Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Informační technologie > Archiv
V lokalitě u Panského rybníka nedaleko Kamenice byly první dočasné zábrany instalovány už v roce 2003, a to z pásů PVC a záchytných kyblíků pouze jednostranně. Zamezovaly vstup obojživelníkům na komunikaci. Oproti dočasným zábranám, které se po ukončení migrace sbalí a uskladní na další rok, zůstávají trvalé zábrany instalovány celoročně. Jedná se přibližně o 30 cm nad zemí vysoké pruhy plechu, které opět usměrňují pohyb žab. V případě kamenické lokality v délce 300 metrů a oboustranně, což zajistí ochranu obojživelníků i při zpětné migraci po rozmnožení do volné krajiny i migraci již metamorfovaných jedinců. „Obrovský kus práce při záchraně obojživelníků na Kamenicku odvedli žáci ZŠ a MŠ Kamenice pod vedením ředitele Jana Jelínka. Za období devíti let instalace dočasných bariér a nutnosti přinášet zachycená zvířata v kýblech přes silnici prošlo jejich péčí 5365 obojživelníků. Díky této dobrovolné aktivity žáků školy je místní kolonie ve vynikající kondici,“ prozradila Martina Kratochvílová z krajského odboru životního prostředí a zemědělství. Současná trvalá zábrana je v místech křížení silnice s polní cestou doplněna o žabí přechody (betonové trubky). Pomocí plechových dílců jsou obojživelníci svedeni do dvou stávajících silničních propustků, kterými se dostanou bez zbytečného stresu na druhou stranu komunikace.
Nejčastěji jsou u Kamenice „zachraňováni“ čolek obecný (Triturus vulgaris), ropucha obecná (Bufo bufo), blatnice skvrnitá (Pelobates fuscus) a rosnička zelená (Hyla arborea). Nejcennější z nich je blatnice skvrnitá, která patří mezi nejohroženější druhy naší herpetofauny.
U kamenického Panského rybníka byl realizován systém trvalých bariér na ochranu obojživelníků z prostředků Operačního programu životního prostředí (90 %) a zčásti z rozpočtu kraje (10 %) v celkové hodnotě jednoho miliónu korun.
Dočasné zábrany umožňující bezpečnou migraci obojživelníků jsou na Vysočině instalovány například v lokalitě Dolní Bory nebo u Vírské přehrady. „Přes všechna opatření, která jsme na ochranu obojživelníků za poslední roky udělali, bychom rádi v této souvislosti požádali o větší ohleduplnost řidičů, kteří projíždějí místy, kudy žáby táhnou,“ apeluje na veřejnost Chlád.
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se