Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Rozpočet kraje > Výkaz rozpočtu kraje a obcí


 

Jak se daří vodním měkkýšům na Vysočině

měkkýš
Posledních několik let probíhá relativně intenzivní průzkum vodních měkkýšů v Kraji Vysočina zaměřený především na vodní toky. Vodní toky na Vysočině jsou ve srovnání s jinými částmi našeho státu mnohem méně dotčeny drastickými regulačními úpravami, takže mnoho z nich má relativně přirozený charakter, i když existuje i řada toků napřímených a tvrdě zregulovaných. Problémem je i silné znečištění indukující početný až masový výskyt drobného mlže okružanky rohovité, které vysoká úroveň živin ve vodě vyhovuje.
 

 
 

Malakologicky významnou lokalitou je řeka Sázava, která je páteřním tokem severní části kraje, vyskytuje se zde početnější populace vzácné a ohrožené škebličky ploché. Byla nalezena v proudných vodách Sázavy v přírodní rezervaci Stvořidla a v úseku u Chřenovic. Jedná se o jediné místo výskytu tohoto mlže na Vysočině.


„Zmínit je nutné vodní nádrž Švihov. Přestože se jedná o umělou nádrž, tak její existence výrazně zvyšuje biodiverzitu celé oblasti. V některých tocích ústících do této nádrže stále přežívá evropsky významný a ohrožený velevrub tupý. Zajímavým nálezem je početná populace velkého předožábrého plže bahenky uherské. Tento druh u nás žije pouze v povodí Dunaje na jižní Moravě. Zda se do VN Švihov dostala přirozeně, například přenosem ptáky, nebo za přispění člověka, není jasné. V této nádrži se také masově vyskytuje nepůvodní mlž slávička mnohotvárná“, uvedl jeden z našich předních odborníků v této oblasti Luboš Beran, který se průzkumům na Vysočině již několik let věnuje.


Vysočina je zajímavá nízkým počtem i zastoupením nepůvodních druhů vodních měkkýšů, které jsou v jiných částech ČR mnohem častější. 

Bohužel jeden z nejvýznamnějších vodních měkkýšů Vysočiny – perlorodka říční, která je známá z Jankovského potoka, zde zřejmě vymírá. I přes snahy o její záchranu je populace silně přestárla a nerozmnožuje se. 


Foto:  Potvrzení výskytu zřejmě menší populace velevruba tupého (Unio crassus) v dolním toku Hejlovky.

obrázek

  • Jana Slaninová, odbor životního prostředí a zemědělství
    Krajský úřad Kraje Vysočina
    e-mail: tisk@kr-vysocina.cz

 
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 8.10.2020 / 8.10.2020

Počet návštěv: 2228
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek