Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > O Kraji Vysočina > Bannery a ikonky
Vyberte:
Součástí nově rekonstruovaného porodnického oddělení je také edukační místnost, kde bude probíhat příprava budoucích maminek. I tato místnost je zařízena v „domáckém“ stylu a součástí předporodní přípravy je i prohlídka domácích porodních pokojů. Výhodou pak je, že rodička přichází do prostředí, se kterým se důvěrně seznámila už v přípravě na porod a není pro ni cizí. V jihlavské porodnici si také nově mohou budoucí maminky vybrat, na kterém domácím pokoji budou rodit – každý z nich je zařízený v jiném stylu.
Na porodnickém oddělení nechybí ani operační sál, který navazuje na domácí porodní pokoje. Rovněž dvě vyšetřovny a chodby nově opraveného porodnického oddělení připomínají byt a nikoliv zdravotnické zařízení. Chodby oddělení zdobí barevně laděné tapety a designový nábytek. Celková rekonstrukce stála necelých 10 milionů Kč a z větší části ji hradil zřizovatel Nemocnice Jihlava – Kraj Vysočina.
Unikátní domácí porodní pokoje doplňuje jihlavská porodnice i novým přístupem k rodičkám v souladu s koncepcí Přirozeného Porodu v Porodnici – projektu PPP. Právě Nemocnice Jihlava je pilotním zařízením, které se do projektu PPP zapojuje a spoluvytváří jej v moderním prostředí domácích porodních pokojů.
Startuje iniciativa přirozený porod v porodnici (PPP)
Současná česká společnost upírá svou pozornost k těhotenství a porodu více než kdykoli předtím. Porodnost klesá a v této souvislosti je těhotenství a porod v životě ženy jedinečným a neopakovatelným zážitkem. Využije-li žena svého práva a odmítne-li se podvolit některým rutinním procedurám, čelí mnohdy nepochopitelnému tlaku ze strany zdravotníků.
Více než třetina žen (na Moravě dokonce 51 %!) touží po co možná nejpřirozenějším porodu v porodnici, dvěma třetinám maminek – přesně 63 % – není v porodnici umožněno prožít první společné okamžiky s jejich dítětem. Celá pětina žen pak není spokojena s nemocničním prostředím nebo přístupem personálu. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu BabyMonitor, který mezi 6500 českými maminkami provedl nezávislý rodičovský portál Babyweb.cz.
Alarmující jsou i objektivní statistiky z českých porodnic. Zatímco Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje v konkrétním zdravotnickém zařízení provedení episiotomie v poměru 10 % z celkového počtu porodů, ve Švédsku, Holandsku a ve Velké Británii pod 10%, v České republice se míra provádění tohoto zákroku blíží hranici 40%!
„Z toho důvodu vznikla naše iniciativa Přirozený porod v porodnici, kterou chceme zásadním způsobem přispět ke změně praxe v českých porodnicích a změně vnímání porodu od série lékařských zákroků zpět k přirozenému procesu,“ říká výkonná ředitelka Babyweb.cz Adéla Stolaříková. A dodává: „Smyslem projektu PPP je šíření myšlenky, že v porodnici lze rodit přirozeně a přitom bezpečně, vlídně a s respektem k individuálním potřebám rodičky i novorozence při zachování co nejintimnějšího prostředí.“
Porovnáním zahraničních statistik a doporučení mezinárodních organizací a iniciativ, např.: Světové zdravotnické organizace (WHO), mezinárodních iniciativ ENCE, IMBCO a dalších, sestavil Babyweb.cz Desatero přirozeného porodu v porodnici, na základě kterého bude tento nezávislý rodičovský portál udělovat jednotlivým porodnicím certifikaci PPP.
Desatero jasně vymezuje rušení poplatků za přítomnost blízké osoby u porodu, ať už je to nastávající otec, kamarádka, dula nebo porodní asistentka.
Babyweb.cz bude shromažďovat a zpracovávat data od rodiček (jejich spokojnost s kvalitou poskytované péče) prostřednictvím online dotazování. A jednotlivým porodnicím, které se do projektu zapojí, bude poskytovat cennou zpětnou vazbu.
Udělení certifikace PPP je podmíněno nejen úspěšným hodnocením porodu v jednotlivých bodech desatera ze strany rodiček, ale i požadavkem na splnění přesně definovaných odborných kritérií. Povinností certifikovaného zařízení bude zlepšovat ukazatele u těchto výkonů:
Epiziotomie - každý rok pokles počtu episiotomií min. o 10% nebo dosažení hranice 30% z celkového počtu porodů.
Epidurál - porod s epidurální analgezií pod 5% z celkového počtu fyziologických porodů (nevztahuje se na porody císařským řezem).
Oxytocin - každý rok pokles podání oxytocinu min. o 10% nebo dosažení hranice 30% z celkového počtu podání.
Císařský řez - každoročně pokles počtu císařských řezů oproti předchozímu roku.
Fyziologický porod vedení porodní asistentkou - každý rok nárůst počtu porodů vedených porodní asistentkou min. o 10% nebo dosažení hranice 60%.
„Certifikát získá jen ta porodnice, která uspěje v subjektivním hodnocení rodiček a která bude vylepšovat ukazatele sledovaných zákroků, aby se přibližovaly doporučením Světové zdravotnické organizace a dalším mezinárodním organizací. Například požadujeme ročně min. 10% pokles u provádění nástřihu hráze (episiotomie),“ říká Adéla Stolaříková z Babyweb.cz.
Prvním zdravotnickým zařízením, které se zavázalo dodržovat Desatero přirozeného porodu v porodnici ve snaze získat certifikát PPP, je Gynekologicko-porodnické oddělení Nemocnice Jihlava, jehož primářem je Aleš Roztočil.
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se