Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Servis pro novináře > Tiskové zprávy > 2008


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 
 

Hnízdění orlů mořských na Vysočině v roce 2019

Hnízdění orlů mořských na Vysočině v roce 2019
V letošním roce bylo v Kraji Vysočina ornitology dohledáno 13 hnízd orla mořského. Ve čtyřech případech se orli úspěšně zahnízdili a na svět přivedli vždy po dvou mláďatech, v jednom případě se rodičům podařilo vyvést jedno orlí mládě. Na osmi hnízdech bylo hnízdění neúspěšné. Minimálně ve čtyřech případech bylo hnízdění neúspěšné z důvodu netolerance ze strany lidí (otravy, přímá likvidace, rušení). „Množství dalších pravidelně pozorovaných ptáků, tedy osmi párů a šesti jedinců, nasvědčuje o existenci dalších nenalezených hnízd,“ říká radní Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí a zemědělství Martin Hyský.
 

 
 

Kriticky ohrožený orel mořský je s rozpětím křídel i přes dva metry největším dravcem žijícím v České republice. Živí se převážně rybami a vodními ptáky, v zimě požírá i mršiny. Hnízdí převážně na stromech. Dospělí ptáci nemají v přírodě přirozeného predátora, největší hrozbu pro ně tak představuje lidská činnost. V časných fázích hnízdění jsou velmi citliví na vyrušování, přítomnost lidí v blízkosti hnízda může vést až k jeho opuštění. Případy neúspěšných hnízdění nebo opuštěných lokalit často souvisejí třeba i jen se zvýšeným pohybem turistů, nebo prováděním lesnických prací v okolí hnízda. Vážným problémem je přímé pronásledování orlů mořských jak formou zástřelů, úmyslné likvidace hnízda, tak i otrav karbofuranem. Podle zákona o ochraně přírody a krajiny za usmrcení zvláště chráněného živočicha hrozí udělení pokuty. Mohlo by se také jednat o trestný čin podle trestního zákoníku.

V důsledku kůrovcové kalamity dochází k výrazným změnám v lesních komplexech. Tyto rozsáhlé změny představují ohrožení i pro další zvláště chráněné druhy ptáků hnízdících v lesích – zejména čápa černého, včelojeda lesního, ostříže lesního a rovněž i pro druhy využívající k hnízdění dutiny stromů jako je kulíšek nejmenší, sýc rousný a holub doupňák. Při rozsáhlé nahodilé těžbě je zapotřebí ponechat vlastní hnízdní strom společně s několika dalšími stromy v bezprostředním okolí. I když orli vykazují k původním hnízdům značnou vazbu, solitérní strom je pro ně již zcela nevyužitelný.


  • Jana Slaninová, odbor životního prostředí a zemědělství
    Krajský úřad Kraje Vysočina
    e-mail: tisk@kr-vysocina.cz

 
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 13.12.2019 / 13.12.2019

Počet návštěv: 5418
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek