Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Dokumenty odborů > Odbor dopravy a silničního hospodářství > Silniční projekty spolufinancované z prostředků EU > Dotační tituly


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Josef Matějek: Tuhá zima představuje pro lesní zvěř životní zkoušku

Josef Matějek: Tuhá zima představuje pro lesní zvěř životní zkoušku
Vysoká sněhová pokrývka, silné mrazy klesající hluboko pod nulu. To vše sebou přináší zimní období. Pro člověka časy překonatelné s menšími obtížemi, pro zvěř boj o přežití. „Lidé by si měli uvědomit, že v tomto ročním období je třeba brát na zvěř maximální ohled. Z důvodu nemožnosti obvyklého příjmu potravy je divoká zvěř zesláblá. Jakákoliv extrémní zátěž pro ni představuje ztrátu životní energie a hrozí následný úhyn,“ upozorňuje Josef Matějek, radní Kraje Vysočina pro oblast zemědělství. Měsíce na přelomu roku představují každodenní úsilí a intenzivnější péči o lesní zvěř především pro myslivce. Právě oni jako správci svěřených honiteb jsou ti, na kterých je přikrmování zvěře závislé.
 

 
 

O každý lesní živočišný druh je třeba pečovat jiným způsobem. Pro zvěř jakou jsou jeleni, daňci, mufloni nebo srnčí musí  myslivci zajistit dostatek kvalitního sena. Dále se jako krmivo používá řepa, krmná mrkev, oves, kaštany, žaludy a granulovaná krmiva. Zajícům se předkládají ořezané větve ovocných stromů. Jednou z nejdůležitějších složek krmiva  je kamenná sůl, která se zvěři zanechává v čisté podobě nebo smíchaná s jílem  u krmelců. Tu zvěř olizuje a dostává do těla látky podporující lepší trávení a získávání více živin z potravy. Bažanti a koroptve se přikrmují v zásypech obilím. „Pokud by se laik rozhodl v zimě pomáhat zvířatům svévolným podáváním potravy, je vždy třeba se předem poradit s místním mylivcem. Může se totiž stát,  že lidé nevhodným krmivem spíše více uškodí, než pomohou,“ varuje Josef Matějek s tím, že je pro zvěř rozhodující také klid. Přílišný výdej energie při prchání před neukázněnými lyžaři, čtyřkolkami, auty či psy způsobuje zvěři vyčerpání, následný zápal plic a úhyn. Proto je třeba při pohybu v přírodě dbát na základní zásady klidu a respektování svého okolí.

 

 
 
Zodpovídá: Jan Nechvatal
Vytvořeno / změněno: 20.2.2012 / 20.2.2012

Počet návštěv: 6340
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek