Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Zdravotnický portál Kraje Vysočina > Zdravotnictví v Kraji Vysočina > Projekty
V roce 2015 vznikl projekt s názvem Jsem zpět, který těmto spotřebičům dává druhou šanci. Zpětně odebrané plně funkční spotřebiče projdou odbornou kontrolou servisního technika, který zodpovídá za jeho bezpečnost, a spotřebič tak může být předán na místo, kde je nejvíce zapotřebí. V Kraji Vysočina jsou to především nevládní neziskové organizace. Servisní technik na místě provede odbornou montáž, případně vymění dosloužilý spotřebič za funkční. Projekt dbá na transparentní a bezpečné použití spotřebičů.
„Projekt Jsem zpět řídí společnost ELEKTROWIN a.s., největší kolektivní systém určený pro zpětný odběr vysloužilých elektrospotřebičů v České republice. Od svého vzniku v roce 2005 ELEKTROWIN již zrecykloval více než 17 miliónů vyřazených elektrospotřebičů o hmotnosti větší než 290 tisíc tun“, uvádí předseda představenstva společnosti ELEKTROWIN a.s., Roman Tvrzník.
„Kraj Vysočina se do této aktivity zapojil prostřednictvím projektu spolupráce „Intenzifikace zpětného odběru elektrozařízení a odděleného sběru elektroodpadu v Kraji Vysočina“ se společností ELEKTROWIN a.s. a velmi mě těší, že jsme dnes mohli společně předat do Kraje Vysočina již stý repasovaný spotřebič, který bude dále využívat sdružení Vrátka z Třebíče,“ dodává radní kraje pro zemědělství a životní prostředí Martin Hyský. Pračku, která pomůže sdružení posílit svou soběstačnost, ještě dnes klienti zapojí a vyperou v ní první várku prádla.
Jen v roce 2016 předal projekt Jsem zpět potřebným po celé republice do užívání celkem 136 elektrospotřebičů vrácených do života. Jejich příjemci byla podobně jako v případě třebíčských Vrátek zařízení poskytující sociální a další veřejně prospěšné služby. Většinu tvořily pračky, myčky nádobí a chladničky.
Spotřebiče, které lidé nabídnou do projektu Jsem zpět, by pokud možno neměly být starší pěti let. Jde hlavně o spotřebu energie. Skelet nebo obal by neměl být jakkoliv poškozen, ať už mechanicky, nebo třeba korozí. Spotřebič by také neměl vykazovat známky nadměrného opotřebení a neměl by být silně znečištěn. Bližší informace jsou k dispozici na webových stránkách projektu www.jsemzpet.cz.
Zásadní podmínkou je, aby darované elektro nebylo zneužito k obchodní činnosti. Pak je mohou příjemci získat zcela zdarma. Teprve až definitivně doslouží, předají je k recyklaci.
Úspěšná spolupráce Kraje Vysočina se společností ELEKTROWIN a.s. začala v roce 2010 a je zaměřená na technickou podporu sběru a na vzdělávací aktivity k problematice zpětného odběru vysloužilých elektrospotřebičů. Vedle aktivity Jsem zpět jsou v letošním roce realizovány například aktivity Recyklujeme s hasiči, doplňková soutěž obcí My třídíme nejlépe, Envi den i doplnění sběrné sítě nádobami a podpora vybavení a zabezpečení sběrných dvorů.
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se