Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Dokumenty odborů > Odbor informatiky > Fond Vysočiny - Grantové programy pro oblast ICT > Úspěšné projekty Fondu Vysočiny


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Fond Vysočiny - Grantové programy pro oblast ICT

Záložky hlavní nabídky

Vyberte:

JL 20.10.2009

Solidarita se seniory je výrazem vyspělosti společnosti
 

 
 

Naše populace stárne. To je fakt způsobený mnoha vlivy. Lidé mají lepší podmínky pro život, netrpí nedostatkem. Platí to pro celý vyspělý svět – tedy i pro naše podmínky. Přes všechny problémy a výtky i naše vyspělé zdravotnictví umožňuje seniorům dožít se vyššího věku. Ovšem stárnutí populace přináší další nemalé problémy. A dřívější modely života v pokročilém věku už fungují jen málokdy.

 

Na vesnici existoval systém „vejmiňků“. U základního domu bývala menší chaloupka pro dožívání starší generace. Tam se v pokročilejším věku přemístili dědeček s babičkou a místo v domě uvolnili „mladým“. Mělo to spoustu výhod pro obě strany. Ti staří měli po ruce potřebnou péči a pomoc, naopak mladí mohli počítat s pohlídáním domu i dětí. Pro ně ostatně bylo soužití se dvěma generacemi obohacujícím vkladem do života. Zkušenost a nadhled dědečků a babiček určitě obohacoval jejich osobnost. Výhodné to bylo i prakticky. Senioři netrpěli nudou, i když neměli televizi. Starali se o domácí zvířectvo, nasekali trávu, obhospodařovali políčko. Byli užiteční a neměli nedostatek pohybu, kterým trpí dnes mnoho starších lidí. Leckde na venkově ještě tento model funguje a pokud se „mladí“ a „staří“ snášejí, je to pro obě strany velmi šťastné.

 

Stárnutí populace přináší celosvětově i závažné hospodářské problémy. Procentuálně prudce ubývá ekonomicky činného obyvatelstva a výhledy jsou ještě dramatičtější. Menší část těch pracujících musí uživit větší část těch v důchodovém věku. Řešení tohoto zapeklitého  oříšku je úkolem pro ekonomy a vlády všech zemí. Myslet na to, že nechceme příliš snížit svou životní úroveň, musíme pochopitelně i my – jednotlivci nejen ve věku blížícím se onomu důchodovému. Penzijní připojištění může být částečným řešením. Ovšem doufám, že naše příští vlády to nenechají jen na nás a nebudou zapomínat na princip solidarity se slabšími – tedy i s těmi, kdo už se přímo nepodílejí na tvorbě národního důchodu.

 

Snažíme se i teď na starší spoluobčany nezapomínat. U příležitosti Mezinárodního dne seniorů přijala Rada kraje Vysočina zástupce krajské Rady seniorů ČR, která sdružuje většinu seniorských organizací. I toto setkání jsme chápali jako výraz solidarity se stářím a principy sounáležitosti s Mezinárodní úmluvou o programu stárnutí populace, která byla přijata v rámci států EU. Jednali jsme o další spolupráci – o ochraně práv starších lidí, o jejich zapojení do společenského života, využívání jejich zkušeností i vytváření možností pro vyplnění volného času.

 

S touto problematikou (i když nejen se starší generací) souvisí i celá široká oblast sociální péče. Snažíme se v rámci svých možností a kompetencí tuto problematiku nezanedbávat. Počátkem října proběhlo v rámci Týdne sociálních služeb v kraji Vysočina více než 50 různých akcí, které veřejnosti ukázaly, jaké činnosti se v sociálních službách zabezpečují, pro koho se služby poskytují, v čem svým klientům pomáhají, jakým způsobem, kdo se na pomoci podílí a s jakým zázemím. Milé a sympatické bylo i setkání klientů a zaměstnanců krajských zařízení sociální péče, které se uskutečnilo  pod názvem Srdce na dlani jako každoročně přímo v prostorách našeho úřadu. Klienti krajských domovů pro seniory a ústavů sociální péče si nacvičili a předvedli taneční a hudební vystoupení. Kromě toho si jednotlivá zařízení připravila ukázky vlastních výrobků, ochutnávky jídel nebo výstavky. Předvedli, jak mohou žít aktivně a vesele lidé starší, ba i osobnosti s různým druhem postižení.

 

Jsem si vědom, že stárnutí populace bude stále více přinášet kupu problémů. Solidarita se seniory je výrazem vyspělosti společnosti.  Ale žádná vláda, ani žádné jiné instituce tyto úkoly samy nevyřeší. Bude záležet na přístupu všech – těch v produktivním věku i samotných seniorů. Na našich schopnostech vzájemně si naslouchat, umět se vžít do situace těch druhých. A pomáhat si s využitím nejen nějakých paragrafů nebo nařízení, ale především obyčejného lidského rozumu a soucítění.

 

Jiří Běhounek

hejtman Vysočiny

 
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 10.11.2009 / 10.11.2009

Počet návštěv: 10487
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek