Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > O Kraji Vysočina > Organizace kraje
Honza je velmi samostatný, sám si sehnal gymnázium, které ho na rok ve Finsku přijalo, a s drobnou výpomocí našel i hostitelskou rodinu. Je tak možné, že teď prošlapává cestu dalším potenciálním zájemcům, kteří by si rádi vyzkoušeli studium v severské zemi.
O své zážitky se s námi Honza podělil v následujícím rozhovoru:
Ve Finsku je velmi odlišná organizace školního roku než u nás. Školní rok je rozdělen do pěti bloků a v každém si volí student jiné předměty. Na začátku se spoléháte na angličtinu, postupně byste ale měl přibírat předměty ve finštině, je to tak?
Ano, studium proto zatím probíhá dobře, ale předmětů v angličtině je velmi omezené množství. Učím se tedy finsky, ale začátky jsou složité a pomalé. Jinak angličtinu tu mají všichni na super úrovni, tudíž i tento předmět je pro mě obtížnější než v ČR.
Jak vám vlastně vyhovuje odlišný systém vzdělávání?
Baví mě, že mimo povinných kurzů má člověk možnost si sestavit rozvrh podle vlastního gusta, tím pádem často odpadá nutnost trpět předmět, který člověka nezajímá. Překvapil mne občas příliš benevolentní přístup učitelů, někdy je to klad, někdy zápor.
Rozhodně ale musím vyzdvihnout místní úroveň angličtiny. Můj třináctiletý „bratr“ z hostitelské rodiny mluví skvěle anglicky, až je to srovnání pro Čechy zdrcující. Nicméně musím vyzdvihnout dějepisné, zeměpisné znalosti a celkově obecný přehled českých studentů. Naopak v českých školách mi chybí předměty jako psychologie, ekonomie, politologie, náboženství, kterým se ve Finsku dostává náležité pozornosti. V hodinách to vypadá tak, že třída debatuje nad aktuálními tématy a problémy, co pálí společnost.
Jaký je život ve Finsku? Jak trávíte volný čas?
Studené klima, spousty jezer a všude sauny, kde lidé přečkávají krutou zimu. Ve volném čase se sice snažím učit finštinu, to ale moc nefunguje. Tak spíše sportuji a jako každý náctiletý jsem rád s novými kamarády, ať už vyrážíme party nebo jen tak klábosíme ve městě. Rád si také čtu a koukám na seriály (s finskými titulky). Troufám si tvrdit, že průměrný český a finský teenager se v tomto ohledu moc neliší.
Čím je pro vás zajímavé město Tampere, kde bydlíte a studujete?
Předně musím vyzdvihnout svou hostitelskou rodinu, která je mimořádně vstřícná a příjemná. Tampere bývalo centrem finského průmyslu, proto je možné všude pozorovat staré, červené a romantické bývalé továrny. Tampere se nachází v obležení jezer, což by bylo skvělé, kdybych nebojoval s umrznutím pokaždé, když se odvážím vykouknout ven. A je tu perfektní infrastruktura, díky které je MHD a celkově cestování radostí.
Žádosti o stipendia pro studium na středních školách v partnerských regionech pro následující školní rok 2017/2018 je možné podávat na Krajském úřadě Kraje Vysočina v měsíci květnu 2017.
Podrobné podmínky jsou popsány pod následujícím odkazem: http://www.kr-vysocina.cz/studium-v-partnerskych-regionech/ds-303141/p1=76711
Jan
Skála, odbor sekretariátu hejtmana
Krajský úřad Kraje Vysočina
tel.: 564
602 367, e-mail: skala.j@kr-vysocina.cz
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se