Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Rozpočet kraje > Mapa investic a oprav


 

Jinošovské odcházení

USP Jinošov
V minulých dnech opustilo jednatřicet posledních klientů Ústavu sociální péče v Jinošově svůj dlouholetý domov a nikdy se do něj už nevrátí. Mnozí z nich zde prožili téměř celý svůj život a nyní se pro ně připravuje výstavba individuálního bydlení v rodinných domcích.
 

 
 

Osud Schönwaldu, jeho obyvatel a zaměstnanců předurčila havárie stropu v roce 2008. Od té doby se událo mnoho změn. Více než polovina klientů musela být ihned bez jakýchkoliv příprav přestěhována z důvodů bezpečnosti na ubytovnu panelákového typu na sídliště do Náměště nad Oslavou. K dnešnímu dni žije v Náměšti třicet devět klientů v několika ubytovnách a pronajatých domech. Klienti s nejtěžším postižením byli přemístěni do provozní budovy v areálu ústavu.

 

 Po havárii stropu zřizovatel zařízení - kraj Vysočina zjistil, že ani nákladná oprava zámecké budovy by nevyhovovala standardům poskytované sociální služby. Proto byl ústav vybrán do projektu MPSV „ Transformace pobytových služeb v jiné typy zařízení,“ kdy vypracováním projektu a získáním finančních prostředků z evropských fondů může začlenit svých sedmdesát klientů do majoritní společnosti v malých skupinkách po šesti lidech v tzv. domácnostech, které zřídíme nákupem bytů, výstavbou nebo rekonstrukcí starých domů.

 

„Vybraný pracovní tým ústavu začal na projektu pracovat, přičemž první etapu transformačního projektu má již v současné době schválenou. V minulých dnech byla také ministerstvem práce a sociálních věcí schválena systémová dotace z Investičního operačního programu Evropské unie, a to ve výši téměř sedmdesát milionů korun. Ta pokryje výstavbu  části bydlení pro klienty a dále výstavbu budovy pro denní aktivity klientů,“ řekl krajský radní pro sociální oblast Petr Krčál.

 

Zhruba v polovině letošního roku zřizovatel a majitel objektu kraj Vysočina prodal areál Schönwaldu novému vlastníkovi, a proto vedení ústavu musí v současné době zajistit  přemístění klientů dříve, než budou postaveny domky z projektu a také proto, že se jedná o nejzranitelnější osoby s těžkým a kombinovaným mentálním postižením.

 

Po dlouhé diskusi s odbornými pracovníky a psychology byla vybrána za dočesný domov klientů ubytovna v obci Rouchovany, v jejímž katastru chce kraj ve 2. etapě procesu transformace postavit dva domky. Ubytovna patří soukromé společnosti z Třebíče. Přesídlí sem 23 klientů. Do pronajatého vesnického domu v obci Vicenice stěhujeme dalších 8 klientů. „Areál ústavu opouštíme dříve z toho důvodu, aby se do vánoc klienti a zaměstnanci  aklimatizovali a sžili v novém prostředí, ve kterém budou  bydlet následující dva roky,“ doplnil Petr Krčál.

 

                                          
 
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 23.11.2010 / 23.11.2010

Počet návštěv: 24217
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek