Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Kulturní a přírodní dědictví Kraje Vysočina


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Kraj Vysočina chce pilotním projektem efektivně propojit poskytování sociálních a zdravotních služeb obyvatelům kraje

Kraj Vysočina chce pilotním projektem efektivně propojit poskytování sociálních a zdravotních služeb obyvatelům kraje
Kraj Vysočina za podpory Všeobecné zdravotní pojišťovny, Ministerstva zdravotnictví, Ministerstva práce a sociálních věcí a s využitím dat shromažďovaných Ústavem zdravotnických informací a statistiky připravuje pilotní projekt, který na území jednoho regionu koncepčně a vzájemně provázaně pomůže nastavit poskytování sociálních a zdravotních služeb obyvatelům kraje. Podle diagnóz, nebo potřebné pomoci správně nasměruje k čerpání odpovídající sociální a zdravotní péče. Nezvykle odvážné ambice kraje zaujaly i Světovou zdravotnickou organizaci, jejíž expertní poradkyně pro sociální a zdravotní služby, paní Francesca Avolio, strávila celodenní pracovní program na Vysočině.
 

 
 

„Prolnout zdravotní a sociální služby tak, aby byl systém funkční a splňoval představy klientů i poskytovatelů se v České republice za posledních dvacet let nepodařilo. Proto jsme s týmem odborníků přímo z terénu nalezli řešení, které bychom chtěli odzkoušet v našich zřizovaných organizacích a následně výsledek sdílet formou dobré praxe. Nabídka konzultace a předání zkušeností ze zahraničí přímo prostřednictvím Světové zdravotnické organizace přišla v pravou chvílí a nyní budeme diskutovat detaily možné spolupráce,“ říká hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek. V tuto chvíli je tedy Kraj Vysočina jediným krajem, který se takto široce zabývá problematikou péče o klienta se sociálními i zdravotními potřebami.


Kromě vstupního seznámení s pilotním projektem Francesca Avolio společně se zástupkyní Ministerstva zdravotnictví ČR Ditou Protopopovou v doprovodu hejtmana kraje Jiřího Běhounka, jeho náměstků Pavla Fraňka a Vladimíra Novotného navštívila stanici paliativní péče jihlavské nemocnice, Domov Ždírec a Alzheimer poradnu Kraje Vysočina i specializované zařízení kraje pro osoby s huntingtonovou chorobou v Proseči u Pošné. 


Až 80 % nemocných lidí umírá v současné době v nemocnicích, přitom průzkumy uvádějí, že stejné číslo demonstruje i touhu lidí umírat v domácím prostředí mezi svými blízkými. Z dostupných dat ÚZIS ČR vyplývá, že v posledním roce života nemocných tráví lidé hospitalizací 23–30 dnů na akutním lůžku, což se zbytečně podepisuje na kvalitě jejich života, a v budoucnu by včasné a lepší nasměrování mohlo nabídnout kombinované služby zdravotního a sociálního pomezí v podobě rozvinuté ambulantní domácí péče. Správný mix zdravotních a sociálních služeb by měl odbourat dlouhodobé obrovsky nákladné a nežádoucí pobyty v ústavní péči, pobyty na LDN, předejít tolik kritizovanému obchodu s nemocí, a s tím souvisí i prostupnost psychiatrické a rehabilitační péče. Podle hejtmana Kraje Vysočina Jiřího Běhounka by v budoucnu mohly ve všech krajských nemocnicích na Vysočině fungovat tzv. zdravotně-sociální týmy složené ze sociálních pracovníků i klinických psychologů a lékařů, tým by posoudil stav pacienta a doporučil pouze ty služby, které odpovídají jeho diagnóze a potřebám.  


who

who

who

who

  • tisk@kr-vysocina.cz 
 
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 20.11.2019 / 20.11.2019

Počet návštěv: 6058
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek