Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Finance > Fond Vysočiny > Rada Fondu Vysočiny > zápisy ze zasedání


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 
 

zápisy ze zasedání

Záložky hlavní nabídky

Vyberte:

Kraj Vysočina dlouhodobě pomáhá proti povodním i proti suchu

Kraj Vysočina dlouhodobě pomáhá proti povodním i proti suchu
Povodně a sucho jsou dva hydrologické extrémy. Téměř každoročně dochází k výskytu některého z nich, a to i na území Kraje Vysočina. Všichni si jistě vzpomenou na rozsáhlé povodně v letech 1997, 2002 nebo 2006. V letech 2015–2019 se naopak projevovalo velmi suché období. Zároveň každoročně dochází k bleskovým povodním způsobenými intenzivními lokálními srážkami. V tomto týdnu došlo k povodňovým situacím ve žďárském okrese, kde hrozila zejména řeka Svratka.
 

 
 

„Proto se Kraj Vysočina snaží reagovat na aktuální potřeby z terénu nastavením svých dotačních titulů v oblasti vodního hospodářství. V rámci Fondu Vysočiny programu Čistá voda jsou od roku 2011 podporovány projektové dokumentace v oblasti ochrany před povodněmi, od roku 2016 i projekty v oblasti ochrany před suchem. Celkem již bylo podpořeno v oblasti ochrany před povodněmi nebo suchem 53 projektů s celkovými náklady 11,6 milionu korun a krajskou podporou 5,9 milionu korun,“ uvedl radní Kraje Vysočina pro oblast lesního a vodního hospodářství, zemědělství a životního prostředí Martin Hyský. Jedná se o projekty na protipovodňové stavby, podpořeny byly například poldry u obcí Habry, Opatov, Valeč nebo Jestřebí u Brtnice. V oblasti sucha jsou podporovány hydrogeologické průzkumy k nalezení nových zdrojů pitné vody, krajské peníze pomohly například v obci Budíkov, Daňkovice, Domamil nebo Těchobuz.


Ke snížení negativních účinků povodní i sucha pomáhají také velké vodní nádrže. Transformují povodeň zachycováním povodňových průtoků, čímž snižují odtok vody z nádrže oproti přítoku do nádrže až na úroveň neškodného odtoku z nádrže. Při výskytu sucha zajišťují minimální zůstatkový průtok ve vodních tocích pod nádržemi. Vodárenské nádrže zároveň slouží k odběru vody pro pitné účely a to i v suchém období, kdy často nahrazují nedostatek vody v jiných zdrojích. V Kraji Vysočina se jedná o vodárenské nádrže Vír, Mostiště, Hubenov, Nová Říše a Švihov. „Bohužel také v bezprostředním okolí těchto vodárenských nádrží jsou masově napadány lesní porosty kůrovcem, což může do budoucna přinést problémy se zhoršující se kvalitou vody,“ dodal Martin Hyský.


Foto: Řeka Svratka mezi obcemi Borovnice a Lačnov, 14. 10. 2020.

svratka

  • Radek Zvolánek, odbor životního prostředí a zemědělství
    Krajský úřad Kraje Vysočina
  • tisk@kr-vysocina.cz 
 
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 16.10.2020 / 16.10.2020

Počet návštěv: 2168
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek