Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Servis pro novináře > Tiskové zprávy > 2016 > Prosinec


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 
 

Intervenční centrum Kraje Vysočina pomohlo za 10 let 2300 osobám ohroženým domácím násilím

Tvářemi krajské kampaně proti domácímu násilí jsou Vanda Hybnerová a Saša Rašilov
Podle statistik vedených Intervenčním centrem Kraje Vysočina vyhledalo za 10 let fungování této krajské organizace její pomoc přibližně 2300 klientů. Nejde pouze o oběti domácího násilí, ale stále častěji také o svědky. „Zatímco počet vykázaných osob v letošním roce klesl z loňských téměř osmi desítek případů na letošních 48 případů, roste velice rychle počet kontaktů a konzultací, v tomto případě se blížíme letos číslu dva tisíce, loni jsme konzultovali daleko méně,“ říká vedoucí krajského pracoviště v Jihlavě Jana Volná.
 

 
 

Podle Jany Volné je nemožné přesně určit počet případů domácího násilí. Především ve venkovských sídlech, kterých je na Vysočině nejvíce, je domácí násilí klasifikováno jako nepřijatelné stigma. Případy se nehlásí, oběti situaci nemají odvahu řešit, stále se bojí. Co se téměř nemění je poměr vykázaných osob – agresorů, převažují muži. Novějším důvodem agrese, které je řešeno jako domácí partnerské násilí jsou i příznaky Alzheimerovy choroby, která je v konkrétních případech doprovázena vysokým stupněm agrese.

 

Chod Intervenčního centra Kraje Vysočina v současné době zajišťuje v různém rozsahu služeb šest specialistů. Stejně jako v jiných krajích pociťují nedostatek dětských psychologů. V současné době se centrum zaměřuje na práci se všemi účastníky domácího násilí – obětí, svědky i agresory.

 

U příležitosti 10 let působení Intervenčního centra Kraje Vysočina se dnes v Jihlavě koná výroční konference, na níž vystoupí pracovníci centra, ale i další aktéři zainteresovaní v této problematice. Záštitu nad konferencí převzal náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast sociálních věcí Pavel Franěk.

IC

 

DOMÁCÍ NÁSILÍ:

Domácí násilí je fyzické, psychické anebo sexuální násilí mezi blízkými osobami, ke kterému dochází opakovaně v jejich soukromí a tím skrytě mimo kontrolu veřejnosti, intenzita násilných incidentů se stupňuje a vede ke ztrátě schopností včas tyto incidenty zastavit a efektivně vyřešit narušený vztah. Může mít formu násilí fyzického, psychického (zastrašování, výhrůžky, omezování), sociálního (izolace od příbuzných a přátel, zákaz telefonovat, sledovat TV), sexuálního či ekonomického (zamezení přístupu k penězům, vydírání).

KDE HLEDAT POMOC: 

Intervenční centrum, Masarykovo nám. 47, 586 01  Jihlava, 

el.  567 215 532, 606 520 546 (8 – 18 hodin)

e-mail: ic.vysocina@psychocentrum.cz
www.intervencni-centrum.cz


Foto z konference k 10. výročí Intervenčního centra Kraje Vysočina

IC

  • tisk@kr-vysocina.cz

 
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 2.12.2016 / 2.12.2016

Počet návštěv: 4742
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek