Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Tiskoviny kraje > Právní předpisy kraje a rozhodnutí hejtmana > Zásady
Vyberte:
Tak jsme v pátek slavnostně otevřeli Dolnorakouskou zemskou výstavu. V rakouských městech Hornu a Raabsu a v naší Telči jsme svědky opravdu ojedinělé události. Výstava různorodými prostředky představuje v rakouských městech oblast společných dějin včetně napravování falešných představ o nich, v Telči máme zase možnost vidět, jak se navzájem ovlivňovaly a prolínaly naše kulturní dějiny a umění vůbec.
V Hornu mě zaujala simulace „železné opony“. Ta desítky let skrývala dění na druhé straně hranice a výstava umožňuje tuto situaci symbolicky zažít. Návštěvník si může vyzkoušet pohled přes železnou oponu z obou stran. Ovšem společnou i oddělenou historii zde můžeme prožívat celkově v kontextu posledních století. V Raabsu zase dominuje téma hranic. Popisuje ovšem nejen ty fyzické hranice, ale taky ty v přeneseném smyslu: ideologické, morální, etické, hranice lidského smýšlení, nacionalismy, symboly, separaci, ghetto. Přibližuje společné tradice, jazyk, kulturu, totalitní režimy a jejich překonání. Společnou kulturu vnímám jako fenomén s velkým dosahem, a proto jsem rád, že ji v Telči představujeme v celé šíři: sochařství, malířství, hudbu, literaturu i architekturu. V bývalé hasičské zbrojnici na telčském náměstí si můžeme připomenout výrazné osobnosti obou národů, jejichž životy často prolínaly naším i rakouským prostředím. Navíc velmi inspirující je zde i možnost seznámit se s dokumenty provázejícími život v tomto prostoru – vžít se tak do osudu Čecha, Rakušana, Žida a současně do rozdílů provázejících muže a ženy v těchto rolích. Ve všech expozicích výstav můžeme vidět nejen dokumenty, ale i další exponáty přibližující život obyčejných i výjimečných lidí na pozadí probíhajících dějin po obou stranách hranice.
Dlouhá poctivá příprava přinesla ovoce. Rád bych všem, kteří se na ní podíleli, moc poděkoval, i když zde není prostor na vyjmenovávání té řady obětavých lidí. Při zahájení jsem viděl velký zájem o výstavu na rakouské straně, což je dáno i tradicí těchto výstav u našich sousedů. Snad ji postupně zažijeme i u našich občanů. Zatím jsme o zahajovacím večeru v Telči hlavně dost vymrzli, ale na přátelské a vstřícné atmosféře to nic neubralo. A nyní nás čekají určitě krásné jarní dny. Ostatně výstava trvá do konce října.
Na závěr bych rád zdůraznil, že když se lidé nebo národy neznají – jejich vztahy pak mohou být ovlivňovány účelovými politickými často nacionalistickými předsudky. Poznat znamená pochopit. A pak už je to jen krůček od tohoto pochopení ke vzájemné toleranci. Tato skvělá výstava dává tyto možnosti. Vede k pochopení podobných osudů lidí a tedy i národů ve společném životním prostoru. Využijte proto šanci na neobvyklý zážitek. Poznat lépe historii svého i sousedního národa. Ale nejen to. Můžete prostě ve třech krásných městech strávit příjemný a pestrý den.
Jiří Běhounek,
hejtman kraje Vysočina
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se