Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Kultura > Příspěvkové organizace zřizované Krajem Vysočina > Ohlédnutí za uplynulými roky


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Ohlédnutí za uplynulými roky

Záložky hlavní nabídky

Vyberte:

Konference Smart aneb chytrý venkov, chytré regiony, chytrá města

Konference Smart aneb chytrý venkov, chytré regiony, chytrá města
V pondělí 3. února 2020 se v sídle Kraje Vysočina uskutečnila odborná konference zaměřená na problematiku smart a roli tohoto konceptu v rozvoji obcí a regionů. Konferencí započala série celkem osmi tematických školení, která připravuje Kraj Vysočina ve spolupráci s Krajskou sítí místních akčních skupin Kraje Vysočina. Školení jsou určena zejména zastupitelům obcí a zástupcům místních akčních skupin a mají za cíl nejen zlepšit informovanosti o konceptu smart a jeho využitelnosti, ale též nabídnout prostor pro výměnu zkušeností a sdílení příkladů dobré praxe.
 

 
 

„Ucelenějším způsobem se Kraj Vysočina problematikou smart zabývá od roku 2017, kdy přijal strategický koncept Smart regionu Vysočina a na něj navazující akční plán,“ přiblížil Pavel Pacal, náměstek hejtmana kraje pro oblast regionálního rozvoje. „V naší rozvojové činnosti se snažíme maximálně využívat moderní technologie a vytvářet s jejich pomocí komplexní inovativní řešení, která přispívají k vyšší kvalitě života obyvatel a zároveň zohledňují principy udržitelného rozvoje a efektivní správy věcí veřejných.“


Příklady aktivit, kde Kraj Vysočina principy smart úspěšně uplatňuje, představili Jiří Pokorný, předseda Komise pro informatiku a Smart region Rady Kraje Vysočina, a Iveta Fryšová, vedoucí odboru regionálního rozvoje Krajského úřadu Kraje Vysočina. Jedná se například o zavedení energetického managementu, který systémově řeší inteligentní hospodaření s energiemi v několika stovkách budov v majetku kraje. S aplikací nových technologií a inovací počítá Akční plán Smart regionu Vysočina i v dalších tematických oblastech, jako jsou doprava, životní prostředí, kultura, cestovní ruch, zdravotnictví nebo školství.


Na konferenci dále přijal pozvání místopředseda Sdružení místních samospráv ČR a člen Evropského výboru regionů Radim Sršeň, který se ve svém příspěvku zaměřil na téma chytrého venkova (Smart Villages) a představil příklady zajímavých smart řešení v zahraničí (Skandinávie, Jižní Korea, Německo, Rakousko). Pohovořil rovněž o projektu Obec 2030, který je společnou iniciativou Sdružení místních samospráv ČR, Ministerstva pro místní rozvoj a společnosti ČEZ ESCO a zaměřuje se na dlouhodobou poradenskou činnost pro obce a hledání inovativních řešení na míru, s vizí, aby obce díky moderním technologiím byly úsporné, ekologické a racionální. Závěrem konference byly prezentovány příklady dobré praxe i z Královehradeckého kraje. 


„Smyslem dnešní konference bylo vysvětlit hlavní principy smart a možné náhledy, jak tento koncept uchopit v praxi. Série tematických školení bude pokračovat v květnu v Pelhřimově, kde se bude seminář podrobněji věnovat inteligentním řešením v oblasti energetiky,“ uzavřel Pavel Pacal.


Konference se zúčastnilo více než šedesát starostů a zástupců místních akčních skupin z Vysočiny.


smart

smart

  • Iveta Fryšová, odbor regionálního rozvoje
    Krajský úřad Kraje Vysočina
  • tisk@kr-vysocina.cz
 
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 4.2.2020 / 4.2.2020

Počet návštěv: 3023
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek