Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Servis pro obce > Účetnictví a výkaznictví
Tedy do jaké míry opatrovnictví chrání klienty před poškozením a do jaké míry je omezuje? Je možné postavení opatrovníka zneužít? Je rozhodovací praxe soudů ve věcech způsobilosti k právním úkonům správná? Jaká jsou práva a povinnosti, které vyplývají z ustanovení nového občanského zákoníku? A jak si vůbec v současnosti opatrovnictví stojí?
Podle veřejného ochránce práv Pavla Varvařovského se problematika opatrovnictví dotýká nejpodstatnější lidské hodnoty, jíž je důstojnost. „Setkávám se s nedostatkem tolerance k respektu k lidské důstojnosti,“ řekl Varvařovský.
Že je otázka opatrovnictví přinejmenším komplikovaná, potvrdil také pracovník Kanceláře veřejného ochránce práv Jiří Foral. Ten se ve svém příspěvku soustředil na současný osud měst a obcí v roli opatrovníka. „S veřejným opatrovnictvím mají největší problémy malé obec,“ uvedl Foral a jako příklad jmenoval obec Mirošov. „Opatrovník se musí mnohdy starat o desítky klientů, ale také dbát na výkon státní správy. Malé obce tak pozbývají nejen potřebné finance, ale i pracovní kapacity,“ upozornil Foral. Napjatou situaci v rozpočtech obcí přiznal také Petr Schlesinger ze Svazu měst a obcí České republiky. „Pro veřejné opatrovnictví neexistují specifické dotace. Města a obce mohou počítat pouze s příspěvkem na výkon státní správy. Účelové dotace by byly na místě. Kontaktovali jsme tři ministerstva, zda-li necítí, že by opatrovnictví spadalo do jejich gesce,“ poznamenal Schlesinger.
Ze strany Forala také zazněla poznámka, že by stát podle rozhodnutí ústavního soudu měl opatrovníky platit, přičemž obce by neměly opatrovnictví odmítnout.
Tuto věcnou připomínku podpořil Ivo Pospíšil, který Ústavní soud na konferenci zastupoval a jenž kritizoval plošné zbavování právní způsobilosti.
Možnou cestu k vyjasnění otázky opatrovnictví přijely do Jihlavy představit pracovnice opatrovnického oddělení odboru sociálních věcí Magistrátu města Olomouce. „Staráme se o 61 opatrovanců. Úlohu veřejného opatrovníka zastávají 3 zaměstnanci,“ představila vedoucí oddělení Veronika Čtvrtlíková. Pracovní náplní veřejného opatrovníka je vedle zajištění základních potřeb také spolupráce s rodinou opatrovance či nepřetržitá služba na telefonu.
Práci opatrovnické oddělení v Olomouci ocenila ředitelka Výboru dobré vůle Nadace Olgy Havlové Milena Černá. Podle ní jsou totiž současné postoje veřejné správy k instituci opatrovnictví laxní, technicky zaostalé, úsporné až chamtivé a neregulované.
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se