Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Kulturní a přírodní dědictví Kraje Vysočina
„Původně pětipatrové vojenské skladiště a ještě dříve areál textilní továrny koupil Kraj Vysočina od státu za 22 miliónů korun v roce 2009. Už v té době byly velice konkrétní představy o budoucím využití rozsáhlých prostor. Plány na vybudování středoškolského centra řemesel se podařilo projektantům skloubit s potřebou krajského Muzea Vysočiny Jihlava zřídit skutečně velký a především dobře dostupný depozitář. Celá akce včetně přístavby šestého patra vyšla kraj na více než 176 miliónů korun,“ uvedl hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek s tím, že kraj vše zaplatil z vlastních zdrojů. Stavbu pro Kraj Vysočina realizovala společnost Chládek a Tintěra Havlíčkův Brod a.s. ve spolupráci se společností PKS stavby a.s.
1. patro: Střední škola stavební Jihlava – odborné dílny
Staré křídlo areálu bylo zbouráno a na původním půdorysu vyrostly kovárna, zámečnická dílna, truhlářská dílna pro ruční i strojní výrobu. V jejich těsném sousedství vznikly prostorově velkorysé dílny pro budoucí truhláře a tesaře.
2. – 3. patro: Muzeum Vysočiny Jihlava – depozitáře a badatelská pracoviště
Dvě nadzemní patra, která budou částečně zatemněna, což uloženým exponátům jen prospěje, už nyní využívá Muzeum Vysočiny Jihlava. Depozitáře jsou vybaveny samostatnou vzduchotechnickou jednotkou, která zajišťuje vnitřní mikroklima a spolu s nadstandardním zateplením obvodového pláště jsou od ní očekávány jen minimální teplotní výkyvy, což je důležité pro muzejní sbírkové předměty. Standardem současných depozitářů jsou posuvné i stacionární regálové systémy. „Muzeum má k dispozici kolem 1.800 m2 nových prostor. To umožní poprvé v celé historii muzea soustředit sbírky rozptýlené na více místech a hlavně dosud v nevyhovujících prostorách do bezpečného a trvalého depozitáře. Stěhování sbírek začne okamžitě, jakmile se ustálí vnitřní klima v depozitáři. Předpokládáme, že většinu sbírek přestěhujeme ještě v tomto roce. Uložena zde bude také sbírka Muzea Vysočiny Pelhřimov a menší část sbírky jihlavské galerie,“ uvedl ředitel Muzea Vysočiny Jihlava Karel Malý. Manipulaci se sbírkami má ulehčit výtah, který je ovládán pomocí čipové identifikace s nastavením přístupové oprávněnosti. Pro badatelskou činnost disponují prostory Muzea Vysočiny Jihlava také konzervátorskými dílnami, badatelnami a dvěma trezorovými depozitáři.
4. – 6. patro: Střední škola stavební Jihlava – odborné učebny
Další patra budovy, která jsou přístupná i odděleným vstupem ze svahu, do kterého je celá budova vestavěna, poslouží k umístění sociálního zázemí, denních místností, šaten a učeben pro Střední školu stavební Jihlava. Do posledních pater škola umístila dílny pro praktickou výuku elektrikářů a instalatérů, další pak pro stavební obory – zedník, klempíř a pokrývač. „V nových dílnách jsme získali výborné zázemí pro nácviky praktických dovedností našich žáků učebních i maturitních oborů. Nechceme však naše žáky vychovávat ve skleníkovém prostředí, proto je část praxe zajišťována v řadě spolupracujících stavebních a dřevařských firem. Pod vedením našich učitelů odborného výcviku také provádíme praxi na reálných zakázkách pro zákazníky,“ doplnil ředitel Střední školy stavební Jihlava Pavel Toman.
Další novinkou určenou pro studenty středních škol v lokalitě Jihlava – Helenín je nové víceúčelové hřiště pro malou kopanou, basketbal a odbíjenou nebo nohejbal, obvod hřiště lemuje rozběhová dráha. Novinkou je také modernizace centrální kotelny, která má sloužit celému areálu.
„V Helenínském areálu se Kraj Vysočina snaží oživit model ideální spolupráce dvou víceoborových středních škol. Jejichž společné fungování a maximální využívání služeb může zefektivnit nejen běžný provoz, ale i využívání lidských resp. pedagogických zdrojů. Kraj Vysočina se navíc už čtvrtým rokem snaží podpořit zájem o vybrané technické a řemeslné obory a rozděluje mezi prospívající studenty těchto škol motivační stipendia. Patrně i díky nim se daří naplňovat i méně oblíbené obory,“ uzavírá krajská radní pro oblast školství Jana Fialová.
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se