Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Kancelář Kraje Vysočina v Bruselu > O Vysočině > Přednosti Kraje Vysočina


 

Komenský Jan Amos

 

 
 

Jan Amos Komenský (1592 – 1670 Naarden) - pedagog, teolog, spisovatel

 

SochaV Novém Městě na Moravě v místě, kde v letech 1784 až 1898 stávala evangelická modlitebna, kterou koncem 19. století nahradil nový toleranční chrám, stojí od roku 1920 socha Jana Ámose Komenského (34386 / 7-4284), jako připomínka velikána evangelické víry. Autorem je sochař Julius Pelikán.

Přední světový pedagog Jan Ámos Komenský se narodil 100 let po objevení Ameriky. Po nenadálé smrti rodičů se přestěhoval do Strážnice, kde se o něj starala teta. Tady se mu dostalo i základního vzdělání. V studiu pak pokračuje na latinské škole v Přerově, odkud odchází na univerzitu do Německa. Po ukončení studií působí v Přerově jako rektor latinské školy. V roce 1616 odchází do Fulneku. Přijímá místo rektora tamější školy a působí i jako kazatel Jednoty bratrské. Po událostech na Bílé hoře je nucen emigrovat do polského Lešna, které se stalo na určitou dobu útočištěm a centrem bratrské víry. Je zvolen biskupem Jednoty bratrské. Pracuje taky jako zástupce rektora gymnázia. Tady vznikla velká část jeho děl. Postupně se stává známým, zejména v pedagogické oblasti po celé Evropě a je zván přednášet na věhlasné evropské univerzity, nabídky však odmítá. V roce 1641 nakonec přijímá pozvání anglického parlamentu na přednáškové turné. Po návratu z Anglie působí ve Švédsku, v Německu, v Uhrách. Konec svého života strávil v Holandsku v Amsterodamu, kde i zemřel. Pochován je v Naardenu.

 

 
 
Zodpovídá: Bc. Veronika Švarcová
Vytvořeno / změněno: 30.10.2006 / 30.10.2006

Počet návštěv: 26448
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Kancelář Kraje Vysočina v Bruselu, 20/22, Rue du Commerce, 1000 Brusel Ixelles, Belgie, e-mail: info@vysocina.eu
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek