Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Tiskoviny kraje > Zpravodaj > 2012


 

Zpravodaj

Záložky hlavní nabídky

Vyberte:

Jak hodnotí studium ve Francii středoškolačky z Vysočiny

Jak hodnotí studium ve Francii středoškolačky z Vysočiny
Martina Vítů z gymnázia v Telči a Martina Adamcová s Annou Malíkovou z pelhřimovského gymnázia studují v tomto školním roce ve Francii. Díky spolupráci Kraje Vysočina, Francouzského institutu v Praze (IFP) a škol ve francouzském partnerském regionu Grand Est mají jedinečnou možnost absolvovat jednoroční středoškolské studium podle stejného školního rozvrhu jako jejich francouzští spolužáci. Martina Adamcová získala ve spolupráci s IFP možnost studovat v regionu Auvergne-Rhône-Alpes nedaleko Lyonu, Martina Vítů a Anna Malíková navštěvují školy v oblasti Champagne-Ardenne, která je součástí regionu Grand Est. Poslední dvě jmenované se s námi podělily o zážitky spojené s jejich studiem ve Francii.
 

 
 

Martina: Učivo ve škole mi nepřijde složité. Oproti učivu v Česku se neučíme tolik nazpaměť fakta, ale důraz se klade spíše na to, abychom o různých tématech dokázali přemýšlet. I tak je pro mě studium hodně náročné, protože je to všechno ve francouzštině a hodně času mi zabere přeložit si slovíčka, kterým nerozumím. Naštěstí skoro všichni vyučující jsou velmi tolerantní a chápaví. Věc, která mě hodně překvapila, je trpělivost všech učitelů. Od začátku svého pobytu ve Francii cítím velký posun ve francouzštině, hlavně v porozumění. Když mám v průběhu týdne volné hodiny, tak je trávím s kamarádkami nebo přípravou na výuku. O víkendu trávím čas s hostitelskou rodinou. Často jezdíme na nějaké menší akce v okolí. Byli jsme například na veletrhu gastronomie nebo na trzích, kde prodávali místní zemědělci svoje domácí produkty. Ale škola mi zabere hodně času, takže mi nezbývá tolik volného času. Doufám, že se to za nějakou dobu zlepší. Bydlím v malé vesnici, kde je hezká příroda, a nedaleko od místa, kde bydlím, dokonce teče i Seina. Do školy chodím v nedalekém městě Romilly-sur-Seine. Je to takové menší město, ostatní studenti i učitelé Romilly popisují jako takový konec světa :). Ale hodně se mi líbí Troyes, to je mnohem větší město asi 40 minut od Romilly. Jsou tam moc hezké a pro tento region typické domy a krásná katedrála.

 

Anička: Díky tomu, že jsem znovu v prvním ročníku, to není až tak obtížné, jak by se mohlo zdát, protože už jsem hodně věcí probírala v Čechách. Mým největším problémem během jakékoli vyučovací hodiny byla francouzština. Takže předmět, který mi hned od začátku zvedal průměr, byla rozhodně matematika. Teď už jsem si ale známky docela vytáhla a podle mých školních výsledků by těžko někdo poznal, že francouzština není mým rodným jazykem. Co mě rozhodně překvapilo, je vstřícnost učitelů. Chválí mě za mé zlepšení a tím mě hrozně motivují. Začala jsem tu hrát tenis, i přes to, že jsem nikdy dřív raketu nedržela. Přes týden jsem jinak hodně s přáteli nebo pracuji na věcech do školy. O víkendech s rodinou chodíme po různých kulturních akcích v našem městě a okolí, nebo jsme doma a já mám čas pracovat na své francouzštině. Kromě nádherného historického centra se "mé" město pyšní také velmi známou a světově uznávanou cirkusovou školou. Dokonce polovina mých spolužáků se cirkusu věnuje, a tak je tu můžu denně vídat, metat salta, chodit po rukou, žonglovat... Domluvila jsem si, že s nimi můžu chodit do zdejšího divadla koukat na cirkusová představení umělců z celého světa. A to, co jsem zatím viděla, mi vyrazilo dech. Takže teď mě tu moje kamarádka, která cirkusové hodiny navštěvuje, po večerech učí jezdit na monocyklu. 

Anička studuje v Chalons-en-Champagne a o svém pobytu ve Francii také píše blog: mojefrancie.blogspot.com

 

Program Rok ve Francii / Kraj Vysočina – Grand Est, který pořádá Kraj Vysočina ve spolupráci s IFP a školským úřadem v Remeši, je určen pro žáky studující na střední škole v Kraji Vysočina ve věku 15 až 17 let, kteří se rozhodnou rozvinout a zlepšit své dovednosti ve francouzském jazyce, prohloubit své mezikulturní znalosti, poznat způsob života Francouzů a prožít obohacující zkušenost. Podmínkami jsou základní znalost francouzského jazyka, ale zejména chuť, zájem a odhodlanost, samostatnost a podpora ze strany rodičů. Studenti se učí podle stejných osnov jako jejich francouzští spolužáci, přes týden bydlí na internátě, o víkendech pak v hostitelské rodině.


Náklady na roční studijní pobyt se pohybují kolem 110 000 Kč. Na pokrytí části nákladů spojených se studijním pobytem v partnerském regionu Grand Est může kraj poskytnout stipendium ve výši 41 000 korun. Peníze vyplácí po úspěšném zakončení školního roku. Studenti jsou do programu každoročně vybíráni na základě výběrového řízení.


Od roku 2010 vyjelo do Francie na roční středoškolské studium už 19 studentek a studentů z Kraje Vysočina.


Přihlášky pro následující školní rok je možné podávat do 29. února 2020. Více informací k programu Rok ve Francii / Kraj Vysočina – Grand Est poskytne Jan Skála z oddělení vnějších vztahů Krajského úřadu Kraje Vysočina, e-mail: skala.j@kr-vysocina.cz.


Rok ve Francii

 

Odkazy

 
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 7.1.2020 / 7.1.2020

Počet návštěv: 5251
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek