Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Servis pro novináře > Tiskové zprávy > 2019
Použití preventivních opatření v chovech s nízkým i vysokým počtem včelstev na stanovišti může hrát zásadní roli v boji s touto nákazou. Ztráty, které vznikají v souvislosti s výskytem moru včelího plodu, nejsou jen přímé, tedy ztráty kondice včelstev a jejich užitkovosti, ale i nepřímé, vznikající v souvislosti s likvidací ohnisek a eradikací nákazy. Omezení všech těchto ztrát je nesporně cílem jak chovatelů včel, tak široké veřejnosti.
V současné době je na území Kraje Vysočina více jak 4800 včelařů s přibližně 52 tisíci včelstvy. Vysočina patří tímto číslem mezi kraje s velkou koncentrací chovatelů. Nejhorší období zažívali včelaři v roce 2011, kdy z důvodu moru včelího plodu bylo zlikvidováno 14 stanovišť a v následujícím roce 25 stanovišť včelstev. Jedinou obranou je spálit napadené včelstvo, úly i veškeré vybavení. I přesto, že je zdravotní kontrole včelstev věnována maximální pozornost a možná právě proto letos o prázdninách musela být přijata mimořádná veterinární opatření ke zdolání nebezpečné nákazy – moru včelího plodu v katastrálním území Hlohova, kde vydala krajská veterinární správa nařízení k likvidaci 23 včelstev u jednoho chovatele. „Navíc zjištění moru zásadně ovlivní i chovatele v okolí. Veterináři musí při prokázaném výskytu vymezit pětikilometrové ochranné pásmo. Další chovatelé uvnitř něj nesmí včely stěhovat a musí je nechat vyšetřit,“ upozorňuje Zdeněk Chlád.
Co je včelí mor?
Jedná se o vážné onemocnění včelích larev, nemoc je způsobena bakterií a oblast může být zamořená i několik let. Plod včely se nakazí z potravy. V žaludku plodu dojde k vyklíčení bakterie, poté dojde k rozkladu tkání larvy. Dospělé včely se pak snaží odstranit zbytky těla larvy a tím nákazu roznáší po plástvích. Zlikvidovat nákazu lze tím, že se zajistí ohniska nákazy, nakažená včelstva se musí zlikvidovat – spálit a vše desinfikovat, musí se určit pěti kilometrové ochranné pásmo od ohniska nákazy a zde zakázat přesun včelstev.
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se