Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Dokumenty odborů > Oddělení právní a krajského živnostenského úřadu
Část hradu Roštejn byla veřejnosti zpřístupněna už v loňském roce, kdy návštěvníci vůbec poprvé mohli navštívit hradní kapli, část nové trasy B a nový výstup do věže. Nyní se představí historická trasa A s výstižným názvem „Lovecké sídlo v proměnách dějin“. Dílčí část trasy B na téma „Příroda, lovectví, myslivost“ pak byla doplněna o lesní hernu cílenou zejména na dětské kolektivy.
Trasa A symbolicky odvypráví příběh hradu v lesích. Zavede návštěvníka do jednotlivých období loveckého sídla, a to od jeho nejstarší historie až po začátek 20. století, kdy hrad zasáhl ničivý požár. Prohlídka kombinuje klasické přiblížení příběhu hradu formou výkladu průvodce a netradiční expoziční prvky. Návštěvník může v hodovní síni usednout k prostřenému stolu a díky videoprojekci před ním ožije hradní hostina. Podobným způsobem je přiblížena i stavební proměna sídla od původního gotického opevnění až po jeho současnou podobu. Digitální formou může návštěvník zhlédnout výmalbu erbovního sálu a doplněnou fresku koně v pracovně nadlesního.
Novinkou na Roštejně není jen Trasa A, ale i rozšíření vloni otevřené trasy B. Ta nyní představuje svojí úplnou formu doplněnou o Lesní hernu u zvídavé lišky a výstavní místnost. Trasa zaměřená zejména pro rodiny s dětmi a dětské kolektivy v herně nabízí množství herních prvků, včetně houbařova košíku, reálného mysliveckého posedu či skládačky siluety lesa. Herna ukončuje trasu, kterou si návštěvníci v minulém roce oblíbili zejména pro její interaktivitu a netradiční pojetí. Návštěvník vstoupí do nočního lesa, mraveniště nebo do kořenů stromů. To vše doplňuje audiovizuální podkres. Tato trasa je přístupná bez průvodce, tudíž si délku pobytu v ní koriguje sám návštěvník.
Turisticky vyhledávaná je i sedmiboká hradní věž s vyhlídkou a miniexpozicí o historii hradu.
Projekt Hrad Roštejn do této fáze čítá na veškeré výdaje zhruba 60 milionů korun. Zpřístupněním celého objektu však projekt nekončí, stavební obnova předhradí, nádvoří a vnějšího pláště pokračuje až do podzimu roku 2020.
Počítat je tak nadále nutné s drobným omezením provozu, a to zejména v části nádvoří a uzavřeného parkoviště před hradní bránou.
Muzeum Vysočiny Jihlava, příspěvková organizace, chystá během sezony k novým expozicím několik zajímavých akcí. Z těch nejbližších lze zmínit kostýmované prohlídky „Se zlatou růží v erbu“, které proběhnou ve dnech 5. až 7. července. Díky nim se přeneseme do poloviny 14. století, doby za majetnictví Roštejna pány z Hradce.
Stavební úpravy exteriérů i interiérů měl možnost v minulém týdnu vidět i hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek a jeho náměstkyně pro oblast kultury a památkové péče Jana Fischerová. Oba vyslovili obrovské poděkování stavebním firmám, projektantům, architektům i historikům za skvěle odvedenou práci.
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se