Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Mládež a sport > Mezinárodní spolupráce
Vyberte:
Předseda Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů ČR (SVOL) Jiří Svoboda uvedl, že sdružení chce nalézt dlouhodobé řešení, aby naše lesy byly konkurenceschopné a dokázaly dlouhodobě plnit svou hospodářskou úlohu i funkce mimoprodukční – klimatickou, vodoochrannnou, rekreační a další. Dřevo je nyní vzhledem k okolnostem, více než kdy v minulosti, potřeba vnímat jako strategickou surovinu státu a je nutné udělat vše proto, abychom dokázali využít jeho potenciál, adaptovali naše lesy na klimatickou změnu a dokázali tak zajistit udržitelné poskytování dřeva i v budoucnu. „Dřevo je jedinou obnovitelnou surovinou, jejíž množství můžeme ovlivnit. Současná energetická krize a válka na Ukrajině přinášejí zvýšený zájem o dříví. Významně rostou ceny a zvyšuje se poptávka po veškerém sortimentu dřeva. Velká část zejména venkovského obyvatelstva hledá alternativu za drahou elektřinu a plyn v topení dřevem. Zdroje však nejsou nekonečné a zvyšující se poptávka po paletovém dříví a vláknině tak logicky táhne nahoru i ceny paliva,“ vysvětluje předseda SVOL Jiří Svoboda a dodává: „Je třeba se zamyslet například nad tím, jestli je vhodná doba k tomu, abychom ponechávali větší rozlohu lesů v přísně chráněném, bezzásahovém režimu, nebo aby dříví zůstávalo bez užitku v lese zetlít i v hospodářském lese. Pokles exportu dřeva z Ruska a Běloruska může zásadním způsobem ovlivnit trh se dřevem a výrobků z něho nejen u nás, ale v celé Evropě. Vláda by měla hledat nástroje, jak ovlivnit nakládání s dřívím, které jsou vlastníci v ČR schopni vyprodukovat, a k jakým účelům je použito.“
Ministr zemědělství Zdeněk Nekula označil
situaci nestátních vlastníků lesů za obtížnou: „Lesní hospodářství čeká velmi náročné období, podpora se musí dostat
každému vlastníkovi. S ohledem na to, že je třeba řešit dostupnost dřeva
v budoucnu, je žádoucí, aby dřevozpracující průmysl spadal stejně jako
lesy do kompetence ministerstva zemědělství.“
Radní Kraje Vysočina pro lesní a vodní hospodářství,
zemědělství, životní prostředí Pavel Hájek doplňuje: „Krajský úřad Kraje
Vysočina administruje 40 % žádostí o finanční příspěvky podle Zásad
Ministerstva zemědělství (MZe) ČR a
Nařízení vlády č. 30/2014 Sb. z celé ČR, protože je krajem nejvíce postiženým
kůrovcovou kalamitou. Byly navýšeny administrativní kapacity a průběžnému
vydávání rozhodnutí nic nebrání. Navrhujeme ministerstvu zemědělství, aby i proplácení
finančních příspěvků probíhalo jako dříve průběžně a nikoliv v etapách,
aby se vlastníkům lesů finanční prostředky za provedenou obnovu lesa a další
lesnické práce dostaly včas a ne až s mnoha měsíčním prodlením.“
SVOL dále usiluje o úpravu požadavků příspěvku na adaptaci lesních porostů na klimatickou změnu tak, aby se snížila jeho administrativní náročnost jak pro vlastníky, tak pro krajské úřady a podpora byla zpřístupněna i drobným vlastníkům lesa. Změny v tomto smyslu ministr zemědělství přislíbil a jednání budou zahájena co nejdříve.
SVOL zaměří své úsilí také na novelizaci zastaralého a příliš přísného zákona o lesích a nutnou změnu zákona o myslivosti, která by měla přispět ke snižování škod zvěří na lesních porostech a posílení vlastnických práv vlastníků honebních pozemků.
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Zpět do intranetu, Přihlásit se