Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Servis pro novináře > Rada
"Vedení kláštera chce jednu ze svých budov využít v budoucnu pro účely zřízení domova pro seniory. Ten by mohl velmi dobře doplnit celou dosavadní činnost kláštera. Premonstráti v Želivě mají obrovskou snahu o postupnou rekonstrukci areálu a využití budov pro hospodářské, ale i sociální účely. Kraj Vysočina bude v dalším období zpracovávat nový střednědobý plán rozvoje sociálních služeb a v něm zváží možnost zakotvení domova v Želivě“, řekl v rámci návštěvy krajský radní Petr Krčál.
Pokojnou atmosféru a krásu kláštera měli možnost poznat prezidenti České republiky a Slovenska, ale i řada dalších významných osobností. Želiv si zamilovalo rovněž mnoho umělců, kteří zde čerpali duchovní sílu pro svoji uměleckou činnost. Nyní se vedení kláštera soustředí na postupnou rekonstrukci jednotlivých budov, které dávají dohromady celý komplex architektonicky a historicky velmi zajímavého kláštera.
Už v předhusitské době byl klášter významným duchovním i hospodářským centrem širokého kraje. Původně byl klášter postaven ve slohu románském a po požáru byl obnoven ve slohu gotickém. V době husitských válek byl klášter dvakrát husity dobyt a vypleněn. Mnozí řeholníci zahynuli a jen některým se podařilo najít záchranu v Jihlavě. Sotva pominulo nebezpečí snažili se řeholní život v Želivě obnovit. Kostel byl znovu posvěcen v roce 1462. Konec těmto snahám učinil český král Jiří z Poděbrad, který v roce 1467 daroval klášter lipnickému pánu Burianu Trčkovi z Lípy. Premonstráti byli vyhnáni a útočiště nalezli tehdy v Jihlavě.
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Zpět do intranetu, Přihlásit se