Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Informační technologie > Analýzy a koncepce


 

Analýzy a koncepce

Záložky hlavní nabídky

Vyberte:

K horkému létu patří srnčí říje

Na přelomu července a srpna můžeme častěji než obvykle vidět přes den srnčí zvěř v pohybu. Je to důsledek probíhající říje – doby páření. Říjná srna zanechává ve stopní dráze pach, kterým dává srnci jasnou informaci, že nastal ten pravý čas. Srnec věnuje pozornost srně po dobu její říjnosti, tedy zhruba pět dní. Poté se připojuje k srně jiné.
 

 
 

„Méně známý je fakt, že na konci října a začátku listopadu probíhá podzimní říje u srn, které doposud nebyly oplodněny. U těchto srn pak nedochází k tzv. utajené březosti, která je sledována u srn, které nosí zárodek od srpna. Utajená březost trvá zhruba 4 měsíce. Po tuto dobu se plod nevyvíjí,“ uvedl Pavel Hájek, radní Kraje Vysočina pro oblast lesního a vodního hospodářství, zemědělství a životního prostředí.

Srny kladou v květnu až v červnu jedno až tři srnčata. Na stranách trupu můžeme u srnčat pozorovat světlé skvrny – grošování, které se postupem času ztrácí. Srnčí zvěř se dožívá více než deseti roků, největší síly dosahují mezi čtvrtým a osmým rokem života.

 

Jinak je tomu u další zvěře. Například u jelena evropského probíhá říje od poloviny září do poloviny října. V tuto dobu můžeme za chladného počasí slyšet jeleny troubit. Na jelení říji navazuje říje např. dančí zvěře. V té době se daňci ozývají tzv. rocháním. Ve stejnou dobu má např. říji i  jelen -  sika japonský. Projevem říje je u nich tzv. pískání, které je podobné zvuků pouťové frkačky.

 

„O zvěř v naší přírodě se stará kromě soukromých uživatelů honiteb především velké množství mysliveckých spolků organizovaných pod Českomoravskou mysliveckou jednotou. Jejich členové se o zvěř starají ve svém volném čase bez nároku na odměnu, za což jim patří velký dík. Jejich zásluhou se daří uchovávat myslivecké tradice a také specifickou mysliveckou mluvu,“ doplňuje radní Kraje Vysočina Pavel Hájek.

      

  • Jiří Bartoš, odbor životního prostředí a zemědělství
    Krajský úřad Kraje Vysočina
    tel.: 564 602 264, e-mail: bartos.j@kr-vysocina.cz
 
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 24.8.2022 / 24.8.2022

Počet návštěv: 1995
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek