školy ve Žďáře nad Sázavou. Poté, co s nebezpečnou ženou navázal komunikaci, domluvil se s ní, že se vymění za zraněnou studentku, kterou žena zadržovala. V tom okamžiku jeho kolegové z Jednotky pro ochranu jaderné elektrárny Dukovany Petr Novák a Boris Broďák útočnici za pomoci elektrického paralyzéru zadrželi. Nominovaný prokázal velkou osobní statečnost a významně se zasloužil o zvládnutí zásahu.

 

Martin Neuer

V květnu loňského roku nakupoval v obchodním domě ve Žďáře nad Sázavou. Přitom si všiml, že jeden ze zákazníků zkolaboval. Ani chvíli neváhal a poskytl mu okamžitou profesionální masáž srdce. Po chvíli obnovil činnost životních funkcí a tím mu zachránil život. Nominovaný pracuje u vojenské policie jako ostraha muničního skladu Jaroměř. Svou vysokou mírou profesionality a rozhodnosti přispívá k dobrému jménu Armády ČR

 

Civilní osoby oceněné za nasazení vlastního života při záchraně cizí osoby (ocenění záslužnou medailí I. stupně)

Petr Vejvoda (záslužná medaile I. stupně, in memoriam) – navržen SDH Kraje Vysočina

Petr Vejvoda loni v říjnu zachránil život své spolužačky na jedné ze žďárských středních škol, při útoku duševně narušené ženy byl sám smrtelně zraněn. Hrdinský čin Petra Vejvody už od loňského října připomíná i alej u veselského rybníka nesoucí jeho jméno a také pamětní deska, která byla tento týden odhalena na budově Obchodní akademie ve Žďáře nad Sázavou. Petrův hrdinský čin zůstane nezapomenut.

 

Jiří Černý

Při opravě auta zaslechl zoufalý dětský křik – a tak ihned vyrazil na místo, odkud zvuk přicházel. Ve staré studně uviděl dva promodralé chlapce, kteří byli po krk ve vodě. Z posledních sil se drželi cihlového okraje. Nominovaný jednoho po druhém vytáhl, naložil do auta a odvezl rodičům. Poté skromně odjel domů, kam mu později přijel poděkovat otec chlapců. Svůj čin nebere jako výjimečný, podle něj by se tak v podobné situaci zachoval každý.

 

Hana Balabánová

Studentka oboru Všeobecná zdravotní sestra na Vysoké škole polytechnické Jihlava byla vloni v listopadu svědkem kolapsu staršího občana na nádraží ve Žďáru nad Sázavou. Poskytla mu okamžitou první pomoc a tím mu zachránila život. Následně jednala velmi skromně a uvedla jen školu, kterou studuje. Příbuzní zachráněné osoby tak poslali děkovný email do školy a až potom se dozvěděli jméno skromné zachránkyně.

 

Milan Mirek a Jan Jeletz

Vojáci aktivní zálohy se vloni účastnili pamětního pochodu v místech bojů druhé světové války. V jeho závěru jednoho z kolemjdoucích postihl infarkt. Oba nominovaní ho ihned začali resuscitovat a pokračovali několik minut až do příjezdu záchranné služby. Díky jejich duchapřítomné reakci nedošlo k poškození mozku pacienta, který se po krátké hospitalizaci v nemocnici vrátil do běžného života.

 

Petr Doležal a Miloš Sochor

Letos v únoru byli svědky, když se na Pilské nádrži u Žďáru nad Sázavou prolomil led pod osamoceným bruslařem. Uslyšeli jeho zoufalé volání a vydali se mu pomoci. Riskovali a přiblížili se po zamrzlé hladině téměř až k tonoucímu, kterého za pomocí lyžařských holí vytáhli. Podchlazenému muži pak zavolali záchrannou službu. Oba nominovaní mu svým rozhodným a včasným jednáním zachránili život.

 

Záslužné medaile jsou udělovány Krajem Vysočina od roku 2008. Dosud je obdrželo 168 osob. „Pro Kraj Vysočina je ctí potkat se s tak výjimečnými lidmi. Svou práci vykonávají s nadstandardním nasazením a pro své spoluobčany jsou zárukou bezpečí a rychlé pomoci. Za to jim a jejich kolegům patří dík nejen krajské samosprávy,“ uvedl na závěr slavnostního ceremoniálu, hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek. Pozvání na slavnostní dekorování přijal také generální ředitel Hasičského záchranného sboru České republiky Drahoslav Ryba.

 

 
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 22.5.2015 / 22.5.2015

Počet návštěv: 10874
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek