Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Rozpočet kraje > Mapa investic a oprav


 

Horácké divadlo Jihlava

 

 
 


Jaký byl rok 2019 z pohledu Horáckého divadla Jihlava rokem?


Divadelní život se počítá na sezóny, rok 2019 patřil ve své první části ještě Československé sezóně, která byla jednou velkou oslavou stoleté české státnosti a od září pak začala Sezóna 80, která se již vztahuje k oslavě 80. výročí založení Horáckého divadla, to nás čeká v roce 2020. Rok 2019 byl tedy rokem nanejvýš slavnostním, což se v našem divadelním pojetí projevilo zejména ve zvýšeném úsilí - jak jinak pojmout oslavy v divadle, než jevištní prezentací toho nejlepšího, a tudíž nejnáročnějšího, v co nejširším repertoárovém záběru?

Rok 2019 byl pro divadlo díky tomu také rokem mimořádně plodným – uvedli jsme deset premiér – a mimořádně úspěšným, odstartovali jsme ho velkým hitem – muzikálem Šakalí léta, poprvé jsme uvedli na jevišti Horáckého divadla dramatika Václava Havla, konkrétně Žebráckou operu, poprvé jsme uvedli hru jihlavského autora Martina Koláře, kterou napsal přímo pro naše divadlo, poprvé jsme koprodukčně nastudovali Singspiel – josefínský muzikál Dobrá rada drahá. Vzniklo velmi silné autorské představení Tak šel čas jihlavskou ulicí, které dokumentuje historii posledních osmi dekád v Jihlavě, potažmo na Vysočině. Podařilo se dvěma novými svěžími tituly definitivně otevřít malou scénu mladému divákovi a pod hlavičkou Zkušebny rozjet debaty diváků s tvůrci o jednotlivých titulech sezóny a přednáškový cyklus Téma o všem, co s naší prací souvisí.

Tak šel čas jihlavskou ulicí

 


Která akce vzbudila mezi návštěvníky největší ohlas?


Tradičně mají v divadle největší ohlas muzikály, Šakalí léta jsou navíc mimořádně atraktivní titul ve skvělém zpracování s živou kapelou. Stejně tak citovaný Singspiel Dobrá rada drahá, uvedený v rámci festivalu Hudba tisíců - Mahler Jihlava 2019, byl pro diváky velkým milým překvapením.

Šakalí léta

 


Velký divácký ohlas pak vzbuzují autorské hry, které jsme v roce 2019 uvedli. Obě reflektují místní život, odehrávají se přímo v Jihlavě, jedna čistě komediálním a druhá divadelně dokumentárním způsobem, obě naplňují naši tvůrčí linii, v níž se programově věnujme osahávaní našeho kraje.


Co zajímavého připravujete pro rok 2020?


Zajímavá bude určitě hned první premiéra roku, Osudy dobrého vojáka Švejka jsou tak trochu českým národním románem a jejich dramatizace vzbuzuje zájem vždy, přímo pro naše divadlo připravuje dramatizaci renomovaný autor Roman Sikora. Těšíme se také na vůbec první uvedení jednoho z vrcholných děl Henrika Ibsena Hedu Gablerovou. Vrcholem sezóny pak určitě bude titul Martinů – Česká rapsodie Bohuslavova, kterou pro naše divadlo napsal a bude režírovat Dodo Gombár, jedna z nejvýraznějších osobností současného českého divadla.


V březnu 2020 nás čeká nultý ročník přehlídky divadelního dokumentu, která nabídne divákům průřez současnou dokumentární tvorbou především českých divadel. V září 2020 pak oslavíme osmdesáté výročí Horáckého divadla, přípravy galavečera a dalších doprovodných akcí jsou pro nás velkou výzvou a zodpovědností. Každopádně plánujeme oslavovat divadlo divadlem a jako každoročně slavnostně oznámíme tituly na 81. sezónu v březnu 2020.


Na co - kterou výstavu/projekt se těšíte nejvíce Vy osobně? Vaše očekávání, přání…


Máme v divadle za sebou i před sebou plno krásné práce. Po období, kdy divadlo rok co rok přinášelo mnoho novinek a věnovalo rozvoji své činnosti velkou část energie, musí nutně přijít období stabilizace, čímž rozhodně nemám na mysli méně práce, ale naopak, čeká nás ta mravenčí a trpělivá každodenní činnost, která je nutná, abychom udrželi nastavený standard umělecké kvality a dokázali naši produkci nabídnout opravdu všem divákům v celém Kraji Vysočina. A na ně se právě těším nejvíc, na naše věrné diváky, z nichž mnohé už znám osobně, stejně jako na ty nové, které dokážeme do divadla pozvat a nabídnout jim ten ničím nenahraditelný výjimečný prožitek, kterým nás divadlo umí obdarovat.

utrpení ml.

 


Na otázky odpovídal: Mgr. Ondrej Remiáš, ředitel Horáckého divadla Jihlava, příspěvkové organizace, http://www.hdj.cz


 
 
Zodpovídá: Veronika Landsmanová
Vytvořeno / změněno: 3.1.2020 / 3.1.2020

Počet návštěv: 2187
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek