Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Kotlíkové dotace
Jak upozornil hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek, je výkup některých problémových pozemků v chráněných lokalitách alternativou k dlouhodobým pronájmům. Výkupy nebudou probíhat plošně, naopak Kraj Vysočina bude při případném nabývání pozemků pečlivě posuzovat mimo jiné cennost lokality, její ohrožení a také své finanční možnosti. Kritérií pro výkup je však mnohem více. Konečné slovo při rozhodování o koupi konkrétních pozemků do majetku Kraje Vysočina bude mít vždy krajské zastupitelstvo.
„Z důvodu nemožnosti obhospodařování dnešní běžnou zemědělskou a lesnickou technikou je možné, že se mezi vykoupenými pozemky objeví mokřady a prameniště, které zanikají kvůli jejich zavážení, odvodňování ale i zarůstání nebo osazováním dřevinami. V budoucnu bychom mohli výkupem řešit i ochranu vodních ploch ve zvláště chráněných území, u kterých je největším problémem přílišná intenzita hospodaření – tedy vysoké rybí obsádky a s nimi související krmení a hnojení, dále vodních toků nebo údolních niv,“ vyjmenovává Pavel Hájek.
Ročně je Kraj Vysočina připraven jednat o výkupu zhruba dvou specifických lokalit. Přednost budou mít takové, u kterých bude možné náklady na nákup pozemků uplatnit jako způsobilý výdaj projektu podpořeného z národních či evropských dotací. Náklady na vlastní výkup se dají odhadnout na půl až dva milióny korun ročně. Z pohledu kraje jde však především o zavedení dlouhodobého systémového nástroje, který může vést ke zvýšení ekologické hodnoty lokalit a v některých případech i k jejich záchraně. „Podněty k řešení výkupu pozemků z důvodu ochrany přírody jsme obdrželi od Komise pro životní prostředí Rady Kraje Vysočina už v červnu 2021. V rámci diskuse a následné ankety Veřejného fóra Kraje Vysočina pořádaného v dubnu a květnu 2021 toto vyšlo jako druhé v pořadí všech TOP témat k řešení Krajem Vysočina. Lokality, o které by kraj měl zájem v roce 2022, zatím nejsou stanoveny, s vlastníky jsme zatím nejednali,“ doplňuje Pavel Hájek a dodává, že ochrana přírody ve zvláště chráněných lokalitách je jednoznačně veřejným zájmem a kraje i obce musí v této záležitosti hrát aktivní roli.“
V Kraji Vysočina se nachází 206 maloplošných zvláště chráněných území z toho 153 v působnosti Krajského úřadu Kraje Vysočina. Evropsky významných lokalit je celkem 56 z toho 45 se překrývá s maloplošným chráněným územím a 11 jich leží mimo tato území. Aktivní péči vykonáváme na cca 280 ha ploch. Ve zvláště chráněných územích je cca 50 rybníků a dalších vodních ploch. Dalších přírodně cenných území (zejména tzv. ELOP) je v Kraji Vysočina cca 800.
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se