Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Servis pro samosprávu > Rada kraje


 

Kraj Vysočina monitoruje pomocí dronu projekty na podporu biodiverzity

Kraj Vysočina monitoruje pomocí dronu projekty na podporu biodiverzity
Kraj Vysočina aktuálně realizuje projekty na podporu biodiverzity formou obnovy nebo vytváření mokřadů nebo obnovou malých vodních nádrží v maloplošných zvláště chráněných územích a evropsky významných lokalitách soustavy Natura 2000 z prostředků Operačního programu životní prostředí. K monitorování a zdokumentování aktuálního stavu lokalit začíná kraj využívat i nových technických prostředků – dálkově řízených bezpilotních letadel tzv. dronů.
 

 
 

„Projekty jsou často realizovány v těžko přístupných lokalitách, jako jsou například podmáčená lada či slatiny, a drony se mohou podívat i tam, kam se člověk bez moderní techniky běžně nedostane. Využili jsme aktuálního období předjaří, kdy plochy již nejsou pokryty sněhem a zároveň ještě nedošlo k zarůstání ploch bujnou vegetací, tzn. je dobře vidět stav prací,“ vysvětluje nasazení nové techniky radní kraje pro životní prostředí a zemědělství Pavel Hájek a doplnil: „Také v období vegetace budeme monitorovat průběh asanačních a regulačních prací, které kraj zadává a hradí z vlastního rozpočtu k udržení nebo zlepšení stavu v přírodních rezervacích a památkách.“


Pracovníci Kraje Vysočina z odboru životního prostředí ve spolupráci se specialisty z oddělení GIS zdokumentovali například aktuální stav prací na projektu Revitalizační zásahy nad rybníkem U Polánek v přírodní rezervaci Prameniště Jankovského potoka. Na snímcích je vidět série neprůtočných tůní, které podpoří příznivý vývoj mokřadního ekosystému a tím bude posílena biodiverzita lokality. Dále snímky odhalují novou protierozní mez, která bude chránit řešené území před splachy půdy ze zemědělských pozemků ležících v sousedství.


Podařilo se též zdokumentovat stav zrealizovaných opatření stavebního charakteru v přírodní rezervaci a evropsky významné lokalitě Havranka. Na snímcích vidíme čtyři nové mokřady (v projektu označované písmeny A, B, C a D), tři revitalizované úseky vlásečnicových vodotečí a zpřístupnění ploch podmáčených lad pro následnou údržbu pomocí dvou brodů. Cílem opatření je optimalizace vodního režimu z hlediska nároků předmětu ochrany tj. cenných bezkolencových luk s vytvořením nových vodních ploch jako mozaiky vhodných biotopů pro ptáky, bezobratlé živočichy a obojživelníky.


Pomocí dronů se zkontroloval současný stav projektu realizovaného před čtyřmi roky - obnova malé vodní nádrže na území přírodní památky a evropsky významné lokality Hajnice, projekt je ve fázi udržitelnosti. Na snímcích je vidět plně funkční malá vodní nádrž Stará Hajnice, která byla před realizací projektu již bez vody. „Obnovou vodní nádrže Stará Hajnice Kraj Vysočina podpořil jak vlastní vodní plochu, tak na ni navazující mokřadní biotopy, a tím do budoucna možné přežití rostlinných a živočišných druhů, které jsou na tyto typy biotopů vázány. Výše uvedenými projekty Kraj Vysočina aktivně pomáhá zmírnit  dopady klimatické změny na svém území,“ dodal  radní Pavel Hájek.


Projekty jsou spolufinancovány Evropskou unií – Evropským fondem pro regionální rozvoj v rámci Operačního programu Životní prostředí

EFRR

mokřady

  • Jan Joneš, odbor životního prostředí a zemědělství
    Krajský úřad Kraje Vysočina
  • tisk@kr-vysocina.cz 

 
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 5.5.2022 / 5.5.2022

Počet návštěv: 2411
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek