Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Zdravotnický portál Kraje Vysočina
Úrazy dětí jsou stále větším problémem a počet vážných úrazů stále narůstá. Potvrzují to údaje ve zdravotnických statistikách, které vypovídají o nárůstu až o 40 % za několik posledních let. Téměř deset procent všech diagnóz v nemocnicích tvoří úrazy dětí a to i mezi nejtěžšími případy přijatými na dětskou jednotku intenzivní péče.
Nikomu, kdo alespoň trochu sleduje dění kolem sebe, nemohou uniknout zprávy o dětských úrazech. Tyto zprávy se objevují prakticky denně, liší se jen způsobem, jak úraz vzniknul, časem, místem nebo vážností důsledků. Pokud se jedná o dětský úraz s vážnými následky nebo dokonce smrtí, v myšlenkách většiny z nás proběhne obraz, jak k situaci došlo a zda-li se jí dalo zabránit.
Nemocnice v Novém Městě na Moravě, příspěvková organizace se 18. listopadu 2010 připojí k evropské iniciativě v oblasti zdraví – Evropskému antibiotickému dni. Letošním mottem je uvážlivé podávání antibiotik v nemocnicích. V rámci dne proto budou distribuovány informační letáky pro ambulantní i hospitalizované pacienty.
Podání stížnosti obvykle bývá jedním z posledních kroků v případě, že nejste spokojeni se způsobem poskytování zdravotní péče nebo s jejími výsledky. V případě vaší nespokojenosti je vždy dobré vyčerpat všechny ostatní možnosti.Pro podání stížnosti musíme rozlišovat, zda se jedná o nestátní nebo státní zdravotnické zařízení. Zřizovatelem státních zdravotnických zařízení je stát, tedy ministerstvo zdravotnictví. Nestátní zdravotnická zařízení mohu také mít svého zřizovatele (např. nemocnice mohou být zřizovány krajem) nebo se jedná o čistě soukromá zařízení, např. privátní lékař.
Jihlavská nemocnice bude první nemocnicí v ČR, která bude poskytovat tzv. paliativní péči. Nemocnice totiž dostala od Ministerstva zdravotnictví ČR doporučení k nasmlouvání patnácti lůžek paliativní péče se zdravotními pojišťovnami.
Na těchto webových stránkách chceme pomáhat všem zájemcům s jejich orientací ve věcech týkajících se zdravotnictví v našem kraji. Na mnoho konkrétních otázek odpovídá „Příručka pro pacienty a zdravotníky“, v níž si můžete listovat po klepnutí na příslušnou ikonu na této stránce. Přesto jsme si vědomi, že na některé konkrétní dotazy jako naši uživatelé nemusíte odpověď nalézt. Proto vám nabízíme možnost jednoduché elektronické komunikace.
Zdravotní sestřičky Nemocnice Jihlava se aktivně účastní osvětové kampaně s názvem Střevo tour. Putovní kampaň, zaměřená na prevenci rakoviny tlustého střeva a konečníku, ve formě „road show“ postupně navštěvuje vybraná města v České republice. Od středy 6. 10. do neděle 10.10. bude kampaň probíhat v jihlavském City Parku.
V září 2010 začalo v jihlavské nemocnici fungovat Centrum pro léčbu demyelinizačních onemocnění, především roztroušené sklerózy mozkomíšní. Nově vzniklé centrum je jediným podobným pracovištěm v kraji Vysočina. „V našem kraji žije kolem jednoho tisíce osob trpících touto chorobou,“ uvádí vedoucí lékař tohoto pracoviště MUDr. Radek Ampapa, vedle kterého zde ordinuje i MUDr. Vladislav Cunder. „Tito pacienti dříve museli cestovat až do zdravotnických zařízení v Praze, Brně či Hradci Králové. Nyní se mohou rozhodnout, zda-li budou nadále sledováni ve svém původním centru či zažádají o přesun k nám,“ vysvětluje vedoucí lékař. K vyšetření v centru stačí následující: objednat se na telefonním čísle 567 157 475 a vzít si s sebou výsledky provedených vyšetření.
Oddělení ortopedie Nemocnice v Novém Městě na Moravě, příspěvková organizace získalo certifikát pro navigovanou operativu kolenních kloubů. Počítačovou navigaci využívají lékaři již šestým rokem.
Ročně je pomocí přístroje OrthoPilot operováno asi 90 % pacientů. Výsledky kontrol u těchto pacientů vykazují přesnější implantaci umělých kloubních náhrad než u pacientů po klasické operaci. Odměnou pracovnímu týmu je udělení certifikátu od koncernu B Braun, divize Aeskulap pro navigovanou operativu kolenních a kyčelních kloubů systémem OrthoPilot.
