Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Kultura > Příspěvkové organizace zřizované Krajem Vysočina > Ohlédnutí za uplynulými roky


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Ohlédnutí za uplynulými roky

Záložky hlavní nabídky

Vyberte:

Kardiocentrum na Vysočině má rok

Kardiocenturm Vysočina CZ provozované soukromou společností po roce svého provozu bilancuje. Pracují v něm tři lékaři a pět sester. Do konce loňského roku lékaři vyšetřili 320 pacientů a udělali jim 124 balonkových angioplastik. Letos za plného provozu už pecializované pracoviště provedlo 1700 koronarografických vyšetření, z toho bylo 804 plastik. Ve1200 případech lékaři implantovali výztuže tepen, ošetřili 220 pacientů s akutním infarktem. Jihlavské kardiointervenční centrum bylo celkově dvaadvacátým pracovištěm v republice.
 

 
 

Úmrtnost na infarkt v kraji Vysočina za rok od zahájení provozu kardiocentra v jihlavské nemocnici podle náměstka hejtmana pro oblast zdravotnictví Pavla Hájka poklesla přibližně čtyřikrát. Je to přímý výsledek včasné dostupnosti lékařské péče, kdy pacienti z Vysočiny už nejsou v případě akutních infarktů myokardu převáženi do vzdálených nemocnic v sousedních krajích, řekl Pavel Hájek při  Dnu kardiologické péče kraje Vysočina, který se konal 26. září 2008.

 

Technické vybavení jihlavského kardiocentra podle primáře Ivana Horňáčka odpovídá úrovni fakultních nemocnic. Do budoucna se proto kardiocentrum chce zaměřit více na osvětu, pacienti totiž přicházejí k lékaři často pozdě. "Aby se mohl akutní infarkt léčit balonkovou metodou a angioplastikou, měli by být v nemocnici do 12 hodin od vzniku bolesti. Nejlepší jsou první dvě hodiny, kdy se může nejvíc zachránit," řekl Horňáček. Pokud pacienti vyčkávají déle, poškodí se levá srdeční komora tak, že dochází k nenapravitelným škodám.

 

V návaznosti na vybudování Kardiocentra vzniklo od 1. ledna samostatné kardiologické oddělení Nemocnice Jihlava, zajišťující lůžkovou a ambulantní péči. Disponuje 50 lůžky, z toho 6 lůžek koronární jednotky. Na oddělení pracuje 62 zaměstnanců, z toho 13 lékařů. "Mezi naše pacienty se řadí ti s ischemickou chorobou srdeční, chlopenními a strukturálními vadami srdce, poruchami rytmu nebo s onemocněním aorty. Průměrná doba hospitalizace na našem kardiologickém oddělení je 3,5 - 4 dny," uvedl primář oddělení Zdeněk Klimsa. Za prvních devět měsíců provozu bylo na jihlavském kardiologickém oddělení Nemocnice Jihlava hospitalizováno 2200 pacientů a téměř 4,5 tisíce pacientů vyšetřili lékaři ambulantně. Hlavním cílem nového oddělení je získání akreditace pro obor kardiologie. Vznik kardiologického oddělení podpořilo investiční dotací i krajské zastupitelstvo, které loni v červnu Nemocnici Jihlava poslalo 20 mil. Kč na nákup přístrojového vybavení nezbytného pro nasmlouvání nového pracoviště a nezbytné související stavební úpravy.

 

V kraji Vysočina se každoročně vyskytne 2350 pacientů s vážným podezřením na akutní koronární syndrom. U 1000 z nich se právě probíhající srdeční infarkt skutečně prokáže. Asi 350 pacientů s akutním srdečním infarktem je ve velmi těžkém až kritickém stavu. Dalších přibližně 700 pacientů je infarktem bezprostředně ohroženo.

Jitka Svatošová, tisková mluvčí
Krajský úřad kraje Vysočina
tel.: 724 650 123
 
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 26.9.2008 / 26.9.2008

Počet návštěv: 47180
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek