Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Finance > Oblasti financování


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 
 

Horácká galerie v Novém Městě na Moravě

 

 
 

Jaký byl rok 2017 z pohledu Horácké galerie v Novém Městě na Moravě?

                                                                  

Pracovníci Horácké galerie připravili v roce 201Štursa7 pro návštěvníky bohatý výstavní program: v Novoměstském zámku bylo nainstalováno 22 výstav. S vřelým přijetím se setkaly dvě výstavní akce propagující umění z Kraje Vysočina – rozsáhlá prezentace z díla Jana Štursy pro Galerii výtvarného umění v Roudnici nad Labem a v zahraničí ve Slovenské republice v Památníku Slovenského národního povstání v Bánské Bystrici výběr ze sklářské  tvorby profesora Jaroslava Svobody.                                                                                                                         










Barokní dýchánek



Tradičně se rozezněly sály galerie a zámecké nádvoří hrou na smyčcové nástroje v rámci Novoměstského Slunohraní a při mnoha dalších koncertech, včetně nového projektu Múzokraj, který měl za úkol prezentovat posluchačům výsledky hudebního školství od základních uměleckých škol, přes konzervatoř až po absolventy Janáčkovy akademie v Brně. Opakovaně na koncertech zazněla barokní hudba, kterou se galerie přihlásila k roku ve znamení barokní kultury.


 


Která výstava vzbudila mezi návštěvníky největší ohlas?

 

Horácká galerie nabízí návštěvníkům pravidelně paralelně kromě expozic několik výstav, v nichž usilujeme o tematickou i materiálovou pestrost. V roce 2017 jsme na několika profilových výstavách představili průřez dílem jubilujících umělců. Z fotografů to byli: Josef Březina, Josef Prodělal, z malířů a grafiků: Hynek Luňák, Ladislav Kukla, František Štěpán. Po výstavě k 95. narozeninám profesora Zdenka Fuksy obdržela galerie od autora rozsáhlý dar rovných 100 grafických listů a kreseb. Překvapením pro pravidelné návštěvníky byla bezesporu výstava k 65. narozeninám Antonína Kanty, kterého všichni znají zejména díky jeho experimentální imaginativní fotografické tvorbě. Tentokrát představil veřejnosti své kresby a koláže. V rigorózním výběru přesvědčil o své bohaté nevyčerpatelné kreativitě v kresebných cyklech s jemu vlastním precizním provedením. Výstavu doprovázel katalog, vydaný autorovým nákladem, s množstvím reprodukcí a hodnotícím textem Josefa Chalupy. V zámeckém sklípku upoutaly návštěvníky dvě komorní sklářské výstavy. Pod názvem: Sklo-zem-vesmír broušené artefakty vtahující diváka do vnitřku hmoty od slovenského sochaře Drahomíra Prihela a  ve druhé polovině roku tavené objekty Studia Vedvou manželské dvojice Františka a Martiny Janákových. Dominantní výstavou loňské sezóny byla rozsáhlá prezentace z malířského díla poslední Lacinovy žákyně Ireny Stanislavové Nespoutané barvy tónů. Jak již název napovídá, autorka se inspirovala světem hudby. Na konci září byla ukončena dvouletá exteriérová instalace kovových plastik Antonína Kašpara, kterou galerie obohatila o prezentaci sochařovy komorní tvorby a rozměrnými křehkými sádrovými reliéfními obrazy dokládající lyrické autorovo nitro v konfrontaci s brutálními bronzovými plastikami, tato část výstavy byla prezentována pod přiléhavým názvem Síla deroucí se ven. Instalací i spojením dvou umělců grafika Michala Cihláře a sochaře Karla Hladíka s názvem Mému strýci k 105. narozeninám byla zajímavá výstava, kterou galerie uzavírala loňskou sezónu.

 

 Cihlář HladíkStanislavová










DevadesátinyStudio ve dvou











Co zajímavého připravujete v roce 2018?

 

Tříkrálovým koncertem Tišnovského komorního orchestru jsme otevřeli rozsáhlou retrospektivní výstavu z malířského díla Josefa a Anny Dvořákových, jejichž dílo se dnes řadí ke klasické vysočinské malbě. Současně byla otevřena retrospektivní výstava sochařských kreseb a komorní plastiky k devadesátinám akademického sochaře Josefa Klimeše. Měřínského rodáka můžeme právem zařadit mezi nejvýznamnější sochaře Štursu a Makovského, kteří se narodili a po celý život čerpali svou inspiraci v rodném kraji. Autor mnoha monumentálních realizací je představen portrétní tvorbou a kromě ženských torz pracemi inspirovanými osudy Židů, biblickou tematickou a řeckou mytologií.            Očekáváme, že divácky bude vděčná výstava Věry Staňkové fotografie z benátského karnevalu, instalovaná souběžně s výstavou pastelů, soch a skleněných objektů Drahomíra Prihela se stejným námětem. Tentokrát se slovenský umělec představí divákům se zcela jinou tvorbou, než byly jeho broušené tajemné sklářské artefakty. A výstavu připisuje k životnímu jubileu – osmdesátinám svého přítele profesora Jaroslava Svobody.  Tomuto výročí bude připsána rovněž výstava z fotografické tvorby profesora Miroslava Vojtěchovského pod názvem Skleněné rozhovory, doplněná o vybrané artefakty současných českých sklářů. Pro dětského diváka připravujeme komorní výstavu z ilustrační tvorby české autorky žijící v USA pod názvem Živý svět Anny Vojtěchové, která měla úspěšnou premiéru v loňském roce v havlíčkobrodské galerii. V jarních měsících připomene galerie sedmdesátiny třebíčského výtvarníka Zdeňka Šplíchala. V letních měsících komorní výstavou smaltů v malé galerii nedožité devadesátiny Jaroslava Šerých. Pod názvem Odpoutání ovládnou zámecké nádvoří a exteriér v parku před galerií i zámecký sklípek dřevěné sochy Václava Kyselky, sochaře, s jehož tvorbou, ač žije v našem regionu, se doposud návštěvníci Horácké galerie neměli možnost seznámit.

Dominantní výstavou letošního roku bude rozsáhlá výstava z galerijních sbírek k 100. výročí vzniku Československé republiky, doplněná o zápůjčky z dalších galerií.  V zámecké arkádě připravujeme souběžně doprovodnou výstavu  fotografií z archivu Ateliéru Paul s tematikou ze života první republiky. A to máme několik zajímavých titulů v záloze, ale nejlépe je přijít a nechat se překvapit. 

 

Na kterou výstavu se těšíte nejvíce Vy osobně?

 

S velkou radostí jsme instalovali hned první výstavy Benátský karneval i Rovnováhu Josefa Klimeše, kterému patří poděkování nejen za jeho umělecké dílo, ale i přízeň a podporu, s níž se věnoval po celá léta Horácké galerii. Díky jemu jsme získali mnohá sochařská díla a léta   byl rovněž členem v umělecké nákupní komisi Horácké galerie. Do dalších let přejeme Mistrovi pevné zdraví a těšíme se na setkání na jeho výstavě v Horácké galerii. Léta obdivuji smalty Jaroslava Šerých. Na jejich výstavu se velmi těším. Očekávám, že pro mne bude mimořádným zážitkem i instalace výstavy fotografií profesora Vojtěchovského, kterého jsem měl možnost poznat při práci. Pokud se nám podaří ve spolupráci s Kulturním domem zrealizovat i plánované koncerty, mohou se návštěvníci galerie těšit na bohaté kulturní zážitky, propojení hudby a výtvarného umění.

 

Na otázky odpovídal: PhDr. Josef Chalupa, ředitel Horácké galerie v Novém Městě na Moravě

http://horackagalerie.cz

 
 
Zodpovídá: Bc. Veronika Švarcová
Vytvořeno / změněno: 19.1.2018 / 19.1.2018

Počet návštěv: 4634
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek