Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Informační technologie > Metodiky


 

JL 10.2.2009

Snažíme se o kvalitní a bezpečné nemocnice
 

 
 

Náš kraj je znám tím, že patří k nejbezpečnějším v České republice. Alespoň co se týče výskytu kriminality a jejích nejzávažnějších projevů. Někdy ale stačí nějaká ta senzace a obraz skutečnosti je jimi překrytý a zkreslený. Především dva médii široce prezentované případy nám v minulých letech poněkud pokazily reputaci a dojem o situaci v našich nemocnicích. Přitom jsem přesvědčen, že nemocnice v kraji Vysočina odvádějí obecně velmi dobrou práci. Ostatně v souvislosti s kauzou Zelenka tolik propíraná nemocnice v Havlíčkově Brodě dosáhla rok po zmiňované události významného úspěchu - v rozsáhlém průzkumu mezi pacienty po celé zemi se stala třetí „nejlaskavější“ nemocnicí v České republice.

 

Na druhé straně i vlivem těchto mimořádných událostí si výrazně uvědomujeme důležitost bezpečí ve zdravotnických zařízeních. A to nejen pacientů, ale i personálu. Proto chceme se všemi, kteří sdílejí náš pocit zodpovědnosti, rozebírat tyto problémy a hledat ta nejlepší řešení. Aby prostředí v našich zdravotnických zařízeních bylo co nejbezpečnější. Aby v nich byly odváděny profesionální služby v přátelské atmosféře. Snažíme se o to mnohými konkrétními kroky.

 

Například vyhlášení celostátní soutěže „Bezpečná nemocnice“ naším odborem sociálních věcí a zdravotnictví  je podle mne jedním z těch rázných kroků správným směrem. V sedmičlenné odborné porotě zasedli  zástupci kraje Vysočina, zástupci významných zdravotnických organizací a Spojené akreditační komise ČR. Jako člen poroty  jsem i já mohl „být u toho“ a uplatnit tak svou profesi lékaře. První ročník soutěže vyhrála Fakultní nemocnice Ostrava. Hodnoceno bylo osm projektů, které si daly za úkol přispět ke zvýšení bezpečnosti pacientů v lůžkových zdravotnických zařízeních. Mezi tři nejlepší zařadila odborná porota také projekty nemocnic v Jihlavě a Havlíčkově Brodě. Účast osmi nemocnic mne mile překvapila a věřím, že se soutěž stane tradicí. Navrhovaná opatření by měla vést k minimalizaci možných chyb při poskytování zdravotní péče, např. aby se při léčbě nemohly zaměnit některé úkony.

Ke zlepšení kvality zdravotní péče a zvýšení bezpečnosti pacientů i ošetřujícího personálu mají přispět též akreditace. Na Vysočině dostala  předminulý pátek certifikát o udělení akreditace Nemocnice Jihlava - jako čtvrtá z pěti krajských nemocnic. Jde o dlouhodobě sledovaný proces, kdy nemocnice musí prokázat dodržování kvality a bezpečnosti při všech svých činnostech. To, že nejde o formální a jednoduchou záležitost, dokazuje skutečnost, že k dnešnímu dni je v celé České republice akreditováno pouze dvaatřicet zdravotnických zařízení. I lednová konference Dny bezpečí, kterou jsme v Jihlavě už podruhé pořádali za účasti odborníků z celé republiky, byla pro naši práci inspirující.

 

Nedělám si iluze, že všechno je v našich nemocnicích v pořádku. Tak jako v běžném životě, tak ve zdravotnických profesích snad ještě více je nutno hledat nové profesionální přístupy a zároveň nezapomínat na tu člověčí stránku věci. Přes mnohdy pochopitelnou únavu nemůžeme sklouzávat k pouhé rutině, k nedostatku komunikace s pacientem. Vlídné slovo taky vytváří pocit bezpečí a propojené s odbornou kvalitou taky léčí.

 

Každý den jsme bombardováni z televizní obrazovky i z novinových  stránek obrazy havárií, tragédií, podvodů a nejrůznějších průšvihů – skutečných nebo velmi často jen dohadů o nich. Dobré zprávy nejsou pro zveřejňování dost atraktivní. Žijeme pak často v podvědomém pocitu ohrožení. I když se ta katastrofa stala třeba v daleké Keni. I když jeden špatný úkon v nemocnici vyvážily tisíce pacientů, kterým bylo dobrou prací i obětavostí personálu navráceno zdraví.

 

Věřím, že toho dobrého a těch dobrých je kolem nás mnohem více než toho negativního a těch špatných. V nemocnicích i v běžném životě. A myslím, že bychom neměli zapomínat dělit se nejen o své bolesti a starosti, ale také o své radosti.

 

Jiří Běhounek,

hejtman kraje Vysočina

 
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 14.10.2009 / 14.10.2009

Počet návštěv: 8164
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek