Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Kulturní a přírodní dědictví Kraje Vysočina
„Méně známý je fakt, že na konci října a začátku listopadu probíhá podzimní říje u srn, které doposud nebyly oplodněny. U těchto srn pak nedochází k tzv. utajené březosti, která je sledována u srn, které nosí zárodek od srpna. Utajená březost trvá zhruba 4 měsíce. Po tuto dobu se plod nevyvíjí,“ uvedl Pavel Hájek, radní Kraje Vysočina pro oblast lesního a vodního hospodářství, zemědělství a životního prostředí.
Srny kladou v květnu až v červnu jedno až tři srnčata. Na stranách trupu můžeme u srnčat pozorovat světlé skvrny – grošování, které se postupem času ztrácí. Srnčí zvěř se dožívá více než deseti roků, největší síly dosahují mezi čtvrtým a osmým rokem života.
Jinak je tomu u další zvěře. Například u jelena evropského probíhá říje od poloviny září do poloviny října. V tuto dobu můžeme za chladného počasí slyšet jeleny troubit. Na jelení říji navazuje říje např. dančí zvěře. V té době se daňci ozývají tzv. rocháním. Ve stejnou dobu má např. říji i jelen - sika japonský. Projevem říje je u nich tzv. pískání, které je podobné zvuků pouťové frkačky.
„O zvěř v naší přírodě se stará kromě soukromých uživatelů honiteb především velké množství mysliveckých spolků organizovaných pod Českomoravskou mysliveckou jednotou. Jejich členové se o zvěř starají ve svém volném čase bez nároku na odměnu, za což jim patří velký dík. Jejich zásluhou se daří uchovávat myslivecké tradice a také specifickou mysliveckou mluvu,“ doplňuje radní Kraje Vysočina Pavel Hájek.
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se