Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Kultura > Vybíráme


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Jaká bude letošní muzejní a galerijní noc na Vysočině?

Návštěvníky oblíbená muzejní noc se blíží. Muzeum Vysočiny Jihlava a Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě přivítají své návštěvníky v netradiční dobu a s nevšedním programem. „Obě jihlavské krajské organizace připravily společně na pátek 27. května velmi zajímavou a pestrou nabídku s cílem atraktivním způsobem prezentovat nejenom stálé expozice, ale i probíhající výstavy. A k tomu ještě další doprovodný program, který zajisté umožní a zprostředkuje nečekané a mimořádné zážitky,“ uvedl Roman Fabeš, náměstek pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů s tím, že vstup na všechny aktivity v rámci programu je zdarma.
 

 
 

V jihlavském muzeu letošní muzejní noc pomyslně odstartují již v 16 hodin v půdních prostorách expoziční budovy. Zde se uskuteční slavnostní vernisáž nové výstavy Archeologické výzkumy, objevy a nálezy na Třebíčsku. Zájemci o bližší informace k vystaveným artefaktům budou mít jedinečnou možnost projít si výstavu v rámci komentované prohlídky s jejím kurátorem Davidem Zimolou. O hodinu později – v 17 hod. – vystoupí před muzejní budovou tanečníci ze skupiny Hotch-Potch s představením Jihlavské pověsti. Po nich bude následovat koncertní vystoupení kapely JazzBandits ze Základní umělecké školy Jihlava pod vedením Marie Zemanové. V jejich podání zazní jazzové a swingové melodie. Naproti v sídelní budově muzea v Malovaném sále se od 18 hod. uskuteční powerpointová přednáška Pavla Bezděčky Od dětských kreseb k počítačové malbě. Přednášející je zaměstnancem muzea na pozici zoologa, ale ve svém volném čase je též malíř, fotograf, spisovatel, básník, ilustrátor, cestovatel a pábitel. Při příležitosti jeho významného životního jubilea jsou aktuálně v jihlavském muzeu k vidění i výstavy jeho děl. Zvláštností letošní muzejní noci je, že je koncipována jako rozlučková se stávajícími expozicemi. V brzké době je totiž čeká reinstalace. Proto vždy po hodinách proběhnou jejich komentované prohlídky. V 18 hod. provede návštěvníky archeologickou expozicí David Zimola, v 19 hod. následují historické expozice s Martinem Kosem a ve 20 hod. zoologické expozice s Klárou Bezděčkovou. Bonusové a opravdu neobvyklé budou prohlídky ztemnělými expozicemi ve 20:00 a 21:30 hod. s Renatou Kremláčkovou. Ty jsou však pouze na předchozí objednání, proto si nezapomeňte včas zajistit své místo. Součástí bohatého programu je již tradiční Čtení na dobrou noc s Pavlem Bezděčkou ve 21 hod. v Malovaném sále. Akci zakončí ohňová show před budovou muzea.


Rovněž jihlavská galerie nabídne řadu zajímavých zážitků a aktivit a otevírací doba galerie bude prodloužená až do 21 hodin. Od 16 do 19 hodin bude v galerijní budově Komenského 10 pro rodiny s dětmi připraven tvůrčí program – otevřená dílnička inspirovaná aktuálními výstavami, a ani letos nebude chybět oblíbené tradiční portrétování návštěvníků studenty SUPŠ Jihlava-Helenín, a to v době od 17 do 19 hodin. Návštěvníci se mohou ale také těšit na komentované prohlídky právě probíhajících výstav – v galerijní budově Komenského 10 od 19 do 20 hodin na komentovanou prohlídku výstavy Jakub Tomáš – Na Kopci u laviček a v galerijní budově Masarykovo náměstí 24 od 17 do 18 hodin na komentovanou prohlídku výstavy Natálie Schmidtová – Malováno srdcem.

 

Letos se koná již 18. ročník festivalu Muzejních nocí. Hlavním organizátorem je Asociace muzeí a galerií České republiky ve spolupráci s Ministerstvem kultury a dalšími subjekty. Národní zahájení proběhne v pátek 20. května v Českém Těšíně. Festival potrvá až do 11. června. Po tuto dobu se do něho mohou zapojit města i instituce se svým vlastním programem. Je jen na nich, jaký termín si zvolí v daném časovém rozpětí.  Muzejní noci nejsou jenom národní záležitostí, ale dokonce již celoevropskou. Svým rozsahem nemá akce v Evropě obdoby. V České republice je od roku 2004, kdy se poprvé uskutečnila Pražská muzejní noc. A od následujícího roku organizaci převzala muzejní asociace. Od čtvrtého ročníku festivalu se koná takzvané Národní zahájení, které festival oficiálně otevírá.

 

Přehled všech zapojených měst a subjektů nejenom z Kraje Vysočina, ale z celé České republiky včetně dalších informací najdete na webové stránce Asociace muzeí a galerií.

 

Zároveň s Jihlavou, tedy 27. května, pořádají svoji muzejní noc i v Muzeu Vysočiny Havlíčkův Brod a v Galerii výtvarného umění v Havlíčkově Brodě. Oproti tomu v Muzeu Vysočiny Pelhřimov se pelhřimovská muzejní noc odehraje již o týden dříve, a to 20. května.

V pátek 3. června se k muzejním nocím připojí Horácká galerie v Novém Městě na Moravě, která svoji noc organizuje a koordinuje společně s Horáckým muzeem v Novém Městě na Moravě pod názvem NOVOMĚSTSKÁ MUZEJNÍ NOC & KOMIKSOVÁ GALERIJNÍ NOC.

Letošní muzejní noci z pohledu krajských sbírkotvorných organizací uzavře Muzeum Vysočiny Třebíč, které uskuteční nejprve 4. června muzejní noc na své pobočce v Moravských Budějovicích a poté 10. června v Třebíči.


muzejní noc


  • Jana Komínová, odbro kultury, památkové péče a cestovního ruchu
    Krajský úřad Kraje Vysočina
  • tisk@kr-vysocina.cz 
 
 
Zodpovídá: Pavla Bőhmová, DiS.
Vytvořeno / změněno: 16.5.2022 / 16.5.2022

Počet návštěv: 1062
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek