Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Dokumenty odborů > Odbor dopravy a silničního hospodářství > Silniční projekty spolufinancované z prostředků EU > Dotační tituly
Vedoucí krajského odboru životního prostředí a zemědělství Eva Horná v úvodu semináře nejprve přivítala všechny zúčastněné a následně představila jednotlivé přednášející. Shrnula všechny aktivity Kraje Vysočina z pohledu samosprávy i státní správy lesů v období probíhající kůrovcové kalamity a poděkovala administrátorům finančních příspěvků do lesů se slovy: „V roce 2020 krajský úřad přijal celkem 9 624 žádostí o příspěvek do lesů, a to nejen z dotačních titulů Ministerstva zemědělství, ale i z rozpočtu Kraje Vysočina a administrátorům z oddělení zemědělství se podařilo všechny žádosti zúřadovat v nastavených termínech. V roce 2021 krajský úřad zatím přijal přes 3 000 žádostí podle nařízení vlády č. 30/2014 Sb. a celkem 4 912 žádostí ve výši téměř 2,3 miliardy korun podle Zásad Ministerstva zemědělství o poskytnutí finančního příspěvku na zmírnění dopadů kůrovcové kalamity. Čísla ukazují, že za Kraj Vysočina žádali vlastníci lesů 40 % všech finančních prostředků za celou Českou republiku. Jsem velice ráda, že se vlastníci lesů svým aktivním přístupem snaží těžit a obnovovat postižené lesní porosty kůrovcem, a zároveň děkuji svým kolegyním a kolegům z krajského úřadu, že v tak krátkém období zvládají administrovat téměř 10 000 žádostí za rok.“
Na semináři dále vystoupili zástupci Mendelovy univerzity v Brně s výsledky projektu Návrhu dřevinné skladby obnovovaných lesních porostů v přírodních podmínkách Vysočiny a potvrdili, že je třeba zvolit smíšenou výsadbu s nejméně šesti druhy dřevin, aby nedošlo k rozpadu lesního porostu v případě, že by se po 100 letech kalamita opakovala. Za Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti a Lesní ochrannou službu se o poznatky z posledních let podělil Jan Lubojacký. Podle statistických údajů bylo poškození lesních porostů abiotickými vlivy (např. větrem) v roce 2020 na 4,4 mil. m3 a na Vysočině na 586 tisících m3. Oproti tomu kůrovcem bylo postiženo v roce 2020 v ČR celkem 25 mil. m3 a vytěženo 15 mil. m3, přičemž za Vysočinu byla těžba vykazována na 3,5 mil. m3. Také v letošním roce je na Vysočině opět vykazována nejvyšší těžba kůrovcového dříví. Kůrovcová těžba je nyní už na celém území Česka, proto se předpokládá, že kůrovcová kalamita bude na Vysočině utlumovat přibližně za 2 roky.
Pozornost byla věnována také legislativním změnám a dotačním titulům ministerstva zemědělství k lesnímu hospodářství, kdy zástupci ministerstva odpovídali na dotazy odborných lesních hospodářů. Mimo jiné odkazovali na dokument Generel obnovy lesních porostů po kalamitě, který je k dispozici na webových stránkách Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů. V závěru semináře sdělil své poznatky z pohledu Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR také nový předseda sdružení Jiří Svoboda a vyzval všechny přítomné, abychom se chovali jako řádní lesní hospodáři a společně hledali cesty k udržitelnému hospodaření.
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se