Nemocnice Jihlava se prezentuje v sociální síti Facebook. Publikuje zde především zajímavé informace, fotografie a pozvánky na akce, propaguje svoje služby, aktivity a projekty. „Facebook je zajímavou, alternativní cestou k našim klientům. Myslíme si, že jde o vhodný prostředek k prezentaci nemocnice a hlavně k získávání zpětné vazby,“ popisuje novou aktivitu jihlavské nemocnice její tisková mluvčí Veronika Novotná a dodává: „Staňte se našimi fanoušky a sdílejte s námi a s našimi ostatními příznivci svoje dojmy, názory, radosti i starosti!“ Se svými 500 miliony aktivních uživatelů je Facebook jednou z největších společenských sítí na světě. Je plně přeložen do šedesáti pěti jazyků. Jihlavská nemocnice se na něm prezentuje jako první zdravotnické zařízení v kraji Vysočina.
Střední zdravotnická škola a Vyšší odborná škola zdravotnická v Jihlavě uspořádala ve dnech 23. – 24. 6. 2010 již šestnáctý ročník prestižní akce školy – celostátní soutěž středních zdravotnických škol s mezinárodní účastí v poskytování první pomoci. Soutěžilo se v překrásném prostředí areálu letního tábora Zálesí - Mladé Bříště u Humpolce.
Potřeba znalostí laické první pomoci a schopnost a ochota ji poskytovat, jsou trvale aktuálním problémem. Znalost první pomoci má být součástí vzdělání každého člověka. Každému občanovi také povinnost poskytnout první pomoc ukládá zákon, který říká: „Kdo osobě, která je v nebezpečí smrti, nebo jeví známky vážné poruchy zdraví, neposkytne potřebnou pomoc, ač tak učinit může bez nebezpečí pro sebe nebo jiného, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok“. Je však jasné, že pouhou možností zákonné sankce se úroveň znalostí první pomoci nezvýší.
Znát svá práva i povinnosti je základním předpokladem pro každou práci. Zdravotnictví je složitým organismem, které můžeme vnímat z nejrůznějších úhlů pohledu velmi rozdílně. Dotýká se prakticky každého z nás – pacientů, jejich blízkých, lékařů, zdravotnického personálu. Málokdo má ovšem základní znalosti celého systému. Stále více důležitou pro všechny zúčastněné je znalost právního rámce fungování zdravotnictví. Pro mnohé je ovšem obtížné se v této oblasti orientovat.
Již půl roku je v jihlavské nemocnici v provozu přístroj SPECT/CT, hybridní přístroj nukleární medicíny, umožňující operativní a rychlé dosažení komplexní diagnostiky v rámci jednoho pracoviště. „SPECT a CT je dvojice zobrazovacích přístrojů. Philips Precedence 6slice SPECT/CT je kombinovaným hybridním zobrazovacím systémem,“ vysvětluje Ivana Bradáčková, primářka oddělení nukleární medicíny jihlavské nemocnice.
Nemocnice Jihlava usiluje o získání certifikátu Pracoviště pracující s konceptem Bazální stimulace neboli o získání statutu supervidovaného pracoviště v provádění bazální stimulace. Certifikát je udělován Institutem Bazální stimulace (IBS; http://www.bazalni-stimulace.cz), který je vzdělávací institucí, akreditovanou Ministerstvem zdravotnictví ČR, Ministerstvem práce a sociální věcí ČR a Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR.
Pacienti z celého kraje Vysočina mají novou možnost vyšetření pomocí magnetické rezonance. Toto vyšetření patří mezi nejmodernější zobrazovací metody. Vyniká především vynikajícím kontrastním rozlišením jednotlivých tkání, tj. schopností odlišit od sebe i tkáně s velmi obdobnou strukturou. V praxi to znamená nejen například vynikající odlišení bílé a šedé hmoty mozkové, ale (a to je důležitější) rozlišení normální tkáně od tkáně postižené chorobným procesem. V tomto ohledu má magnetická rezonance výsadní postavení mezi všemi zobrazovacími metodami.
Kardiovaskulární centrum v jihlavské nemocnici by během příštího roku mělo získat špičkové přístroje. Nemocnice byla totiž společně se 16 dalšími zařazena do národní sítě kardiovaskulárních center. Umožní jí to čerpat evropské dotace ve výši 60 milionů korun. Vedení nemocnice teď pracuje na žádosti o dotaci na modernizaci a obnovu přístrojů. ČTK to dnes řekl ředitel nemocnice Josef Čekal.
Babičky z denního stacionáře pro seniory ASTRA v Humpolci (projekt Oblastní charity Havlíčkův Brod) ušily pro nedonošená miminka z oddělení intermediární péče o novorozence Nemocnice Havlíčkův Brod pelíšky a polohovací pomůcky do inkubátorů. "Pro oddělení nedonošených dětí dětského oddělení je to veliká pomoc. Každý pelíšek je šitý s láskou pomoci a s láskou žen, které již v životě mnohé poznaly. Ta láska zašitá do pelíšků možná bude hladit i naše nezralá miminka," děkuje babičkám ze stacionáře vedoucí lékařka oddělení MUDr. Magdalena Weberová-Chvílová.
Zobrazit aktuální dokumenty | archiv dokumentů | dokumenty včetně archivu
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se