Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Finance > Fond Vysočiny > Rada Fondu Vysočiny > zápisy ze zasedání


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 
 

zápisy ze zasedání

Záložky hlavní nabídky

Vyberte:

Horácké divadlo Jihlava zve na online premiéru divadelní adaptace komedie ČTYŘI VRAŽDY STAČÍ, DRAHOUŠKU!

Horácké divadlo Jihlava zve na online premiéru divadelní adaptace komedie ČTYŘI VRAŽDY STAČÍ, DRAHOUŠKU!
Premiéra na velké scéně Horáckého divadla v sobotu 3. dubna 2021 v 19:00, bez diváků v sále, on-line
 

 
 

Kultovní film a skvělá komedie

Scénář divácky oblíbené, dnes již kultovní, komedie Čtyři vraždy stačí, drahoušku! napsal dramatik a scénárista Miloš Macourek spolu s režisérem Oldřichem Lipským v roce 1970. Oba tvůrci se nechali volně inspirovat humoristickým detektivním románem jugoslávského spisovatele Nenada Brixiho Mrtvým vstup zakázán (z roku 1960). Původně prý chtěli natočit klasickou detektivní komedii, když se ale pustili do psaní scénáře podle výše zmíněné humoristické detektivky, začala jim pod rukama růst crazy parodie gangsterek a komiksů.

V té době spolupracoval Macourek s kreslířem Kájou Saudkem na českých komiksech Muriel a andělé (1969) a Muriel a oranžová smrt (1970). Jako dramaturg a scénárista filmového studia Barrandov měl za sebou již filmovou komedii Kdo chce zabít Jessii (1966) s režisérem Václavem Vorlíčkem, poté parodii na bondovky Konec agenta W4C prostřednictvím psa pana Foustky (1967), s Oldřichem Lipským sci-fi komedii Zabil jsem Einsteina, pánové (1969), ve stejném roce jako “Čtyři vraždy” psal s Vorlíčkem scénář komedie Pane, vy jste vdova. Fantazie a crazy parodie, tedy fiktivní světy, které umožňovaly útěk z šedi normalizačních let, se staly východiskem pro jejich tvorbu a vytvořily tak “zlatý fond” tehdejší české kinematografie. 


Čtyři vraždy na jevišti Horáckého divadla

Inspirací pro výtvarnou a režijní koncepci se stala doba jejího vzniku  normalizační 70. léta a touha z jejich reality, alespoň v komediální fikci, uniknout do jiného světa. 

Macourek s Lipským vytvořili fiktivní svět smyšlené “západní” země Bonzánie. „Na začátku naší jevištní adaptace notoricky známého příběhu plného mrtvol stojí neúspěšný outsider – středoškolský učitel Georg Camel, v původní realitě roku 1970 vlastně Jiří Velbloud, pro kterého je rodokaps “západní brak”, ale současně lákavý svět plný dobrodružství a hrdinství. Začíná se odehrávat příběh, “který se mu děje”, a ve kterém se i on sám nakonec stane hrdinou”, podotýká dramaturgyně Barbora Jandová.


Příběh plný nezapomenutelných postav

Hlavní hrdina, v románu původně nesmělý redaktor Timothy Teacher, ve filmovém scénáři pak středoškolský učitel Georg Camel (na jevišti HDJ Ondřej Šípek), jednoho dne zjistí, že jakmile otevře dveře, vypadne z nich mrtvola. Zapletl se totiž nevědomky do souboje dvou gangsterských band soupeřících o šek na milión dolarů. V jeho příběhu nechybí plejáda dalších zábavných postav a postaviček – krásná novinářka Sabrina (Svetlana Hruškociová), šéfka zločinecké bandy Kate Draxlová (Šárka Čermáková), bytná paní Harringtonová (Lucie Sobotková), komisař Brooks (Petr Soumar), inspektor Sheridan (Milan Šindelář j. h.) aj.

 

Divadelní adaptace

Vycházíme ze scénáře, který pro Divadlo Petra Bezruče přepsala v roce 2007 dramaturgyně Ilona Smejkalová. Dramaturgyně Jandová dodává: „V této crazy komedii nesmí chybět situační komika, slovní gagy a notoricky známé hlášky. Jdeme ve stopách jeho původních tvůrců, tam, kde je ve filmu střih, my domýšlíme divadelní akci, případně pointu situace. Od začátku zkoušení je pro nás nejdůležitější hravost a fantazie. A nadarmo se u komediálního žánru neříká, že komedie je hodinový strojek, v němž všechno musí do sebe přesně zapadat.“

Režie se ujal Michal Zetel j. h., který na jevišti HDJ jako čerstvý absolvent DiFa JAMU režíroval v roce 2007 pohádku Hadí kůže, scénu a kostýmy navrhl Marek Cpin j. h., hudbu k inscenaci vytvořil Mario Buzzi.

 

Nenad Brixi – Miloš Macourek – Oldřich Lipský – Ilona Smejkalová

ČTYŘI VRAŽDY STAČÍ, DRAHOUŠKU!

987. PREMIÉRA Horáckého divadla, v sobotu 3. dubna 2021 v 19:00 na velké scéně, bez diváků, on-line

Režie: Michal Zetel j. h.

Scéna a kostýmy: Marek Cpin j. h. 

Dramaturgie: Barbora Jandová

Pohybová spolupráce: Denisa Musilová

Hudba: Mario Buzzi

 

Osoby a obsazení:

Georg Camel, učitel literatury                                Ondřej Šípek

Harringtonová, jeho bytná                                      Lucie Sobotková

Sabrina, neúspěšná bulvární novinářka                 Svetlana Hruškociová

Kate, obávaná vůdkyně bandy                               Šárka Čermáková

Ředitelka                                                                Eliška Matzkeová j. h.

Sheridan, drsný inspektor z ústředí

+ Dr. Porter, majitel šeku                                        Milan Šindelář j. h.

Brooks, hlavní policista                                           Petr Soumar

Průvodčí + Majitel z videopůjčovny

+ Šéfredaktor+ Šílený doktor psychiatr

+ barman                                                                Josef Kundera

Peggy, prostitutka                                                   Klára Anna Satinská

Harley, hodný policista + Fredy, pubescent            Marián Chalányi

Davidson, zlý policista + Jerry, pubescent              Zdeněk Stejskal

Troper, Porterův bodyguard + Gogo,

divný chlápek + Willie, šéf inzerce v novinách        Stanislav Gerstner

Gangsteři z Michaga:                                              František Mitáš, Jakub Škrdla, Michal Kraus

Gangsteři ze San Boniga                                        Lukáš Matěj, František Maňák j. h. 

 

Tvůrci:

Režie: MICHAL ZETEL (*1981)

Vystudoval JAMU v Brně, obor činoherní režie. Podílel se na založení Divadla Tramtarie v Olomouci a založil generační divadlo Buranteatr v Brně, jehož byl 10 let uměleckým šéfem a kmenovým režisérem. Od r. 2015 – 2020 byl ředitelem a uměleckým šéfem Slováckého divadla v Uherském Hradišti (režíroval zde mj. inscenace Fidlovačka, Její pastorkyňa, Zlatý drak, Úča musí pryč aj), hostoval v divadlech v Olomouci (Maškaráda Terryho Pratchetta), v Šumperku (Amadeus) aj. Vyučuje také herectví v muzikálovém ateliéru na brněnské Divadelní fakultě a je ředitelem mezinárodního festivalu vysokých divadelních škol ENCOUNTER.

 

Výprava: MAREK CPIN (*1979)

Absolvoval JAMU, obor scénografie. Realizoval přes sto výprav pro divadla v celé České republice.  Pravidelně spolupracuje s režisérem Janem Mikuláškem (v ostravském Divadle Petra Bezruče i Národním divadle moravskoslezském, brněnském Národním divadle, v Redutě a v Divadle na Zábradlí). Je také stálým výtvarníkem režiséra Martina Františáka, spolupracoval s režiséry J.A.Pitínským, Michalem Dočekalem, Martinem Glaserem, Davidem Drábkem, Zdeňkem Duškem a dalšími. Byl třikrát nominovaný na Cenu Alfréda Radoka a pětkrát na Cenu divadelní kritiky za nejlepší scénografii. V roce 2014 získal Cenu divadelní kritiky za scénografii k inscenaci Požitkáři. V roce 2013 byl nominován na filmovou cenu Český lev za nejlepší kostýmy k filmu Rozkoš a v roce 2019 za nejlepší kostýmy k filmu Hodinářův učeň.

S Horáckým divadlem spolupracuje poprvé.  


  • tisková zpráva Horáckého divadla Jihlava
 
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 29.3.2021 / 29.3.2021

Počet návštěv: 3534
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek