Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

Cesta: Titulní stránka > Servis pro novináře > Tiskové zprávy > 2022 > Červen

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku

Kraj ocenil talentované žáky, 10 z nich získá měsíční stipendium, pět žáků obdrželo cenu hejtmana

V prostorách kulturního domu ve Žďáře nad Sázavou se včera v podvečer udělovaly ceny Talent Vysočiny a Cena hejtmana Kraje Vysočina pro rok 2022. Za významné školní úspěchy v celostátních i mezinárodních soutěžích obdrželo v letošním školním roce ocenění 86 žáků základních i středních škol. Za vynikající studijní výsledky patří navíc pěti nominovaným cena hejtmana v podobě finanční odměny 15 000 korun. Nominační komise letos vybírala talenty z celkem 151 zaslaných návrhů.

Ocenění Talent Vysočiny se tradičně uděluje v pěti kategoriích – humanitní, umělecký, technický, přírodovědný a sportovní obor. Ti nejlepší z jednotlivých kategorií mají nárok na desetiměsíční stipendium ve výši 1 500 korun pro základní školy a 3 000 korun pro střední školy, ostatním nominovaným v kategorii základních škol náleží jednorázová odměna 2 000 korun, respektive 4 000 korun pro středoškoláky. „Podpora talentované mládeže je jednou z priorit Kraje Vysočina. Průřezově jednotlivými obory se snažíme talentované žáky vyhledávat a umožnit jim rozvíjet jejich školní aktivity. Pomoci by k tomu měl i nový systém stipendií, který začne fungovat od příštího školního roku,“ přiblížil radní kraje pro oblast školství, mládeže a sportu Jan Břížďala.

Pořadatelem slavnostního večera byl opět Active – středisko volného času, příspěvková organizace města Žďár nad Sázavou.

Základní umělecká škola  J. V. Stamice Havlíčkův Brod

Johanka je úspěšná mladá akordeonistka. Na svém kontě má již mnoho cen z celostátních i mezinárodních soutěží. V říjnu 2021 získala stříbrné pásmo na Euromusette a Goldentango ve slovenských Rajeckých Teplicích. V říjnu 2021 vybojovala 1. cenu na Mezinárodní akordeonové soutěži v Praze, kde soutěžila v jedné z nejnáročnějších kategorií. Jako členka Akordeonového orchestru získala spolu se svými kolegy 1. místo. V dubnu 2022 obsadila 3. místo na Mezinárodní akordeonové soutěži v Ostravě, kde se stala druhou nejúspěšnější českou kandidátkou celé soutěže

Umělecký obor střední školy:

Šrámková

Michaela

Pražská konzervatoř

Michaela je akordeonistka s výjimečným talentem. Od září 2020 je studentkou Pražské konzervatoře ve třídě prof. Hřebíka. Je držitelkou devatenácti 1. cen z mezinárodních soutěží. V červnu 2021 vyhrála Talent Vysočiny 2021 v uměleckém oboru – kategorie SŠ. V témže měsíci se stala vítězkou Celostátní soutěže v Dobřanech, čímž byla nominována na jednu z největších světových soutěží CMA. V červnu 2021 bodovala na mezinárodní soutěži Italia Award, kde získala 2. cenu. V říjnu 2021 se probojovala na největší světové soutěži CIA v Mnichově do finálového kola. V témže měsíci vyhrála 1. cenu na mezinárodní akordeonové soutěži v Praze v sólové hře.

Přírodovědný obor základní školy:

Křivánek

Matěj

Základní škola T. G. Masaryka Moravské Budějovice

Matěj je talentovaný v matematice a přírodovědných předmětech. V logické olympiádě, jako šesťák soutěžil v kategorii 6.–9. tříd, a získal 3. místo v krajském kole a 24. místo v celorepublikovém kole (ze všech šesťáků byl na prvním místě). Zeměpisná olympiáda – 1. místo v okresním kole, 6. místo v krajském kole. Biologická olympiáda – 12. místo v okresním kole, Pangea – za 6. třídy získal 1. místo v kraji, 3. místo v republikových tabulkách. Matematický klokan – 1. místo v kraji, celorepublikové porovnání stále probíhá. Je i výborným šachistou a florbalistou

Přírodovědný obor střední školy:

Waldhauserová

Jitka

Gymnázium Jihlava

Jitka je mimořádně nadaná studentka. Zvítězila v celostátním kole Středoškolské odborné činnosti v oboru biologie s prací Vliv krajiny na hnízdní preference a chování blanokřídlých hnízdících ve stoncích. S touto prací získala 3. místo na Taiwan International science fair. Byla jí udělena Cena učené společnosti ČR v kategorii středoškolský student 2022. Letos získala 1. místo v krajském kole geologické olympiády a v celostátním kole 6. místo. Podílí na tvorbě knihy – Atlas hmyzu čeledi pestřenkovitých České republiky – mapování a určování druhů.

Technický obor základní školy:

Blažek

Vojtěch

Základní škola Otokara Březiny Jihlava

Vojta je nadšenec do hodinářského řemesla. V roce 2021 se mu podařilo opravit hodinový stroj v jihlavském kostele sv. Ignáce. Viděl zaseknuté hodiny a pustil se do opravy původního barokního stroje. Vyčistil ho, promazal a složitý systém ozubených kol a řetízků doplnil náhradními díly ze stavebnice Merkur. Dodal mechanismy pro automatický chod, automatické natahování a pro seřizování přesnosti mechanických hodin. S pomocí kamarádů se mu podařilo instalovat nové zvony a obnovit odbíjení hodin. Dnes se o hodinový stroj stará a kdykoliv jde kolem kostela, dívá se, jestli jdou hodiny dobře a jestli přesně odbíjí.

Technický obor střední školy:

Wolker

Jiří

Jiří je talentovaným studentem, účastní se vědeckých stáží Akademie věd s názvem Moderní metody zpracování digitálního obrazu. Spolupracuje s Ústavem teorie a automatizace, který svou činností přispívá k rozvoji biomedicíny, astronomie i kriminalistiky. Jiří se podílí na zpracování velkého množství dat  ze speciálního mikroskopu a tím významně pomáhá vědecké práci v oblasti výzkumu vývojových poruch, např. Downova syndromu. Za svou práci „Moderní metody zpracování digitálního obrazu“ byl oceněn 1. místem v 15. ročníku projektu Otevřená věda Akademie věd ČR a to z celkového počtu 74 prací mladých vědců.

Humanitní obor základní školy:

Juklová

Johanka

Gymnázium Havlíčkův Brod

Johanka je výjimečně talentovaná žákyně. Jejím velkým koníčkem jsou jazyky a především japonsko-rjúkjúské, korejské a sinotibetské jazyky a jejich historie. Sama se s pomocí internetu v průběhu koronaviru začala učit japonský jazyk, který ovládla na takové úrovni, že po 6 měsících studia oslovila japonského velvyslance, který ji přijel osobně navštívit a vykonal při této příležitosti oficiální návštěvu gymnázia Havlíčkův Brod a města Havlíčkův Brod. Mimo to je dotyčná také v psaném i živém kontaktu s některými japonskými zaměstnanci ambasády v ČR i v Japonském císařství. Plynule se domluví anglickým a německým jazykem a ve škole začala studovat francouzský jazyk. Je i výbornou akordeonistkou

Humanitní obor střední školy:

Klapačová

Tereza

Všestranně nadaná studentka se zájmem o humanitní i přírodovědné předměty. Její školní prospěch je výborný, po celou dobu školní docházky studuje s vyznamenáním s průměrem 1,0. V letošním roce se žákyni podařilo obsadit 1. místo v národním kole soutěže Juvenes Translatores – celostátní překladatelské soutěže organizované generálním ředitelstvím Evropské komise pro překlady. Jejím vítězným textem byl překlad z angličtiny do češtiny.

Sportovní obor základní školy:

Dvořáková

Tereza

Základní škola a mateřská škola Jimramov

Tereza je talentovanou sportovkyní věnující se biatlonu. Startuje v kategorii mladších žákyň W13 a v roce 2022 se stala trojnásobnou Mistryní republiky v biatlonu, a to ve sprintu, hromadném závodě a ve štafetě. Je vítězkou Českého poháru v letním biatlonu 2021 a vícemistryní ve sprintu. Na MČR v klasickém lyžování vybojovala 3. místo v hromadném závodě.

Sportovní obor střední školy:

Kubelík

Eduard

Střední škola průmyslová, technická a automobilní Jihlava

Eduard je výborným atletem, sprinterem. Je juniorským mistrem České republiky na  100 a 200 m na dráze, halovým juniorským mistrem na  60 a 200 m v hale, časem 20,82 je český juniorským rekordmanem a tímto časem vybojoval 2. místo na Mistrovství Evropy juniorů a vymazal z rekordních tabulek Pavla Masláka, trojnásobného halového mistra světa na 400 m. Na mistrovství světa juniorů vybojoval Eduard skvělé 9. místo

talent vysočinytalent vysočinytalent vysočinytalent vysočinytalent vysočinytalent vysočiny

Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 22.6.2022 / 22.6.2022