Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Servis pro novináře > Tiskové zprávy > 2016


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 
 

Hrad Kámen ovládnou čarodějnice

Hrad Kámen ovládnou čarodějnice
O víkendu 30. dubna a 1. května se na hrad Kámen, který se tyčí uprostřed stejnojmenné obce na Pelhřimovsku, slétnou čarodějnice z blízkého i vzdálenějšího okolí. „S magickou filipojakubskou nocí je již od pohanských dob spjata řada rituálů a zvyklostí. K nejznámějším patří pálení čarodějnic, kterým se již staří Keltové loučili se zimou a vítali jaro. V průběhu dob se však tento zvyk různě měnil a podepsalo se na něm i křesťanství. Na hradě Kámen se však zlých sil není třeba tolik bát. Novodobé čarodějnice mohou být i milé a zábavné, přijďte se o tom přesvědčit,“ pobídl k návštěvě hradu Roman Fabeš, náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů.
 

 
 

Příští víkend se hrad převlékne do čarovného hávu. Potkat zde budete moci hned několik čarodějnic, které během netradičních prohlídek konaných vždy v 10:30, 12:30 a 14:30 hodin zabaví děti zapeklitými úkoly. Po jejich splnění čeká na děti zajímavá odměna v podobě speciálního čarodějnického průkazu a malé drobnosti. A  vůbec prohlídka samotná bude již sama o sobě nevšedním zážitkem. V předchozích letech byl o tyto mimořádné prohlídky velký zájem, a proto je rozhodně lepší si místa předem zarezervovat. Kapacity jsou omezené! Rezervace na těchto šest prohlídek se provádí na telefonních číslech 565 426 609 nebo 721 846 931. „Přijďte se s hradními čarodějnicemi bát i smát!“ uvedl za Muzeum Vysočiny Pelhřimov ředitel Ondřej Hájek.

 

Od dob středověku byli lidé přesvědčeni, že v určité dny mají zlé síly větší moc a schopnosti než jindy. A velmi se obávali zla, které představovaly čarodějnice. Ty údajně uměly uhranout či přivodit nějakou škodu a újmu nejenom na zdraví, ale i na majetku. Zejména se věřilo tomu, že v noci z 30. dubna na 1. května se čarodějnice vznášely na košťatech a slétávaly se na kopcích, aby zde vykonávaly své nekalé praktiky. Na ochranu před nimi se používaly různorodé rituály například v podobě používání svěcené vody či větviček, zaříkávání, kreslení kruhů na zem nebo na vrata, pálení smetí a ohňů nebo sypání písku před vchod. V rámci tehdejších čarodějnických procesů vedených církví bylo za čarodějnice označeno mnoho nevinných lidí, kteří byli následně odsouzeni, mučeni a upáleni. Tyto procesy byly naštěstí ukončeny panovnicí Marií Terezií v druhé polovině 18. století. A my si již tuto dobu jen připomínáme v podobě pálení ohňů.


Návštěvu hradu o posledním dubnovém a prvním květnovém dni si užijí nejenom děti, ale i dospělí. Návštěvníky především z mužské části populace potěší expozice jednostopých vozidel, která je zde k vidění již od roku 1974, ale samozřejmě je průběžně inovována. A krajská sbírka motocyklů se postupně rozrůstá o další nové přírůstky, které je bezprostředně po jejich pořízení možné vidět v expozici. Velice příjemná bude také procházka přilehlým hradním parkem, ve kterém je aktuálně k vidění nádherně kvetoucí alpinum. Tato miniaturizovaná skalnatá horská krajina zaručeně potěší všechny milovníky květin. Proto neváhejte a vydejte se v jarním období na výlet spojený s nevšedním prožitkem.


Čarodějnice na Kámeni




















































  • S využitím materiálu Muzea Vysočiny Pelhřimov a Hradu Kámen

 
 
Zodpovídá: Pavla Bőhmová, DiS.
Vytvořeno / změněno: 21.4.2022 / 21.4.2022

Počet návštěv: 2229
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek