Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Rozpočet kraje > Mapa investic a oprav


 

Horácká galerie v Novém Městě na Moravě

 

 
 

Jaký byl rok 2021 z pohledu Horácké galerie v Novém Městě na Moravě?

 

Rok 2021 byl praktickým potvrzením rčení, že život je změna. Dokonce jsem si na jaře z legrace donesla do kanceláře skleněnou kouli, aby se nám na poradách lépe předpovídal výstavní plán :-). Všichni jsme museli pružně reagovat na vládní nařízení, související s epidemiologickou situací v České republice. Od Nového roku až do 10. května 2021 byla galerie zcela uzavřena, poté jsme se v různých obdobích museli poprat s rozličnými omezeními a úspornými opatřeními. I přesto se nám za sedm a půl měsíce podařilo zrealizovat 18 výstavních projektů    a otevřít dveře galerie pro 9500 návštěvníků. Ti k nám zavítali nejen na výstavy, ale také na komentované prohlídky, workshopy a tvůrčí dílny, koncerty, divadelní představení, filmové projekce či Fler trh, tedy na akce, které jsme pořádali ve vlastní režii nebo ve spolupráci s Novým Městem na Moravě a dalšími organizacemi. Ze zájmu o dění v galerii mám velkou radost, zvlášť vezmu-li v potaz, že k nám přicházeli hlavně individuální návštěvníci. Doba nepřála zájezdům, hostům ze zahraničí ani skupinám včetně těch školních. Děti a studenti začali organizovaně navštěvovat workshopy a tvůrčí dílny až v říjnu.


hghgNaši kurátoři Petra Mrkosová a Jakub Orel Tomáš vsadili při tvorbě výstavního plánu roku 2021 především na tvorbu autorů, kteří jsou spojeni s Vysočinou a Horáckou galerií (například Zdeněk Macháček, Miroslav Štolfa, Mirka Špačková, František Pillmayer), reflektovali tradiční téma krajiny a jejího uměleckého ztvárnění (fotografie Josefa Březiny, výstavy Proměny krajiny CHKO Žďárské vrchy, Vcházení do krajinomalby a krajinářské fotografie, Photographia Natura, Environment - plenér Krajina Umění Jimramov) a připravili originální projekty, zaměřené na výtvarníky mladší generace (NA HOUBY!, Paperback III). Dvě výstavy byly připraveny k významným životním jubileím - výstava Jinou cestou fotografa Vladislava Krédla (80) a výstava Geometrické kresby, skelety, barevná geometrie malíře Ivana Kříže (80).

Nad plán jsme připravili venkovní výstavu velkoplošných fotografií Galerie a divadlo, inspirovanou novoměstským Rokem divadla a vlastními sbírkovými předměty na dané téma. Během komunikace s dalšími autory a Krajem Vysočina se nám naskytla příležitost prezentovat oceněná díla hned dvou výtvarných soutěží: Mistrovství světa v broušeném skle ve Světlé nad Sázavou a portrétní soutěže Spolku sochařů ČR.  


4

Která výstava/akce vzbudila mezi návštěvníky největší ohlas?

 

Když jsme v květnu po několikaměsíční přestávce otevřeli, prodloužili jsme některé z nainstalovaných výstav, aby je diváci vůbec mohli vidět naživo. V této době se těšila velké pozornosti například výstava padesáti cestovatelsky laděných grafických listů Adolfa Borna ze soukromé sbírky manželů Homolkových. Na podzim bych zmínila například výstavu dvou brněnských autorů - Zdeňka Macháčka a Miroslava Štolfy. Propojení jejich dřevěných plastik a obrazů se ukázalo jako velice šťastné a návštěvníkům se hodně líbilo.

A pak jsme tu měli venkovní výstavu, která způsobila na místní poměry značný rozruch!  Jednalo se o devět rozměrných ocelových objektů Čestmíra Sušky, které jsme do Nového Města přivezli dvěma kamióny a vystavili na různých místech v centru města. Tato venkovní výstava vznikla díky spolupráci Horácké galerie s Novým Městem na Moravě, kdy jsme založili novou tradici bienále Sochy pod novoměstskou oblohou s cílem ukázat současnou sochařskou tvorbu. Vybraného autora jsme se rozhodli představit během jednoho roku ve třech různých podobách. Po zmíněné venkovní výstavě následoval druhý díl přehlídky v Horáckém muzeu - výstava Věci venku, kdy šlo o fotografický průřez tvorbou Čestmíra Sušky v exteriéru od 80. let po současnost. Do třetice v lednu 2022 jsme vystavili Suškovy menší objekty a tzv. rezotisky. Autora, který třikrát navštívil Nové Město osobně, jsme tak představili v ucelené formě a připravujeme také publikaci o této sochařské přehlídce.


hghg

Co zajímavého připravujete pro rok 2022?

 

Celoroční výstavní program na rok 2022 zahrnuje 14 krátkodobých výstav, střídající se ve třech různých prostorách, a 3 venkovní výstavy velkoformátových fotografií. Základní směr naší výstavní činnosti zůstává podobný jako v roce 2021 - tedy orientuje se na autory a také jubilanty spojené s regionem  (například Jana Mikysková, Jiří Štourač, Jiří Plieštik, Veronika Šrek Bromová, Hana Novotná, Pavel Bezděčka aj.) či na umělecké reflektování přírody a krajiny. Z větších projektů bych chtěla zmínit připravovanou výstavu „Strašidla podle tradice a zkušenosti“, která poodkryje život hejkala, krále mezi strašidly Vysočiny, či se bude hlouběji zabývat vodníkem v české kultuře. Výstava bude konfrontovat dílo rodáka, dřevorytce Karla Němce s jeho předchůdci a současníky, jako jsou Hanuš Schwaiger, Jaroslav Panuška, Josef Váchal a další.  Na rok 2022 také připravujeme po mnoha letech novou expozici sochaře Vincence Makovského a nově chceme oslovit i mladší generaci tematickou výstavou nejlepších prací ze studentské soutěže CS.KOMIKS.21, které se zúčastnilo 66 studentů z České republiky a Slovenska.

 

 

Na co - kterou výstavu/projekt se těšíte nejvíce Vy osobně? Vaše očekávání, přání...

 

Těším se na všechny plánované výstavy i na osobní setkávání s umělci a návštěvníky. Také se těším, že naše nádvoří, podobně jako loni, ožije kulturou a v létě u nás opět vyroste  novoměstská scéna s bohatým programem. Do slavnostního kabátu by se mělo obléknout například Slunohraní, v pořadí desáté, jehož součástí je tradiční koncert Janáčkova kvarteta spolu s letním orchestrem, který se formuje během několika dnů přímo na místě. Budu se snažit o to, aby pokračovala příjemná spolupráce s Novoměstskými kulturními zařízeními,  s Horáckým divadlem Jihlava či Filharmonií Gustava Mahlera a dalšími zajímavými soubory. Také věřím, že ožije nová svatební síň, kterou jsme loni vybudovali v našich prostorách. Mým přáním je, aby naše plány co nejméně omezovaly události, které sami nemůžeme ovlivnit, jako je šíření viru nebo očekávané rapidně rostoucí ceny energií. A v neposlední řadě bychom se rádi ve spolupráci s Krajem Vysočina pustili do plánované rekonstrukce prvního hospodářského objektu na druhém nádvoří, z něhož by se do dvou let měl stát depozitář skla a soch.  

 

13

 

14

 

Na otázky odpovídala:  Mgr. Věra Staňková, ředitelka Horácké galerie v Novém Městě na Moravě
http://www.horackagalerie.cz
  
 
Zodpovídá: Veronika Landsmanová
Vytvořeno / změněno: 14.1.2022 / 14.1.2022

Počet návštěv: 571
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek