Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Finance > Pravidla Rady Kraje Vysočina
Vyberte:
Komentář hejtmana Kraje Vysočina Vítězslava Schreka ke třem hlavním splněným zásadním cílům a vytyčeným úkolům.
1) Úspěšně zpracovat projekty a požádat o finanční podporu z IROP prostřednictvím programu REACT-EU ve zdravotnictví a v sociální oblasti. I přesto, že MMR nezvládlo administraci zásadní 98. výzvy, ze které se stala tzv. klikací soutěž, a řada nemocnic byla uvedena do obrovské nejistoty, kraje včetně Vysočiny nakonec dlouhým vyjednáváním dosáhly posílení alokace výzvy tak, aby byly podpořeny všechny řádně podané projekty, jejichž účelem bylo zmírnit dopad pandemie v ČR. Kraj Vysočina tak bude moci s největší pravděpodobností čerpat v některých případech až stoprocentní dotaci na šest velkých projektů připravených krajskými nemocnicemi, odborem regionálního rozvoje krajského úřadu a naší Projektovou kanceláří. V případě Nemocnice Třebíč jde například o přístrojové vybavení a modernizaci technologií nového operačního pavilonu za 150 miliónů korun, stejná částka pomůže s pořízením nové diagnostické techniky i v Nemocnici Havlíčkův Brod. Z tohoto úspěchu máme opravdu velkou radost a soustředíme se na přípravu předfinancování konkrétních projektů financovaných i z dalších výzev. Další desítky miliónů přislíbených z REACTu pomohou zdravotnické záchranné službě nebo Komplexnímu onkologickému centru Nemocnice Jihlava. Celkem jsme předložili 10 projektů za celkem 1,4 miliardy korun.
2) Kamenný hospic. Kraj Vysočina má díky spolupracujícím organizacím i krajským nemocnicím jednu z nejpropracovanějších sítí terénní a domácí hospicové péče. Výstavba kamenného hospice byla dlouhé roky odkládána a hospic se nepodařilo postavit ani velmi aktivnímu Spolku pro hospic. Po vzájemné domluvě v radě kraje jsme se nakonec jednomyslně dohodli na tom, že investorem hospice pro 20 osob (z toho dvě lůžka budou určená dětem) bude Kraj Vysočina. Po dlouhých konzultacích s ministerstvem zdravotnictví se podařilo předjednat státní dotaci, která by mohla pokrýt zhruba polovinu investičních nákladů objektu, který přijde na více než 130 miliónů korun. Důležité je, že Kraj Vysočina je připraven stavbu příští rok začít realizovat. Díky patří městu Havlíčkův Brod, které poskytlo pro tento projekt pozemky.
3) Příprava na digitalizaci v investiční výstavbě (BIM). Krajská samospráva pokračovala v přípravě na implementaci digitálního modelu stavby do celého životního cyklu stavby, ať už jde o liniové nebo pozemní stavby (silnice a budovy). V konkrétních pilotních projektech a také ve spolupráci s Dolním Rakouskem si kraj jako investor vyzkoušel zadávací dokumentaci včetně dodání digitálního modelu stavby, vyzkoušel si elektronický stavební deník i používání společného datového prostředí. Připravil si také procesní srovnávací analýzu, aby lépe identifikoval rizika a přínosy nového způsobu investiční výstavby. Podporuje i modernizaci vzděláváni v této oblasti na svých školách, takže se týmy studentů a pedagogů středních stavebních škol budou učit pořizovat digitální dvojče tří budov ve vlastnictví kraje a zároveň zkoumat ve spolupráci s týmem pro zavedení metody BIM (odborníci z jednotlivých odborů krajského úřadu), jak je dále kraj může využívat při správě svých nemovitostí. V současné době MPO připravuje zákon, který uloží povinnost použít metodu BIM při všech nadlimitních veřejných investičních zakázkách. Díky pilotním projektům, práci týmu a úzké spolupráci s agenturou ČAS, která má implementaci BIM v ČR na starosti, (Česká agentura pro standardizaci) je Vysočina jedním z nejlépe připravených krajů na implementaci této metody.
Rád bych zmínil i několik dalších plněných či splněných cílů, které si krajská samospráva v rámci svého čtyřletého působení nastavila. Předesílám, že jde o můj výběr.
Dobrou zprávou pro občany je, že nová samospráva kraje navrhuje vyrovnaný rozpočet. Je připraven ke schválení na posledním prosincovém zastupitelstvu. Kraji v tuto chvíli nehrozí, že bude na začátku roku fungovat v rozpočtovém provizoriu. Naše finance jsou v dobré kondici.
Speciální uznání směřuji zástupcům složek IZS, samospráv, krajskému krizovému týmu, ale i dalším, díky nimž se podařilo v regionu zvládnout koordinaci pandemie. Nerezignovali jsme na vzájemný kontakt, jen jsme ho přenesli do on-line prostoru. Podařilo se udržet kontakt se starosty, zdravotníky, nezastavily se pracovní týmy…
S dostatkem sdílených informací souvisí i vysoká proočkovanost veřejnosti na Vysočině. Je to výsledek práce týmů našich krajských nemocnic i několika aktivních ordinací praktických lékařů. Vám se podařilo vyočkovat už více než 576 tisíc dávek vakcín. Proočkovanost regionu přepočínatná na 100 tisíc obyvatel překonala na Vysočině hranici 60%. Přál bych si, abychom se přiblížili vyšší hodnotě. Jsem přesvědčen, že se to příznivě odrazí v počtu lidí, kteří při onemocnění COVID-19 budou nutně potřebovat velice specializovanou zdravotnickou péči.
Závěrem bych velice rád poděkoval všem členům Rady Kraje Vysočina. Plnění programu je výsledkem týmové práce a velmi dobré komunikace jak uvnitř rady, tak směrem ven k našim partnerům a dalším subjektům. Věřím, že vše, co se podařilo za posledních 12 měsíců krajské radě prosadit a odpracovat se příznivě odrazí v kvalitě života spoluobčanů v regionu.
Vítězslav Schrek, hejtman Kraje Vysočina
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se